10 prosincových knižních tipů: pod stromeček nový Palahniuk nebo intimní zpověď Kateřiny Veliké – G.cz
Vyhledávání

10 prosincových knižních tipů: pod stromeček nový Palahniuk nebo intimní zpověď Kateřiny Veliké

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Čekají nás plískanice, sněhová nadílka a ledovka – zkrátka bude nevlídno. Meteorologové zase jistě vydají varování, že by se nemělo vycházet, a tak bude nejlepší si udělat horký čaj a otevřít dobrou knihu. Možná v našich tipech naleznete také vhodný dárek pro někoho blízkého.

Václav Roman
Václav Roman 3.12.2018, 15:02

1. Den přizpůsobení

Autora této knihy netřeba představovat. Chuck Palahniuk se v knize Den přizpůsobení opět pouští originálním způsobem do kontroverzních témat. Děj knihy se odehrává v nedaleké budoucnosti, aby společnost fungovala, je nutné, aby jednotlivé skupiny držely při sobě dle své příslušnosti. Dochází k novému uspořádání světa, kdy agresivní mladí muži povstanou a rozdělí USA na tři části - Europoidie je pro bílé, Černotopie pro černé a Gaysie pro homosexuály a další příslušníky LGBT komunity. Jak to dopadne se dozvíte ve Dni přizpůsobení.

2. Carevna noci

Příběh vypráví sedmašedesátiletá panovnice Kateřina II. Veliká po záchvatu mrtvice, které zbývají poslední hodiny života. Přečtěte si intimní zpověď jedné z nejvýznamnějších postav světových dějin.

3. Výzbroj a výstroj výsadkářů a průzkumníků 1947–2001

A máme tu již v pořadí třetí díl o historii českých speciálních sil. Jde o díl závěrečný, který je věnován výzbroji a výstroji výsadkových jednotek československé a české armády se zvláštním důrazem na jednotky zvláštního určení od konce druhé světové války až do současnosti.

4. Řetězová reakce

Řetězová reakce od Františka Kotlety se odehrává ve světě po válkách, které nikdo nevyhrál. Výbuchy jaderných bomb změnily téměř celý povrch Země, ne všichni lidé však zemřeli. Co se děje v sutinách Prahy? To se dozvíte ve čtvrtém díle sci-fi série Spad.

5. Než jsme byly tvoje

Na stránkách knihy „Než jsme byly tvoje“ se čtenář přenese do roku 1939 a bude moci sledovat příběh dětí zavlečených nedobrovolně do sirotčince a následně prodaných bohaté rodině. Bezstarostný život na Mississippi pro sourozence Fossovi končí. Lisa Wingate si při psaní svého románu s historickým nádechem inspirovala skandálem organizovaného prodeje dětí z chudých rodin, který šokoval celou Ameriku.

6. 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Jestli se chcete podívat na první léta Československé republiky očima jedenáctiletého Jendy Vosiky, pak vám doporučujeme ilustrovaný román Venduly Borůvkové „1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo“. V pondělí 28. října 1918 si chce Jenda prostě zahrát s kamarády fotbal, jenomže jeho otec, horlivý vlastenec, s ním má na jiné plány…

7. Ateliér života: Tak pravil Vladimír Kafka

Po vydání knihy Život naživo se na Vladimíra Kafku snesla celá řada otázek a výsledkem je nová kniha, která je pamětí rozhovorů o podstatě bytí a vnímání těžkých životních okolností. Poznáte i jeho „životní přítelkyně“ cukrovku a smrt a pochopíte, proč nabádal k tomu, že na život se nečeká.

8. Deník III. 1959 - 1974

V nakladatelství Torst vychází už třetí díl deníkového díla našeho významného filmového režiséra Pavla Juráčka. Dílo zahrnuje deníky z let 1959–74, tedy z doby, kdy vznikly jeho filmy, k nimž nejen napsal scénář, ale které také režíroval: Postava k podpírání (1963), Každý mladý muž (1965) a Případ pro začínajícího kata (1969).

9. Pohřbená pravda

Jde již o šestý detektivní případ z pera Angely Marsonsové s vyšetřovatelkou Kim Stoneovou v hlavní roli. Tentokrát řeší svůj nejtemnější případ, který se točí kolem hrůzného nálezu kosterních pozůstatků. Při vyšetřování „ožívají“ dávné vraždy…

10. O princezně, která se zachránila sama

V prosinci se na pultech objeví též zajímavá sbírka básní. Jde o výherce 2016 Goodreads Choice Award. Kniha je rozdělena do čtyř oddílů: Princezna, Vévodkyně, Královna a Ty. První tři oddíly jsou o jednotlivých stádiích dospívání autorky Amandy Lovelace a ten závěrečný obsahuje vzkaz pro čtenáře. Kniha je o lásce, zármutku i radosti, ale také o inspiraci a hledání sebe sama.

A zde pro vás máme úvod do světa Haruki Murakamiho: 5 nejlepších knih kultovního japonského autora.

Podobné články

Doporučujeme

Další články