10 způsobů, kterými vás americká půjčovna aut oholí jako bezmocnou ovci

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
07.2.2018, 08:02

Zarezervujete si auto na internetu za výhodnou cenu a o týden později ho vracíte s trojnásobnou sumou na účtence. Jak to?

1. Pobočková daň

Customer Facility Fee aneb „postavili jsme vám tu pobočku, abyste se nemuseli táhnout do centra města a za to nám na všechny ty cihly a maltu přispějete“. Čtyři dolary za každý den zapůjčky.

2. Letištní daň

Concession Recovery Fee aneb „postavili jsme pobočku přímo na letišti, abyste mohli z terminálu rovnou do auta. Za to ale musíme letišti platit brutální desátky, které opět samozřejmě převedeme na vaše náklady“. Jedenáct procent z celkové ceny zápůjčky.

3. Státní daň

Vítejte v Kalifornii. Státní správa nás tu trpí, a proto si chce taky ukousnout svůj kus koláče. Pro vás to znamená další tři až pět procent, v závislosti na nenažranosti státu.

4. Turistická daň

Nejste Američan? Ale tak to máte smůlu, protože je s vámi víc papírování. Jako turista jste ale určitě ochoten víc utrácet, takže vám jistě nebudou vadit další dvě procenta navrch.

5. Dopravní daň

Transport Fee aneb „když už ty silnice používáte v autě, u kterého máte neomezený počet kilometrů, mohli byste trochu přispět na jejich opotřebení“. Třeba dvěma dolary za každý den zápůjčky.

6. Registrační daň

Jako půjčovna aut nabízíme ty nejnovější vozy a po najetí několika desítek tisíc mil je poctivě měníme za nové. To znamená, že musíme na dopravní úřad, tam vystát frontu a hlavně platit všechny ty kolky a drobné za nové poznávačky a registrace. Buďte rádi, že tam nemusíte stát místo nás. Stáhneme vás kvůli tomu jen o dva dolary za každý den zápůjčky.

7. Recyklační daň

Na každém autě se sjedou gumy a každému jednou exne baterie. Recyklace podobných věcí nás něco stojí. A že toho zákazníci ojedou a vyplýtvají opravdu hodně. Recycling Fee se většinou platí jako jednorázová srážka ve výši pěti až deseti dolarů.

8. Příspěvek na energie

Ta elektřina, kterou používáme na pobočce, něco stojí. Stejně jako mytí aut apod. Kdo si myslíte, že to zaplatí? Vy. Energy Surcharge vás bude stát deset procent z celkové ceny zápůjčky.

9. Pokuta za předčasné vrácení

Vracíte auto dřív, než bylo domluveno. Některé půjčovny vám napaří pokutu, protože s autem navíc nepočítaly a nemají ho kam zaparkovat. Penalizace se pohybuje v rozmezí deseti až dvaceti dolarů.

10. DPH

Krásná patnáctiprocentní přirážka, kterou vám napaří až na finálním účtu. Na internetu se vám neukáže, protože je v každém státě trochu jiná a platí pro ni jiná pravidla.

A TADY máte 8 názvů aut, které určitě vyslovujete špatně.


Komentáře