11 zahraničních seriálů z posledních pěti let, které byste rozhodně měli vidět – G.cz
Vyhledávání

11 zahraničních seriálů z posledních pěti let, které byste rozhodně měli vidět

Tyto seriály vznikly během posledních pěti let a týdně je sledují miliony lidí. Na nové série se čeká jak na smilování a jejich hlavní hrdinové jsou hvězdy.

Gement
Gement 15.8.2014, 21:29

Pokud se po večerech nudíte nebo máte pocit, že už jste všechno viděli, nechte se inspirovat. Pozn.: Seznam je výčet, nikoli pořadí.

1. Shameless

tv_shameless04 Shameless je americký remake původní stejnojmenné britské série. A když ho tvůrci popsali jako komedii/drama, tak to není žádná laciná vábnička, ale fakt. Frank Gallagher je alkoholik pobírající od státu invalidní důchod na vymyšlenou chorobu, který se absolutně nestará o svých šest dětí, se kterými žije v chudém předměstí Chicaga. Sourozenci si tak musí pomáhat a vydělávat sami. Při sledování seriálu budete střídavě oscilovat od záchvatů smíchu po návaly husí kůže. Je to vtipné, drsné, upřímné a plné naturálně točených sexuálních scén. Skvěle vybraní herci hlavních postav působí strašně opravdově a William H. Macy se pro roli Franka Gallaghera narodil.  

2. House of Cards

house-of-cards-netflix Kevin Spacey od Americké krásy čekal na roli, jako je tahle. V seriálu House of Cards hraje Franka Underwooda, člena Sněmovny reprezentantů, kterému jde o zničení nového prezidenta. Navíc k tomu uzavřel dohodu s mladou novinářkou, která potřebuje prorazit. Chladný, precizní a cynický Kevin Spacey dává tomuto politickému dramatu přesně tu šťávu, kterou potřebuje. To by samozřejmě nezvládl sám bez geniálního režiséra Davida Finchera. Vše co jste chtěli vědět o americké politice, a báli jste se zeptat.  

3. Newsroom

a1 Poslední roky se na vysokorozpočtových seriálech často podílí protřelí filmoví tvůrci. Fincher režíruje House of Cards, scénář k Newsroomu napsal Aaron Sorkin, který má na svědomí třeba také scénář k filmu The Social Network. Hvězdou Newsroomu, seriálu vzniklého v produkci HBO, je herec Jeff Daniels, který hraje komentátora zpravodajské televize Willa MacAvoye. Kdo někdy pracoval v médiích, toho bude bavit sledovat dobře zfilmovaný cvrkot v redakci a problémy při výrobě zpráv a kdo ne, ten se alespoň podívá jak to funguje. V Newsroomu vás nadchnou dokonale vybroušené a vypointované dialogy a také to, že je o reálných událostech, které se v USA děly od roku 2010.  

4. Luther

a2 Bez neuvěřitelně charismatického Idrise Elby by byl Luther poloviční. A přesto pořád špičkový. Seriál BBC, který tak trochu zůstal ve stínu slavnějšího Sherlocka a vlastně jede na stejné téma. Detektivní thriller, ve kterém je Londýn pěkně špinavý, prolezlý úchyly, vrahy a podvodníky a mezi nimi John Luther, chlap, co ztratil ženu a je naštvanej na celej svět. Navíc se kamarádí s vražedkyní a občas dělá něco nezákonného a mezitím dokáže diváka přikovat k monitoru ve skvěle vystavěném syrovém detektivním dramatu.  

5. Sherlock

a3 Moderní zpracování klasiky od Arthura Conana Doyla zasazuje Sherlocka s Watsonem do Londýna v jednadvacátém století. Sherlock je ve skvělém podání Benedicta Cumberbatche takovým asociálním géniem – nerdem, který během vteřiny pozná co jste ráno měli k snídani a že se s vámi žena rozvádí. Jeho brilantní mozek a úsudek kontrastuje s přízemnějším a „normálnějším" Watsonem v podání Martina Freemana. Má to nejen skvělý scénář, ale také skvělé neotřelé zpracování a hudbu. Tenhle seriál BBC se po prvních třech řadách stal kultem.  

6. Game of Thrones

a6 Seriálové zpracování do té doby ne tak známé fantasy knihy George R.R. Martina, opět z produkce HBO. GoT je výjimečný svou obrovskou filmovou výpravou a rozsahem. Sleduje osudy sedmi království Západozemí a ačkoliv se v seriálu tu a tam objeví nějaká magie a kouzla, hlavní zlo a hybatel zůstává v lidech a jejich touze po moci. Jak se říká v podtitulu: Zvítězte nebo zemřete. Tvůrci GoT právě natáčejí čtvrtou sérii, která je vzhledem k šokujícímu zakončení té třetí očekávána snad ještě víc než všechny předchozí série dohromady.  

7. Boardwalk Empire

a6 Aneb Mafie v Atlantic City. Opět produkce HBO a tentokrát seriál odehrávající se ve dvacátých letech minulého století v době prohibice. Je založen na skutečné postavě E.N.Johnsona, který se v seriálu jmenuje E.N.Thompson. Ztvárňuje ho skvělý Steve Buscemi a spolu s jeho šéfem tehdejší mafie Atlantic City v seriálu ožívají i legendy jako Al Capone nebo Lucky Luciano. Na scénáři, režii i produkci se na začátku podílel i režisér Martin Scorsese a na výsledku je to hodně znát.  

8. Spartacus

a7 Další pecka z produkce HBO, tentokrát o legendárním thráckém gladiátorovi Spartakovi, který vedl povstání gladiátorů v Římě. Skvěle obsazené a opravdu naturalisticky natočené drama, které je plné krve a sexu stihla uprostřed natáčení velká tragédie. Představitel hlavní postavy Spartaka Andy Whitfield zemřel po těžké nemoci a musel být nahrazen jiným hercem. Když si seriál dával pauzu než se Andy zotaví z nemoci, vznikla prequel řada, která byla ještě úspěšnější než původní série. Pokud vás bavilo 300: Bitva u Thermopyl nebo film Gladiátor, Spartacus je pro vás jasnou volbou.  

9. Homeland

a5 Drama s dvěma výraznými ústředními postavami – seržantem Nicolasem Brodym, kterého zázrakem najdou živého po osmi letech, kdy byl pohřešován v Iráku a následně prohlášen za mrtvého a agentkou CIA Carrie Anderson, která pátrá po původci pokusů o teroristický útok. Ačkoliv máte od začátku seriálu pocit, že víte, jak to dopadne a znáte motivace hlavních postav, během první a druhé série se všechno třikrát obrátí naruby. Tohle vás chytne a nepustí.  

10. Suits

a4 Harvey Spector je úspěšný a bohatý právník velké společnosti, který si najme Mikea Rosse, kluka, který nestudoval vysokou školu, ale má geniální fotografickou paměť. Vydává se za absolventa Harvardu, skrývá fakt, že kšeftuje s marihuanou a pomáhá Harveymu řešit případy. U toho samozřejmě nechybí ani skvělý záporák s úsměvem moderátorky Snídaně s Novou Marty Ondráčkové a femme fatale, která se s Mikem střídavě schází a rozchází.  

11. American Horror Story

a1 Úchylná třísériová jízda z dílny Ryana Murpyho a Brada Falchuka, mimochodem těch samých dvou tvůrců, kteří Ameriku nakazili muzikálovým morem Glee. Popsat děj tohoto seriálu je složité, každá řada se odehrává v jiném prostředí a s naprosto jinou zápletkou, herci však zůstávají stejní. Nechybí v něm žádný aspekt hororovosti - sexuální úchylky, postižení lidé, blázni, čarodějnice, duchové, mimozemšťani, Franeknstein, vlkodlak, satan a další. Všechno neskutečně namíchané s hlavní hvězdou, svůdnou a dramatickou Jessicou Lange.  

Divoká karta: Hořící keř

a13 Tento seriál zdánlivě neodpovídá titulku, protože je český, ale vlastně ne tak docela. Jeho režisérkou je Polka Agnieszka Holland, která ve třech dílech dokonale ztvárnila nejen tragédii upálení Jana Palacha, ale také tísnivou a mrazivou atmosféru doby po sovětské okupaci. Tatiana Pauhofová v ústřední roli právničky Dagmar Burešové dokazuje, že ne všechny slovenské herečky, co přišly do Čech, musí skončit v hloupých nekonečných seriálech o lékařích. PS: Do seznamu patří samozřejmě taky Breaking Bad, Dexter a Californication, nicméně se všechny začaly natáčet před více než pěti lety, proto chybí.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články