10 věcí, které jsou zaručeně vidět z vesmíru

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
08.09.2014, 17:25
Ne, Velká čínská zeď k nim rozhodně nepatří. Ani některé megabazény, o kterých to tvrdí jejich architekti. Člověk přesto pár viditelných rýh na povrchu zemském udělat stihnul. Tady jsou...
   

1. Povrchové doly

mine Diamantové doly jsou tak obrovské, že je ani při pohledu z ISS nelze přehlédnout. A občas jsou zdrojem problémů. Např. důl MIR v Rusku musel ve svém okolí vyhlásit zákaz přeletů, protože sám o sobě vytvářel takový vzdušný vír, že to poslalo k zemi několik helikoptér. A to je hluboký jen půl kilometru. Důl na měď poblíž Salt Lake City je hluboký 1,2 kilometru a má průměr cca čtyři kilometry. To už je pěkná díra.    

2. Odlesňování

odlesneni Co k tomu dodat? Na obrázku ze satelitu je vidět amazonský prales v roce 2012. Jedině z oběžné dráhy je vidět skutečný dopad těžby na porost, dole totiž "pro stromy nevidíte les".    

3. Teroristické útoky

911 Útoky z 11. září zachycené na ISS americkým astronautem Frankem Culbertsonem. Stanice přelétávala nad New Yorkem jen pár minut po nárazu druhého letadla a doutnající věže Dvojčat byly vidět i na pobřeží do velké vzdálenosti. Dým vystoupal do půldruhého kilometru a cestoval až 70 kilometrů mimo epicentrum.    

4. Hranice mezi Indií a Pakistánem

india_pakistan Skoro tři tisíce kilometrů dlouhá hranice mezi oběma státy je široká pár set metrů a je i v noci kompletně osvětlená, aby odradila pašeráky. Z ISS je možné tohoto oranžového hada pozorovat velmi snadno.    

5. Díra mezi Jižní Koreou a Čínou

korean Další okem jasně patrné hraniční pásmo. Důležité je ale na tomhle obrázku to, co nevidíte. Ona černá plocha uprostřed je Severní Korea, s hlavním městem coby nepříliš výraznou světluškou. V noci se drtivá většina země noří do tmy, zatímco Čína a Jižní Korea planou jasným světlem.    

6. Písečné bouře

pisecne_boure To, co vidíte na obrázku, je písečná bouře nad Rudým mořem. Ano, ten rozmazaný flek hned vedle Egypta. Takhle obrovské písečné bouře jsou sice spíš vzácností, ale jestli jste třeba při sledování filmů měli pocit, že jde jen o takovou vlnu naštvaného písku, která je hned rychle pryč, tak to vám ty filmy kecaly. Jako obvykle.    

7. Fytoplanktonové víry

fytoplankton Co to je? Řasy, sinice a fotosyntetizující prvoci. Jsou rozprostřeni v mořské vodě a nechávají se unášet proudy. Shora pak jejich obrovské kolonie vytvářejí působivé divadlo, protože fytoplankton mění barvu mořské vody do jiného odstínu, jak ostatně vidíte na obrázku.    

8. Lesní požáry

pozary Jakmile hoří několik tisíc akrů, nelze dýmající lesní plochy přehlédnout. Nejčastěji takhle vzplane Afrika a také americká Kalifornie, kde jsou lesní požáry každoroční tradicí. Ostatně helikoptéry už se naučily nabírat vodu na jejich hašení z bazénů hollywoodských vil. Alespoň k něčemu přispějí ty peníze, co jste v létě utratili za kino.    

9. Výbuchy sopek

sopky Každý rok na Zemi vybuchne padesát až šedesát sopek. Astronauti z ISS mají na tohle přírodní divadlo zvlášť působivý pohled, protože stoupající sloupec dýmu, kamení a lávy většinou ‚prostřelí‘ oblačnost nad danou oblastí a udělá do ní díru, skrz kterou mohou ti nahoře dohlédnout sopce až do žaludku.    

10. Čtvero ročních období

rocniobdobi Z tisícovek fotografií pořízených ze satelitů a ISS lze vytvořit extrémně přesný koloběh ročních období. Pohyb sněhu napříč dvaapadesáti týdny musí při pohledu z dálky opravdu působivý, stejně jako jeho marný boj s navrátivším se sluníčkem.  

Komentáře

Doporučeno pro vás