10 starých RPG her, které vás nadchnou i dnes – G.cz
Vyhledávání

10 starých RPG her, které vás nadchnou i dnes

Od dračího doupěte s kostičkovaným papírem a kostkami do digitálního světa - zavzpomínejte, sežeňte, hrajte!

1. Dungeon Master (1987)

Dungeon Master_5 http://www.abandonia.com Praotec krokovacích RPGčék, který už v této počítačové prehistorii diktoval, jak budou podobné hry vypadat následujících... no, skoro deset let. Nejen že přinesl pseudo 3D prostředí, ale také dva různé konce, ke kterým jste se museli prosekat a prokouzlit přes sedmadvacet typů různých příšer. Druhý díl vyšel v roce 1989 a vznikly také upravené verze pro jiné platformy a jeden datadisk.  

2. Lands of Lore: The Throne of Chaos (1993)

6721-lands-of-lore-the-throne-of-chaos-dos-screenshot-i-guess-they mobygames.com Překrásná malovaná grafika a propracovaný příběh o partě hrdinů, kteří musí zastavit zlou (a extrémně ohavnou) čarodějnici. Hrálo se to dobře díky uživatelsky příjemnému systému výbavy i kouzlení a také automatickému vytváření map, pokud jste měli štěstí, hráli jste vylepšenou namluvenou verzi. Hráče také zaujala (dnes už úsměvná) interaktivita prostředí, mohli jste se třeba říznout o meče, pověšené na zdi.  

3. Diablo (1996)

SS-Diablo http://www.relyonhorror.com Smutné, že? Na první Diablo vzpomínáme, jako kdyby vyšlo včera, přitom je to osmnáct let. Válečník, kouzelník nebo lučištník se vydávají do kobek pod město Tristram, aby porazili pána teroru Diabla. Hru jste mohli hrát nesčetněkrát a pokaždé byla jiná, občas jste narazili na potvory, které jste v minulé rundě nikdy neviděli, přehrabovali jste se ve stovkách předmětů a poslouchali špičkovou hudbu... Druhý a třetí díl navázaly na odkaz téhle legendy víc než kvalitně.  

4. Betrayal at Krondor (1993)

index Na svou dobu nesmírně pokročilá záležitost, která vás nechala toulat se v prostředí Trhlinové ságy od Raymonda E. Feista. Vaši hrdinové (kterých se během devíti kapitol vystřídalo šest) mohli volně pobíhat po obří mapě a bojovali ve velmi propracovaném tahovém systému. Nejpamětihodnějšími prvky hry jsou skryté poklady, kouzelné pasti ve formě logických hádanek a také truhly, zamčené na heslo. K nim jste dostali nápovědu a hledali správné slovo.  

5. Eye of the Beholder (1991)

8874-eye-of-the-beholder-dos-screenshot-drow-welcome-comitee-s mobygames.com Další krokovací majstrštyk s oficiální licencí herního systému Advanced dungeons & dragons. Vaše čtveřice dobrodruhů se vydala do stok pod městem Waterdeep, kde sídlil zlý Beholder - odporná magická koule s tykadly a jedním okem. Druhý díl vás už pustil z podzemí na povrch a třetí díl byl totálně odfláknutý, takže s ním neztrácejte čas.  

6. Might and Magic

636244-might-and-magic-vi-the-mandate-of-heaven-windows-screenshot mobygames.com Slavná série, která dospěla k naprosté dokonalosti svým šestým dílem Mandate of Heaven z roku 1998. Ten si bez větších problémů zahrajete i na moderních počítačích. Nabídne vám plnohodnotné 3D prostředí s kreslenými postavami a nepřáteli, stovky zbraní, zbrojí, prstenů nebo helem a také souputníky, kteří vám dle potřeby poskytovali různé bonusy. Než prolezete celý otevřený svět, uplyne hezkých pár měsíců.  

7. The Elder Scrolls: Arena (1994)

Elder_Scrolls_-_Arena_(DOS)_34 superadventuresingaming.blogspot.com Tak jste dohráli Morrowind, Oblivion i Skyrim. Ale co takhle mrknout se do minulosti a zažít krále Uriela Septima VII. v plné síle? Tedy až poté, co ho osvobodíte z jiné dimenze, kam ho poslal mág Jagar Tharn. Uvidíte, jak moc je svět Elder Scrolls propracovaný, setkáte se s postavami, o kterých jste v novějších hrách četli historické knihy nebo hrdinské eposy a také můžete navštívit CELOU zem Tamriel a ne jen vybrané oblasti.  

8. Realms of Arkania (1992-1996)

index3 Trojice německých her (Blade of Destiny, Star Trail, Shadows over Riva), která kombinuje klasický pohyb v kobkách se souboji v "3D" izometrickém pohledu - exotika jak má být. Vloni vyšel remake prvního dílu v moderní grafice, který si můžete koupit na Steamu za dvacet éček.  

9. Stonekeep (1995)

Stonekeep gamecola.net Zjevení z éry, kdy začínala cédéčka. Postavy a pohyby byly snímány s živými herci nebo 3D modely, takže vypadaly jako živé - navíc tu bylo krásné malované ovládací rozhraní a renderované kobky. Sežeňte si mrňavý monitor a neurazí ani dnes.  

10. Ultima (1981 - 1999)

index2 Žádná jiná série nemapuje pokroky v grafice her tak jako série Ultima od nestora mezi vývojáři, Richarda Garriota. V prvních šesti dílech jste seshora koukali na kostičky o pár pixelech, které představovaly postavy i prostředí. Od sedmičky to byl propracovaný, barevný a s velkým smyslem pro detail namalovaný svět a devítka už byla v 3D. Jestli chcete dohrát všechny Ultimy, vezměte si tak na rok volno.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články