10 věcí, které jste určitě o Legu nevěděli – G.cz
Vyhledávání

10 věcí, které jste určitě o Legu nevěděli

Do kin přichází animák nazvaný Lego příběh, který se komplet odehrává ve světě slavných kostiček. Nejprofláklejší stavebnice na světě ovšem nastoluje i řadu otázek. A my na ně umíme odpovědět!

Václav Rybář
Václav Rybář 8.2.2014, 21:45

1. Kolik kostiček se vyrobí ročně?

6 19 miliard jednotlivých kostiček. To je 36 tisíc kusů každou minutu. 600 kusů každou vteřinu.  

2. Kolik kostiček vychází na jednoho člověka?

10 V průměru si každý obyvatel planety Země může hrát zhruba se šedesáti kostičkami Lega.  

3. Jaké téma je neprodávanější?

3 Momentálně nejvíc letí Lego CITY, ale středověké hradní téma a pirátské Lego jsou dlouholetými bestsellery, stejně jako stavebnice z vesmíru. To, že vidíte v krámech „pořád stejné stavebnice" není náhoda. Děcka mají pořád stejné potřeby.  

4. Kde se vyrobí nejvíc stavebnic?

5 Drtivá většina forem na odlévání jednotlivých kostek, figurek a dalších stavebních prvků se vyrobí v Německu. Proč? Protože Němci jsou akurátní.  

5. Kde se prodá nejvíc stavebnic?

9 Největším odbytištěm firmy je překvapivě Německo, s USA v těsném závěsu.  

6. Používá se při výrobě stejný plast jako kdysi?

8 V podstatě ano. Kostky už v devadesátých letech dosáhly tak ideálních a odolných vlastností, že se zatím nenašel jiný kosmický materiál, který by umožňoval při zachování stejné kvality nějakou levnější výrobu. Proto jsou strukturálně, pevnostně i chuťově identické s těmi staršími.  

7. Na kolik vyrobených kostiček připadá jeden zmetek?

7 Formy na standardní kostičky jsou relativně jednoduché a materiál je opravdu pevný, takže uražených, deformovaných nebo rozštěpených kostiček je při výrobě málo. Na jeden milion odlitků vychází jeden zmetek, který se okamžitě roztaví a prochází znovu celým výrobním procesem.  

8. Kdy dostali legáčci víc výrazů ve tváři?

1 Až do roku 1989 měli legáčci jen univerzálního smajlíka. Pak ovšem přišla revoluce v podobě pirátského Lego setu, kde byly mračící se figurky, řvoucí figurky apod. Od té doby firma přidala spoustu výrazů, ale legendární smajlík pro puristy samozřejmě stále zůstává v nabídce.  

9. Proč mají legáčci dutou hlavu?

2 Nebylo tomu tak vždy, ale legáčci jsou teď vlastně průchozí. Je to z důvodu bezpečnosti. Pokud totiž dítě legáčka nedopatřením spolkne, díky průduchu ve figurce se neudusí. Legáčkovi nezávidíme ani páčení z nosohltanu, ani případný průchod hnědým peklem.  

10. Proč nejsou mezi legáčky žádní černoši?

4 Ve skutečnosti existují. V licencovaných Lego setech (Star Wars, Indiana Jones apod.) jsou i etničtí legáčci, tedy i černoši. V základních stavebnicích ale Lego s příchodem legáčků před třiceti lety zvolilo neutrální žlutou barvu (podobně jako v Simpsonových), které se dodnes drží.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články