10 zajímavostí o Jurském parku: Raptory hráli lidé v kostýmech, po režisérovi nazvali druh dinosaura – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavostí o Jurském parku: Raptory hráli lidé v kostýmech, po režisérovi nazvali druh dinosaura

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Je to sci-fi? Je to dobrodružství? Je to ekologická agitka? Je to vlhký sen každého dítěte? Jurský park Stevena Spielberga patří k absolutním filmovým klasikám a až do premiéry Titanicu se jednalo o komerčně nejúspěšnější film všech dob. Co byste o tomhle legendárním kousku měli vědět?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.4.2019, 12:32

Jak naštvat tatínka

A když myslíme tatínka, máme na mysli autora knižní předlohy Michaela Crichtona. Na začátku 90. let mu hned čtyři velká americká filmová studia nabízela, že na stříbrné plátno převedou jeho geniální Jurský park, takřka filozofické sci-fi dílo o znásilnění přírody, naklonovaných dinosaurech a nebezpečí lidského hraní si na Boha. Crichton si nakonec vybral Universal Pictures a zvučné jméno Stevena Spielberga. Navíc mu tehdy nabídli, ať sám napíše scénář, a to výměnou za 2 miliony dolarů. Takřka splněný sen, ne?

Ne. Po dvou letech práce Crichton svůj výtvor skoro nesnášel. Spielberg ho donutil skoro vypustit hlavní aktéry - dinosaury - upozadit hlavní myšlenky románu a naopak vytáhnout příběhovou linku s dětmi. Z hlediska tvůrce blockbusteru to dává smysl, spisovatel si ale musel rvát vlasy, že se upsal ke zprznění vlastního dítka...

Malou útěchou mu může být, že z vděčnosti za popularizaci paleontologie po něm byly pojmenovány dva druhy dinosaurů. Téhož se ovšem dočkal i Spielberg. Co dalšího o Jurském parku nevíte? Zjistíte to v galerii tady:

A tady 5 největších komerčních hitů Stevena Spielberga.

Podobné články

Doporučujeme

Další články