1. Skutečný příběh nebo fikce?
Pro mnohé zcela zásadní otázka. Román Henriho Charrièra se tváří jako autobiografický. Hlavní postavou příběhu má být sám autor, tedy Henri Charrière, kterému se podle jeho tetování přezdívalo Motýlek. Odtud název díla. Co je však na díle pravdivé a co ne, to se už nejspíše nedozvíme. Objevilo se množství spekulací o pravdivosti uváděných zážitků, podle některých je v knize sepsáno několik historek od různých vězňů, z nichž některé jsou zcela smyšlené. Nicméně nejedná se o výslech u soudu, kde musí dotyčný uvádět pravdu, ale umělecké dílo, kde nějakou tu invenci pro lepší zážitek čtenáře můžeme jen kvitovat. Autor zarytě trval na tom, že si nic nepřikrášlil, že se vše stalo tak, jak je popsáno v knize. Je to ovšem výborný marketingový tah.
2. Kdo byl Motýlek?
Do roku 2005 nikdo nezpochybňoval, že Motýlek je Henri Charrière, jenomže pak se objevil jiný bývalý trestanec z Ďábelských ostrovů s tetováním motýla, který navíc tvrdil, že se autor bestselleru inspiroval jeho příběhem a problém byl na světě. Oním bývalým trestancem byl Charles Brunier, který byl v roce 1923 obviněn z vraždy a ozbrojené loupeže. Byl odsouzen a poslán do trestní kolonie ve Francouzské Guayaně, kde se měl v roce 1936 setkal s autorem Motýlka. Charles Brunier měl hodně tuhý kořínek. Dožil se 105 let!
3. Steve McQueen měl s útěky z vězení praxi
Henriho 'Motýlka' Charrièra ztvárnil ve filmu skvělý Steve McQueen, který už „utíkal“ z vězení o deset let dříve, kdy si zahrál v útěkové klasice zvané Velký útěk.
4. Věkový rozdíl hlavního představitele a skutečného Motýlka činil téměř jednu generaci
Skutečnému Motýlkovi bylo v době, kdy byl za údajnou vraždu poslán do Francouzské Guayny 25 let. Mcqueenovi bylo v době natáčení lehce přes 40.
5. Motýlka měl hrát Warren Beatty
Nabídku zahrát si hlavní roli měl dostat americký herec Warren Beatty, ten ale odmítl.
6. Ve filmu nezazní Motýlkovo skutečné jméno
Ani jedenkrát nezazní ve snímku jméno Henri Charrière. Jeho postava je po celou dobu oslovována pouze přezdívkou Motýlek. Příjmení autora se však vyskytuje na popisku u jeho cely, když je zavřen na samotce.
7. Postava Louise Degy má ve filmu větší prostor než v knize
Knižní předlohy se od filmů v lecčems liší a zrovna tak je to i v případě Motýlka. Postava Louise Degy, kterou hraje Dustin Hoffman, je toho nejlepším důkazem. Dega toho má na filmovém plátně mnohem více co říci než na stránkách románu. Intelektuál a padělatel peněz Dega je ve filmovém zpracování kompilací několika románových postav.
8. Autor se úspěchu filmu nedožil
Henri Charrière, jehož životní příběh se stal předlohou tohoto slavného snímku, zemřel 29. července 1973 v Madridu. Trpěl rakovinou. Film Motýlek měl premiéru 16. prosince 1973 v New Yorku.
9. Motýlek má i pokračování
Charrière byl odsouzen za vraždu pasáka k doživotnímu trestu a deseti letům nucených prací v roce 1931. První útěk se mu podařil v roce 1933, později však byl znovu zatčen. Mnohem úspěšný pro něj byl rok 1945, ve kterém se mu podařilo utéci do Venezuely. Román Motýlek spatřil světlo světa až o mnoho let později. Vyšel až v roce 1969. Rok na to se objevilo i volné pokračování knihy nazvané Banco.
10. Vznikl i remake
Na světe je i remake filmu Motýlek. V hlavních rolích se v něm objeví Charlie Hunnam a Rami Malek. Tuto verzi natočil Michael Noer.
A zde Keith Richards, který nespal devět dní v kuse, šňupal otcův popel a dalších 8 zajímovostí z jeho bohatého života.