10 způsobů, jak se vyrovnat se zákazem kouření v hospodách a nebo ho rovnou vyřešit – G.cz
Vyhledávání

10 způsobů, jak se vyrovnat se zákazem kouření v hospodách a nebo ho rovnou vyřešit

Dominik Landsman
Dominik Landsman 25.8.2015, 19:30

Vláda přišla s novelou zákona, která zakazuje kouření v restauracích, hospodách, nálevnách a barech a je více než pravděpodobné, že tuto novelu sněmovna posvětí a od příštího roku si už v hospodě nezapálíme.

Podle této novely by taktéž měl být v hospodě jeden nápoj levnější než pivo. Tento návrh ale vůbec nikoho nezajímá, takže se o něm zmínit byť kratší větou by byla ztráta času.

Náruživí kuřáci při této příležitosti zlostně vykašlali krvavý hlen a mnozí i nenávistně mezi záchvaty chrchlání nenávistně zasípali, ale to je tak všechno, na co se zmůžou. Na zákon je i ten nejvýkonnější kuřák krátký.

No a co bude dál? Znamená to konec hospod? Budou kuřáci internováni do táborů, kde budou pod zámkem stranou od společnosti vykonávat své kouření? A nebo bude potřeba se s tím nějak vyrovnat a doufat, že život půjde dál? Co by tedy mohlo následovat?

1. Rekolaudace hospod

V hospodách a stravovacích zařízení se tedy nebude moci kouřit. Nicméně zákon nezakazuje kouřit například v autodílnách. Stačí tedy každou restauraci rekolaudovat na autodílnu a problém je vyřešen. No a odkdy se v autodílnách podávají jídla a nápoje? No stačí zavést akci, kdy ke každé výměně oleje dostane zákazník zdarma oběd nebo pití.

2. V hospodách místo kouření čichat lepidlo

Čichání lepidla žádný zákon nezakázal. Místo toho, abyste si u pivka zakouřili, prostě si začicháte trochu lepidla. Začátečníci samozřejmě mohou čichat například indulonu, nebo se očichávat navzájem. Tím by se vrátila do hospod opět uvolněná atmosféra. Navíc pokud se načicháte lepidla, nemáte na nějakou cigaretu ani pomyšlení.

3. Nechodit do hospod

Opít se člověk může i doma s přáteli. Doma navíc může kouřit. Tam to vláda ještě zatím nezakázala.

4. Dostatečně se předkouřit doma před odchodem do hospody

Až půjdete do hospody, tak si vyčleňte chvilku na pořádné pokouření. Stačí hodinka. To byste krabičku a půl vykouřit mohli. Pak rychle do hospody na pár piv. Zásoby nikotinu a dehtu vám tím pádem nějakou chvíli vydrží.

5. Tajné pokuřování

Zákazy jsou od toho, aby se porušovaly. To je naprosto běžná praxe. Takže si můžete v restauraci buď na hulváta rovnou zapálit a čekat, co se stane, a nebo můžete kouřit tajně. Berte si s sebou prázdné kanystry a nebo igelitové pytlíky a kouř vyfukujte pod stolem do nich. Jakmile nádobu či sáček zaplníte vydechnutým kouřem, skočte si ven nádobu vyprázdnit, abyste jí mohli záhy opět naplnit slastným kouřem. Pamatujte, že bez kouře není ohně a pokud kolem vás nebude oblak dýmu, nevzbudíte pozornost.

6. Kandidujte do parlamentu a zákon změňte

Jelikož jsme národ plný odborníků, kteří nejlíp ví, jak by se měla tato země řídit, nebyl by problém rekrutovat nové síly do vládního aparátu. Stačí se nechat zvolit, dostat se do vlády a zavést novelu, že se zakazuje zákaz kouření. Je to sice běh na dlouhou trať, ale všichni vám držíme palce.

7. Přejít na žvýkací tabák

To je také možnost. Sice je to trochu něco jiného, ale ten nikotin do sebe dostanete. Absenci možnosti vyfukovat cigaretový kouř můžete nahradit tím, že si s sebou do hospod budete brát kyblík suchého ledu. Kouř z ledu vdechnete a opět vyfouknete. Pro náročnější vyfukovače se nabízí možnost vdechovat dýmovnice a nebo s sebou tahat do hospody stroj na mlhu.

8. Přesunout hospodu ven

Zákon zakazuje kouřit v hospodách. Není nic jednoduššího než přesunout celou hospodu ven na ulici na chodník. Nemáme na mysli něco na způsob zahrádky. Prostě tam přesunout všechno. Výčep, kuchyň, stoly, záchody. Venku se kouřit může. Pakliže přijde na kontrolu někdo například z hygieny, tak stačí, aby hospodský řekl, že ten výčep, kuchyň i kuchař už tam na ulici byly a že on s tím nemá nic společného. Je to neprůstřelné. V zimě to bude sice trochu náročnější, ale co by člověk pro tu cigaretu neudělal.

9. Přestat v hospodách vařit a prodávat nápoje

Jakmile se v hospodách přestane vařit a prodávat pití, nebude se tím pádem jednat o stravovací zařízení. Lidé sem budou chodit jenom posedět, pokouřit a jídlo a pití si budou brát z domu.

Tato varianta však stojí a padá na ochotě hostinských provozovat hospodu, která negeneruje žádný zisk. Sice ušetří na kuchařích a obsluze, ale nájem a energie stále zůstanou. Nehledě na to, že hostinský taktéž musí něco jíst.

Toto by vyřešilo vybírání vstupného a nebo systém dobrovolného dárcovství, kdy by se vyhlásily na hostinské charitativní sbírky.

10. Přestat kouřit

Tento bod zde musel být uveden, ač je to holý nesmysl. Pamatujte, že pokud přestanete kouřit, tak ministr zdravotnictví vyhraje. To byste chtěli?

A TADY se můžete podívat, proč nepřestávat kouřit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články