10 zásadních momentek ze stavby nového World Trade Center

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
05.11.2014, 10:00
Vy to zboříte, my to znovu postavíme! Vztyčený americký prostředníček ční vysoko nad ostatní mrakodrapy na Manhattanu. A právě otvírá své brány.
   

1. Základní kámen (červen 2004)

zakladnikamen Na těchto dvacet tun žuly z pohoří Adirondack, položených na místě původních Dvojčat, poklepal tehdejší starosta Michael Bloomberg.    

2. Redesign (červen 2005)

novydesign Budova byla oproti návrhu z roku 2003 od základu přepracována. Odkazů na původní Dvojčata je v ní mnoho. Její základna má 200 krát 200 stop a kopíruje původní otisk Dvojčat. Vyhlídkové plošiny ve výšce 415 metrů kopírují jejich původní výšku. Celkově má budova úctyhodných 542 metrů.    

3. Začátek stavby (duben 2006)

stavba Dva roky po odklepnutí projektu se konečně rozbíhají první práce - přípravy podloží, na kterém bude tzv. Freedom Tower nebo-li Věž Svobody stát.    

4. Tisíce podpisů na prvních vzpěrách (prosinec 2006)

prvnipodpery Pětadvacetitunové vzpěry, hustě pokryté podpisy, jsou první částí Freedom Tower, které byly zapuštěny do podloží. Stavba věže se konečně rozeběhla naplno.    

5. Dokončení základů (září 2008)

zaklady O necelé dva roky později se konečně stovkám dělníků podařilo dokončit základy masivní budovy. Teď už mohla začít růst do nebes.    

6. V půlce (únor 2011)

pulka V únoru roku 2011 se podařilo zdolat významný milník. Dělníci dokončili dvaapadesáté patro a byli tak přesně v polovině projektu.    

7. Nejvyšší budova v New Yorku (duben 2012)

nejvyssi_nyc V dubnu roku 2012 se Freedom Tower povedlo přeskočit legendární Empire State Building a stát se nejvyšší budovou města. Empire State Building je svým umístěním na světovém žebříčku momentálně bronzový, protože ho stihnul přerůst i činžák na 432 Park Avenue.    

8. Výhled ze stého patra (duben 2013)

100patro Výhled z jubilejního poschodí na zbytek Manhattanu. Budova už se neprezentuje jako Freedom Tower, ale jako One World Trade Center, ve zkratce 1WTC.    

9. Věžička (květen 2013)

vezicka Poslední části pětadvacetimetrové věžičky, která svým designem připomíná pochodeň na Soše Svobody, byly konečně vztyčeny a budova dosáhla své finální projektové výšky 541,5 metru.    

10. Otevíráme! (listopad 2014)

nejvyssi_usa 3. listopadu se do budovy nastěhovali první nájemníci - zaměstnanci vydavatelství Condé Nast, které patřilo k prvním zájemcům o nově vznikající prostory. Ani oni si ovšem nemohou užít dechberoucí výhled z terasy ve 102. patře. Ta se totiž otevře až na jaře příštího roku.    

Komentáře

Doporučeno pro vás