1) Nevyhýbejte se tomu
Podle vyjednávacího trenéra Pavla Nováka je největší chybou to, že si valná většina lidí o zvýšení platu prostě neřekne. „Je to svým způsobem velmi osobní a nepříjemná věc. Ze strachu z odmítnutí lidé tyto rozhovory se zaměstnavatelem odmítají a doufají, že zaměstnavatel přijde s nabídkou sám. Většinou se ale pak žádné nabídky nedočkají,“ říká Novák. Jednání o vyšším platu se tedy nebojte a nebojte se při něm opustit svou komfortní zónu, bez toho se totiž nikam neposunete.
2) Správně si jednání načasujte
Důležitá pro úspěch jednání o platu je i doba, ve které probíhá. Rozhodně nemůžete kdykoliv jen tak přijít za zaměstnavatelem a říct si o větší peníze. „Vždy je nejlepší vystihnout ten správný čas. Zaměřte se na dobu, kdy jsou za vámi konkrétní výsledky a úspěchy, které můžete prezentovat. Když víte, že to, co děláte, již převyšuje to, co jste dělali v době, kdy jste se dohodli na stávajícím ohodnocení a objektivně představujete pro společnost větší přínos, pak je ten pravý čas začít se bavit o zlepšení,“ radí Novák. Větší firmy pak mají tu výhodu, že podobné zhodnocovací pohovory pořádají samy pravidelně.
3) Připravte na jednání sebe i protistranu
Jednání o platu má pro vaši kariéru zásadní význam, je proto důležité se na něj náležitě připravit a vědět, co od něj můžete očekávat. To samé ale nezapomeňte umožnit i druhé straně. „I zaměstnavateli musíte dát prostor na to se na podobné jednání připravit. Ideální je napsat e-mail s tím, že chcete dané téma otevřít a naplánovat schůzku tak, aby obě strany měly dostatek času nejen na přípravu, ale i na samotné jednání,“ potvrzuje Novák fakt, že ukvapená rozhodnutí jsou vždy spíše jen na škodu a příprava se nemá podceňovat.
4) Zjistěte si co nejvíce relevantních informací
V rámci přípravy je důležité vědět, v jaké pozici se vlastně nacházíte a jaké jsou vaše možnosti. Zjistit si, kolik za stejnou práci berou vaši kolegové a lidé v ostatních firmách vypadá jako naprostá samozřejmost, ale podle Nováka na takto zjevnou věc mnoho lidí zapomene. „Je to jako nákup auta nebo dovolené, tam si přeci taky zjišťujete, kolik kde to, co chcete, stojí, jaké výhody nabízí jednotliví prodejci, a vše pečlivě vyhodnocujete a porovnáváte,“ připodobňuje situaci s vyjdenáváním o platu expert.
5) Dejte jednání strukturu
Pavel Novák jako zkušený vyjednávací trenér svým klientům radí, aby si vždy u jakéhokoliv vyjednávání stanovili strukturu, jakou bude rozhovor veden, a tu na prvním místě předložili k diskuzi. „Úvodem řekněte, že děkujete za příležitost bavit se o vašem postavení, poté navrhněte zhodnocení vašeho dosavadního působení a závěrem vyhlídky do budoucnosti vaší spolupráce. Najděte se zaměstnavatelem společnou řeč hned na začátku a celé jednání půjde mnohem snáz,“ radí Novák.
6) Odkládejte samotné bavení se o konkrétní částce
Pochopitelně jste se přišli bavit o zvýšení platu, ale samotný rozhovor o penězích si nechte až na úplný konec vašeho vyjednávání. „Když nejprve představíte sebe a svůj přínos společnosti a budete jednat systematicky, u zaměstnavatele podvědomě stoupnete v ceně a bude mít pocit, že víte, jaká je vaše cena. Jestliže sám zaměstnavatel začne s tím, abyste mu řekli konečnou cifru, odkládejte ji tím, že mu budete říkat, že věříte, že se na správné výši platu jistě shodnete, ale nejprve byste chtěli říct, proč si ji zasloužíte,“ říká Novák s tím, že touto cestou je ve finále zaměstnavatel často ochoten přistoupit na větší zvýšení platu, než tehdy, kdy řešíte jen a pouze peníze.
7) Vyvarujte se vyjednávacích faulů
Vyjednávání obecně v českém prostředí trpí podle vyjednávacího trenéra Nováka nešvarem v podobě technik jako přehánění, překrucování faktů nebo vytváření nátlaku. S těmi si při vyjednávání o lepším platu nepomůžete, ale spíše si uškodíte. „Nemůžete tlačit zaměstnavatele ke zdi, že pokud vám nepřidá, odejdete. Stejně tak nemůžete zveličovat, co pro firmu děláte, přiživovat se na cizích úspěších a vymýšlet si. Musíte si uvědomit, že nejednáte s protistranou jen jednou, ale je to dlouhodobý vztah. Co vám jednou zdánlivě pomůže, za to záhy zaplatíte i s úroky,“ varuje Novák.
8) Nepodceňujte se
Když dojde na lámání chleba a dostanete se k samotnému rozhovoru o konkrétní částce, kterou byste chtěli přidat, radí Novák nebát se a nezačínat na příliš malé částce. „Je lepší klidně první číslo nadhodnotit a pak se bavit o jeho snížení, než se podcenit a začít s málem, jelikož od toho se už jen stěží odrazíte tam, kam byste skutečně chtěli a bude to brzdit i váš kariérní růst,“ říká Novák a vysvětluje, že člověku, který se hned zkraje podcení, bude podvědomě svěřována mnohem menší zodpovědnost a je dokázáno, že ze dvou lidí, kteří dělají tu samou práci stejným způsobem, ten, který si hned na začátku uměl říct o víc, rychleji roste jak kariérně, tak platově.
9) Nastavte peněžní rámec a neberte první nabídku
Vyjednávací trenér Novák radí při vyjednávání o penězích nemluvit o konkrétní sumě, ale nabídnout pásmo od do, které jste ochotní akceptovat, a potom v něm spolu s protistranou hledat shodu, která povede k oboustranné spokojenosti. „Vyvarujte se toho, že akceptujete první nabídku protistrany, což většina lidí dělá, aby měli celý ten nepříjemný rozhovor za sebou. Zavíráte si tím ale dveře před nosem. Když nepolevíte a budete věcně diskutovat dál, samotné vás překvapí, jak půjde protistrana s nabídkou nahoru,“ říká Novák.
10) Není to jen o penězích
Říkáte si, o čem jiném byste se měli bavit při vyjednávání o zvýšení platu než o penězích? Novák pro vás má jasnou odpověď: „V Česku vyjednávání pro většinu populace znamená možnost získat slevu a na něčem vydělat. Lidé se tak soustředí na peníze, že zcela přehlíží vše ostatní. Často k mnohem větší spokojenosti zaměstnance nestačí jen peníze, ale jde třeba i o možnost pracovat z domova, vzdělávat se nebo se věnovat mimopracovním aktivitám.“
A když to náhodou nevyjde, tak si můžete přečíst 5 nesporných výhod, které s sebou přináší pobyt na Úřadu práce.