fb pixel 10 zajímavých původů jmen nejznámějších obchodních značek – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavých původů jmen nejznámějších obchodních značek

Značky jako Haribo, Danone, Amazon nebo Subaru určitě znáte. Víte ale, co – vedle toho, že označují jistou sortu výrobků či služeb – ve skutečnosti znamenají? My vám teď odkryjeme, jak vlastně zakladatelé svých značek přišli na jejich pojmenování.

Václav Rybář
Václav Rybář 3.12.2018, 08:50

1. Carrefour

carrefour Síť francouzských supermarketů (kdysi fungovala i u nás, třeba na pražském Andělu) byla pojmenována podle francouzského slova pro křižovatku (carrefour), protože první z obchodů stály vždy u důležitých křižovatek.

2. Haribo

Výrobce cukrovinek byl pojmenován podle svého majitele a města, ze kterého pocházel. HAns RIegel z BOnnu.

3. Jeep

jeep Původní „džípy“ se vyráběly pro armádu, proto byl název výrobce zkratkou z Goverment Property (státní majetek), zkráceně G. P., vyslovováno „dží-pí“.

4. Audi

Zakladatel firmy August Horch opustil po pěti letech svou původní firmu, kterou pojmenoval po sobě. Když zakládal další, udělal to kulišácky. Audi je latinsky „poslouchat“, přičemž zpětný překlad „slyšet“ do němčiny vám dá zase Horch.

5. Adobe

adpbe Známá softwarová firma byla pojmenována podle potoka (Adobe creek), který se nacházel nedaleko domu Johna Warnocka, jednoho ze zakladatelů.

6. Amazon

Jeff Bezos svůj online obchod pojmenoval podle Amazonky, největší řeky světa. Snil o tom, že jeho obchod bude taky největší na světě a zboží z něj poteče proudem.

7. Danone

danone Slavný výrobce jogurtů je pojmenovaný podle prvorozeného syna zakladatele. Syn se jmenuje Dan, takže Dan-One (Dan číslo jedna).

8. Subaru

Subaru je japonský výraz pro Plejády, tohle souhvězdí ostatně najdete i v logu značky.

9. Epson

epson Japonský výrobce elektroniky si potrpí na historii. Epson totiž znamená Son of Electronic Printer, tj. syn elektronické tiskárny, prvního úspěšného produktu značky.

10. Goodyear

Ano, firma je pojmenována podle Charlese Goodyeara, to už možná víte. Ale Goodyear ji nezaložil, jak se mnozí mylně domnívají. Zakladatel Frank Seiberling ji založil až 38 let po jeho smrti, na počest Goodyearova objevu vulkanizace, který výrobu pneumatik vůbec umožnil.

A zde máte 8 nejdražších chyb historie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články