1. Z České Lípy až na vrchol
Petr Kellner se narodil 20. 5.1964 v České Lípě, nicméně brzy se přestěhoval a vyrůstal v Liberci. Už v mládí projevoval zájem o ekonomiku a peníze obecně a věřil, že díky svým schopnostem zbohatne. Po vystudování střední ekonomické školy v Liberci a následně Vysoké školy ekonomické v Praze mu k tomu dal pád komunistického režimu a otevření trhu jedinečnou příležitost, které neváhal úspěšně využít.
2. Začátky u filmu
Petr Kellner si dával pozor, aby se příliš nepohyboval před objektivy fotoaparátů a kamer. Nebylo tomu tak ovšem vždy. Počátkem devadesátých let mu tento svět byl očividně mnohem bližší a sám pracoval na Barrandově jako asistent filmové produkce. Dokonce se mihnul i před kamerou a můžeme ho vidět v krátkém záběru ve filmu Ireny Pavláskové Čas sluhů. Ten je zároveň jedním z mála videozáznamů Kellnera vůbec.
3. Privatizační zázraky s teplickými miliony
Předchůdce skupiny PPF, která je zdrojem Kellnerova bohatství, založil Kellner spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem v roce 1991. Finance na činnost ve výši 40 milionů jim dodal státní podnik Sklo Union Teplice, jehož manažeři se tím dostali do vedení PPF. Kolotoč zázračných zisků během privatizace tak mohl začít. Pomoci k úspěchu mělo i to, že členové vedení PPF měli mít neoficiální přístup k informacím z Ministerstva financí. To se ale nikdy nepodařilo potvrdit.
4. Jak z České pojišťovny udělat italskou
Historickým úspěchem, jenž odstartoval Kellnerovu dráhu miliardáře, byla privatizace České pojišťovny. Ta byla nejprve do správy svěřena právě Kellnerově společnosti PPF, která následně dohodla její částečný prodej italskému pojišťovacímu gigantu Assicurazioni Generali. Kellner se stal členem představenstva a správní rady pojišťovny, nově jako součásti společného Generali PPF Holdingu. Se 2 % akcií byl Petr Kellner jedním z největších samostatných akcionářů. Z vedení pojišťovny ale odešel a podíl výhodně prodal.
5. Muž mnoha domovů
Jako správný miliardář si Kellner pochopitelně nevystačil jen s jedním domem. Nemovitostí vlastnil hned několik. Některé k osobnímu užívání, jiné k pronájmu. Jeden čas žil v rozsáhlém luxusním vilovém komplexu v Podkozí na Berounsku, dále vlastnil například vilu na pražské Hanspaulce nebo vilu od architekta Josefa Pleskota ve Vraném nad Vltavou. Kromě toho mu říkal „pane“ rekreační objekt v Jizerských horách, byt ve Vokovicích, horský srub v Alpách a vily v Katalánsku a na Barbadosu.
6. Mecenáš kultury
Již po staletí platí, že ti nejbohatší se stávali štědrými sponzory umění a mnoho slavných uměleckých děl by bez jejich přispění ani nikdy nevzniklo. Výjimkou nebyl ani Petr Kellner, který sám jako milovník umění sbíral fotografie Františka Drtikola a Josefa Sudka a vlastnil jednu z největších soukromých sbírek jejich originálů. Zároveň sponzoroval legendární Divadlo Járy Cimrmana a tradiční Letní shakespearovské slavnosti.
7. Patron vzdělávání
Kellner se netajil tím, že jako dítě z chudé rodiny by bez vzdělání nedosáhl svých úspěchů. Talentovaným dětem ve stejné situaci proto pomáhal získat kvalitní vzdělání, aby mohly naplno rozvinout svůj potenciál. S manželkou Renátou spravoval nadaci, která má pod sebou například prestižní soukromé internátní gymnázium v Babicích u Prahy. Plná výše školného je pak studentům z chudších vrstev hrazena formou stipendií. Nadace manželů Kellnerových své odchovance následně podporuje i ve studiu na zahraničních univerzitách.
8. Tajemná rodina a talentovaná dcera
O rodině Petra Kellnera se toho ví ještě méně než o něm samotném. Byl podruhé ženatý s manželkou Renátou. Zároveň byl Kellner otcem čtyř dětí. Dcera Anna na sebe upozornila, když jako talentovaná jezdkyně na koni zvítězila na mistrovství České republiky v parkuru, kde jí gratuloval i viditelně hrdý otec. Oba dva tak porušili Kellnerovo nepsané pravidlo nemít jiné než oficiální fotografie. Tváře jeho dalších dětí jsou ale stále veřejnosti neznámé.
9. Konspirační teorie
Jako extrémně bohatý člověk, který o sobě nedával moc vědět, se Kellner stal terčem mnoha konspiračních teorií. Ta asi nejšílenější tvrdí, že Kellner vůbec neexistoval a muž známý z pár snímků je najatý herec. Její méně šílená varianta pak Kellnera označuje za pouhého bílého koně, přičemž tím, kdo skutečně vlastní jeho miliardy, není nikdo jiný než bývalý prezident Václav Klaus. Pravdou na celé absurdní záležitosti ale zůstává to, že s Klausem měl Kellner velmi dobré vztahy a finančně přispíval i jeho Institutu Václava Klause.
10. Boj s rakovinou
Kromě pojišťovnictví, telekomunikací a finančních služeb slavil Kellner úspěchy i v možná poněkud nečekaném oboru, jímž je vývoj léčiv proti rakovině. Společnost Sotio spadající pod Kellnerův holding PPF představila nové možnosti v léčbě rakoviny prostaty, které by mohly přiblížit lidstvo k poražení této zákeřné nemoci. Proslýchalo se i to, že Kellner zainvestoval miliardy do výzkumu ne z čisté filantropie, ale vzhledem k tomu, že se sám měl potýkat s vážnými zdravotními problémy. To se ale proto, že je lékařské tajemství střeženo ještě pevněji než všechna tajemství Petra Kellnera, nikdy nedozvíme.
Pokud vás zajímají společné Kellnerovy začátky v Teplicích s podnikatelem Milanem Vinklerem, doporučujeme článek od Martina Mika.