10 slavných režisérských bratrských dvojic: od Coenů až po Russoovy – G.cz
Vyhledávání

10 slavných režisérských bratrských dvojic: od Coenů až po Russoovy

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Schválně, kolik dokážete vyjmenovat režisérských bratrů v triku? A ne, Wachowští se nepočítají, protože už nejsou bratři, ale jen sourozenci. Tak schválně. Napište si to na papírek, a pak klikněte.

Václav Rybář
Václav Rybář 1.1.2019, 19:00

1. Bratři Coenové

Asi nejslavnější dvojice, která spolupracuje na vlastních filmech tak vydatně, že mnohdy nahradí půlku zákulisního štábu. Všechno od scénáře přes režii až po střih zvládnou tihle bráchové z Minneapolis společnou rukou, ačkoliv společný režijní kredit mohli mít až od roku 2004, kdy si u režisérských odborů vydupali výjimku. Mezi jejich nejslavnější filmy patří Fargo, Zbytečná krutost, Potíže s Arizonou a z novějších třeba Tahle země není pro starý nebo Opravdová kuráž.

2. Bratři Scottové

Ridley Scott a Tony Scott sice nikdy netočili filmy společně (a Tony už je bohužel po smrti, takže žádný nový nenatočí), ale společně založili produkční společnost Scott Free a vzájemně si se svými produkcemi pomáhali. Tony Scott stojí za Top Gunem, Bouřlivými dny, Posledním skautem a řadou drsných kriminálek s Denzelem Washingtonem. Slavnější bratr Ridley má na kontě Vetřelce, Blade Runnera, Gladiátora, Černý jestřáb sestřelen nebo nověji Marťana s Mattem Damonem.

3. Bratři Duplassové

Indie dvojka, která letí tak trochu pod mainstreamovým radarem (výjimkou budiž festivalová pecka Jeff, který žije s mámou), ale nabírá na rychlosti i oblíbenosti. Je možné, že se bratři Duplassové nikdy do vašeho kina nepodívají, ale na festivalech je milují a znají. Takže si jejich jména pro jistotu zapamatujte.

4. Bratři Strauseové

Experti na vizuální efekty (mají na kontě třeba Titanic nebo druhé X-Meny) se odhodlali k režii v případě pokračování béčkové sci-fi Vetřelec vs. Predátor. Bylo z toho ještě větší béčko se slušnými vizuálními efekty, ale mizerným vším ostatním. Ševci se holt mají držet svého kopyta, což naštěstí Strauseové poslední dobou opět dělají.

5. Bratři Pangové

Danny a Oxide Pangové se proslavili asijským hororem Oko a kriminálkou Bangkok Dangerous. Chvilku to vypadalo, že se uchytí i na Západě, ale nakonec se vrátili do Hongkongu a ohřívají si tam svou hororovou polívčičku. Nutno dodat, že celkem úspěšně.

6. Bratři Farrellyové

Mistři přisprostlých komedií jako Blbý a blbější nebo Něco na té Mary je zažívali svou největší slávu v devadesátkách. A nikdy se jim nepovedlo chytit druhý dech, dokonce ani s remakem nebo přímým pokračování Blbý a blbější. Jednoduše se vyčerpali příliš rychle a jejich následné recykláty jim brzy vykopaly hrob.

7. Bratři Spierigové

Německá bratrská dvojice Michael a Peter Spierigovi se uvedla béčkovým upírským hororem Svítání a především mimořádně bizarním sci-fi thrillerem Predestination, za který by se v dobách své největší slávy nemusel stydět ani David Cronenberg. Následně se pustili do restartu hororové série Saw, což jim minimálně přinese další zakázky.

8. Bratři Weitzové

Chris a Paul stojí za úspěchem prvních tří dílů úspěšné série Prci, prci, prcičky a adaptací několika knih Nicka Hornbyho. Už docela dlouho však režírují na vlastní triko a spolupracují jen nárazově. Nutno říct, že na další hitovky se jim zatím narazit nepovedlo. Možná je nejvyšší čas zase zatáhnout za jeden provaz.

9. Bratři Hughesové

Dvojčata Albert a Allen zamlada napsali a odrežírovali parádní sondu do černošských předměstí jménem Hrozba společnosti. Jejich další štace ale nepřicházely tak rychle, jak by festivalové úspěchy předpovídaly. Na svědomí mají dobový thriller Z Pekla s Johnnym Deppem nebo postapokalyptickou sci-fi Kniha přežití. Na dvacet let u fochu to není moc, ale oba dělají hodně i na seriálech a videoklipech.

10. Bratři Russoové

Momentální mainstreamové hvězdy. Dvojka Kapitána Ameriky se jim povedla natolik, že jim u Marvelu svěřili nejen trojku, ale také další díly Avengers, protože divákům se jejich styl zatraceně líbí. Joe a Anthony mají před sebou velkou blockbusterovou budoucnost. I bez opory v podobě Marvelu bude o jejich služby do budoucna v Hollywoodu velký zájem.

A zde máte 14 málo známých faktů o Hanebných parchantech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články