10 věcí, ze kterých postavili nejdražší fabii všech dob

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
26.9.2014, 17:09
Nejdražší Škoda Fabia na světě stála několik milionů korun. Je nepojízdná, neprošla by nárazovými testy a nemůžete si ji koupit. Ale přesto je totálně k sežrání.
    Neuvěřitelně sofistikovaný dort, který za pár chvil – jen, co tohle dočtete – uvidíte, je přesnou kopií Škody Fabie druhé generace. Přesně té, s níž se už za pár týdnů budeme loučit, abychom přivítali zbrusu novou třetí generaci. Ta stojí na moderní platformě a bude hlavním výstavním artiklem mladoboleslavské automobilky na autosalonu v Paříži, který startuje už příští týden. Dortová Fabie vznikla za účelem natočení povedené reklamy, jež měla vyzdvihnout fakt, že (tehdy) nová Fabie je vyrobená z těch nejlepších materiálů. Dodnes jde o nejúspěšnější škodováckou globální kampaň.  Na ni později navázala zrcadlově obrácená reklama na Škodu Fabii RS, která byla naopak postavena ze samých ďábelských věcí, aby auto dostálo pověsti malého démona. Tady můžete obě reklamy vidět:   Dortová "hodná" Fabia   Čertovsky "zlá" Fabia RS     A my se teď ve zkratce podíváme, z čeho byla ta hodná a sladká Fabia postavená:  

1. Vejce (179 kusů)

vejce Univerzální pojivo, spolu s metrákem másla. Cílem bylo, aby byl vůz beze zbytku poživatelný. Proto se použilo žádných nejedlých či jedovatých látek, lepidel apod.  

2. Piškotové dorty (448 kusů)

Lehké piškotové dorty ve tvaru cihel byly použity jako základ celé stavby. Z nich se poskládal přibližný tvar celého vozu, který byl posléze doladěn tvrdšími ‚dortovými deskami‘, které se k cihlám lepily na boky vozu.  

3. Základovka (50 litrů čokolády, 100 kg sušeného ovoce a oříšků)

zaklad Extrémně hustá hmota měla za úkol držet pohromadě vnitřnosti vozu. Oříšky a sušené ovoce byly použity jako levné navýšení objemu. Samozřejmě se tu rozmíchala spousta másla, aby se hmota dala vůbec nějak nanášet.  

4. Javorový sirup (1,5 litru)

Vůz má i velmi pěkně vyvedený motor. A do motoru patří olej, v tomto případě tedy javorový sirup.  

5. Pendrek (15 metrů)

pendrek Řemeny v motoru, stěrače a gumové doplňky po stranách, to všechno se vyrobilo z pendreku. Tmavé gumy jsou naopak dílem mnoha litrů čokoládového fondánu.  

6. Pomerančová poleva (180 kg)

Obrovské množství oranžové polevy bylo potřeba k nalakování vozu patřičně šťavnatým odstínem. Tento lak má samozřejmě – stejně jako ten skutečný – hned několik vrstev.  

7. Okna z cukrové pasty (80 kg)

skla Zatmavená okna vznikla rozmícháním pasty z třtinového cukru. Bílá střecha se pak posypala obří cukřenkouna plněnou cukrem rafinovaným.  

8. Čokoládová mřížka (60 tabulek)

Na výšku nastrkané tabulky čokolád vytvořily klasickou mřížku chladiče a charakteristický automobilový čumák.  

9. Zadní světla z želé (12 kg)

zele Jednolitý kus třešňového želé vytvarovaný přesně do tvaru zadního světlometu. Vzhledem k nestálosti hmoty asi nejtěžší kus k nainstalování. Každé světlo vážilo cca šest kilogramů.  

10. Cukr (270 kg)

Cukr všude a za všech okolností. V jeho původní podobě ho vidíte na střeše, ale jinak byl použit i na výrobu všech skel, předních světel, mlhovek, polev a samozřejmě také jako přísada do piškotové báze.    

Komentáře

Doporučeno pro vás