fb pixel 10 rad, jak se zachovat tváří v tvář exekutorovi – G.cz
Vyhledávání

10 rad, jak se zachovat tváří v tvář exekutorovi

Exekuci momentálně v naší banánové republice čelí téměř milion fyzických a právnických osob. Na co si dávat pozor, když už "máte tu čest" s exekutorem?

Elsa K.
Elsa K. 10.9.2016, 11:20

1. První kolo rozhoduje

dorucenky-cz dorucenky.cz Naprosto klíčové je opřít se do řešení problému hned. Hrát si na pštrosa, plakat na nejbližších ramenou nebo vykřikovat do tmy cosi o hajzlech a nespravedlnosti je ztráta času a možnosti cokoli změnit. Musíte napnout všechny síly a „jet na 150 %“ hned, jakmile obdržíte dopis se zeleným pruhem. Myšlenkové zacyklenosti ve smyslu „ono se to nepo....“ nebo „rozmyslím si to po dovolené“ jsou nejhorší věty, které vás vůbec mohou napadnout.

2. Doručovací fikce je bestie

Pokud se dopis/výzva/exekuční příkaz vrátí odesílateli jako nedoručený, nedá se s tím nic dělat. Pokud máte problém s adresou či příbuznými, není od věci se občas ptát na poště, zda tam na vás něco nečeká. Je to jen pár kroků, které vám ale mohou ušetřit velké problémy.

3. Přes lhůty nejede vlak

hopelesstohappy-com hopelesstohappy.com "V každém úředním dopise naleznete na konci takzvané poučení, které obsahuje i lhůtu na odvolání či podání odporu. Ta je posvátná a závazná, a pokud po jejím vypršení kontaktujete advokáta, akorát ho okrádáte o čas a sebe o peníze," říká Lukáš Janata, hlavní autor knihy Kladivo na exekutora.

4. Právo a emoce nejdou dohromady

fineartamerica-com fineartamerica.com Exekutoři nemají pochopení pro vaše cituplná odůvodnění. Hovoří jiným jazykem - formálním. Pokud jim budete srdceryvně popisovat svou životní situaci, vězte, že vám odepíší, že váš pamflet je nesrozumitelný a požádají vás o repete, tentokrát písmenko po písmenku tak, jak si to oni představují. Pokud nechcete platit právníkovi, najděte si na internetu vzor a podle něho postupujte. Vše musíte řešit s chladnou hlavou, racionálně přemýšlet a zůstat v klidu. I zdánlivě neřešitelný problém se dá zvládnout!

5. Právní spory jsou týmová práce

Nejen v případě exekuce se nemůžete spoléhat na to, že vše „hodíte“ na špičkového advokáta či poradce, který všechno vyřeší a vy se nebudete muset už o nic starat. Jistě – mnozí advokáti jsou dokonalí profesionálové, kteří takovou „obhajobu na klíč“ precizně zvládnou. Nemohou to o sobě ovšem říct všichni a s tímhle přístupem poznáte dobrého advokáta od špatného až v momentě, kdy padne rozsudek ve váš neprospěch. A to už je docela pozdě!

6. Fakta nad zlato

Všichni si určitě pamatujete Werichovu pohádku Sůl nad zlato. Pokrmy připravené bez soli vypadaly sice lákavě, ale nedaly se jíst. Stejně tak může vypadat na první pohled dobře i právníkem připravená žádost o zastavení exekuce – když v ní však chybí fakta a důkazy, je nepoužitelná!

7. Exekuce není Boží trest

lemmonythings-com lemmonythings.com Nemáte žádnou povinnost se bez reptání podrobit exekuci. Nějaký názor má věřitel, nějaký vy, a o tom, který je pravdivý, rozhoduje v civilizované zemi soud.

8. Násilí vše jen komplikuje

Když zvládáte emoce, dokážete i „udržet ruku“. Pokud byste se nechali unést a zapojili do komunikace s exekutorem násilí, vše ve vašem právním sporu se jenom zkomplikuje. A to zásadně. Do kategorie násilí přitom patří i pokusy „fušovat exekutorům do řemesla“ a hrát si na vymahače. To je cesta do pekel.

9. Znám svá práva a nenechám si je brát

ustavprava-cz ustavprava.cz Naše práva a svobody jsou popsány v dokumentu zvaném Listina základních práv a svobod. Ke koupi je za pár korun a na internetu ho najdete zadarmo. Studujte ho! A pak se jím klidně ohánějte.

10. Když nejde o život, jde o .....

living-cz living.cz Každý v životě pořád jenom nevyhrává, a udělat chybu, kterou zaplatíme exekucí, není žádná ostuda. Ostuda je ji zopakovat. Proto se nebojte občas přijmout porážku (nejen v právním sporu) a veškeré síly napínejte pouze tam, kde o život – či jeho kvalitu – opravdu jde! dodává Lukáš Janata.

Knihu Kladivo na exekutora si můžete koupit buďto v síti knihkupectví Kosmas nebo jako e-book ZDE.

A TADY se podívejte na 8 lidí, kteří zbohatli na blbostech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články