10 parádních válečných filmů podle skutečných událostí

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
09.3.2018, 09:03

Proč si na stříbrném plátně ty války vymýšlet, když se může točit o těch opravdových. A že se jich za posledních patnáct let urodilo. Co všechno si tedy pustit, třeba jako přípravku na oscarové (za zvuk, střih a zvukové efekty) válečné drama Dunkerk, pokud jste ho ještě neviděli? Nebo na film Overlord, který půjde do kin letos na podzim? Ochotně vám poradíme.

1. Nepřítel před branami

Talent od přírody a ostrostřelec Vasilij Zajcev si to u bran Stalingradu rozdá s německým sniperem Königem. Jestli se to opravdu stalo? Tohle válečné drama je inspirováno knihou amerického historika, který se zaměřuje na souboje sniperů ve vylidněných ulicích. Takže je to spíš volně na motivy, což ale tomuhle filmu na atraktivitě rozhodně neubírá.

2. Černý jestřáb sestřelen

Zdánlivě nedostižná jatka Ridleyho Scotta, která redefinovala moderní válečný film. Sestřelená helikoptéra nad Mogadišu rozpoutá peklo v ulicích, které přijedou hasit američtí vojáci v duchu hesla „nikoho tam nenecháme“. Výsledkem je nadupaný akční film s vynikajícím obsazením a poselstvím, ze kterého jde třípatrová husina.

3. Valkýra

Tom Cruise chystá atentát na Hitlera. Nemusíte být kdovíjací šíbři v dějepisu, abyste věděli, že to tak úplně nevyšlo, ale tenhle thriller kvůli tomu není o nic méně napínavý. Plánování celé operace si nezadá s Cruisovou sérií Mission: Impossible a dobové kulisy se povedlo vystihnout, přestože Němci filmařům na mnoha místech zakázali natáčet. Jako historická jednohubka Valkýra jednoznačně potěší.

4. Odpor

Příběh běloruských partyzánů, bratrů Bielských, si na východ od Bratislavy vyprávějí dodnes. Víc než dvě stovky rolníků se tu před nacisty sebralo a ukrylo se v lesích, aby odtud cíleně decimovalo dobře vyzbrojené jednotky. Jejich jedinou zbraní bylo zemědělské náčiní, fištrón a odvaha. Ed Zwick (Poslední samuraj) se sice nevyhne patosu, ale Danielu Craigovi, Lievu Schreiberovi a Jamiemu Bellovi jejich odhodlání uvěříte.

5. Mariňák

Knížka Anthonyho Swofforda posloužila Samu Mendesovi k tomu, aby před divákem nakreslil poměrně nelichotivý obraz války na Blízkém východě. Swofford se sem jako zelenáč se sniperkou na zádech vydal, aby pokračoval v rodinné tradici sběru frček. Místo toho je konfrontován s krutou realitou boje v zemi, které nerozumí, nucen plnit příkazy, které nechápe. Jake Gyllenhaal odvádí v hlavní roli skvělou práci, ale Mariňák stojí za to hlavně kvůli tónu vyprávění. Po tomhle filmu nikdo dobrovolně rukovat nebude.

6. Temný úsvit

Příběh Dietera Denglera zaujal slavného filmaře a dokumentaristu Wernera Herzoga natolik, že vystoupil ze své tradiční škatulky a natočil drama jako řemen. Vyhublý Christian Bale v hlavní roli vás vezme za srdce, když jako sestřelený pilot zajatý laoskými vojáky nikdy nerezignuje do pozice zajatce a nakonec se mu podaří úspěšně naplánovat útěk. Opuštění bambusové cely je však jen první krůček v dlouhé cestě ke svobodě. Neuvěřitelně sugestivní film, který z vás bude fyzicky ždímat emoce. Nic pro slabé povahy.

7. 30 minut po půlnoci

Smrt čeká všude v tomhle seznamu nenajdete, protože není podle skutečných událostí. Další válečný film Kathryn Bigelow ovšem ano. Sledujeme v něm tým agentů CIA, který se snaží vypátrat, kde se skrývá Usáma bin Ládin. Zdlouhavé hledání plné slepých uliček, osobních obětí a nastražených pastí je nakonec korunováno úspěchem, ale za jakou cenu? 30 minut po půlnoci rozhodně není feel-good film, ve kterém nepřátelé padají po tuctech k zemi. Naopak, hrdinové sice přežijí, ale jejich duševní šrámy už nikdy nikdo nezhojí.

8. Na život a na smrt

Speciální jednotka Navy Seals v čele s Marcusem Luttrellem (autor předlohy) plní tajnou misi v afghánských horách. Při prvním kontaktu s nepřítelem ovšem udělají kritickou chybu – probudí se v nich lidskost a malého chlapce pasoucího ovce nechají utéct. Ten ovšem jejich polohu prozradí Talibanu a čtveřice vojáků náhle čelí stonásobné přesile v nelítostném horském terénu. Tempo filmu kopíruje neuvěřitelně vyčerpávající úprk, ze kterého budete napjatí na kraji sedačky a zpocení až na zadku.

9. Americký sniper

Válka byla pro Chrise Kylea, elitního snipera Navy Seals, druhým domovem. Třikrát se do Iráku vrátil a díky svým přesným odstřelům si vysloužil přezdívku Legenda. Co mu ale běželo hlavou ve chvílích, kdy mačkal spoušť? A jak si poradil se snipery z druhé strany barikády poté, co byla na jeho hlavu vypsána lákavě vysoká odměna? Snímek Clinta Eastwooda není žádná akční řachanda a snaží se jít Kyleovi pod kůži. Zároveň ale vychází z jeho autobiografie a ctí jeho památku. Obrázek o jedné z mediálně nepromrskanějších postav nedávných válečných konfliktů si tak musíte udělat sami.

10. 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

11. září 2012 se pár bojůvek v libyjském Benghází rozhodlo, že „oslaví“ výročí útoku na americká Dvojčata útokem na místní americkou ambasádu. Byla to jediná ambasáda, která ještě v Benghází zůstala, takže snadný terč spolu s velvyslancem a necelými třemi desítkami pracovníků. Útočníci ovšem netušili, že pouhou míli od ambasády se nachází tajná základna CIA s půltuctem najatých „specialistů“, bývalých členů speciálních jednotek. Chlapů, co neváhali přispěchat ambasádě pod palbou na pomoc, ačkoliv to neměli v popisu práce. Svoje bonusy by dostali, i kdyby nehnuli prstem, přesto se vydali proti několikanásobné přesile, aniž by měli jistotu, že časem dorazí posily. Základnu se jim povedlo bránit dlouhých třináct hodin. Nečekejte ale roboty, zpomalené výbuchy ani příkré hlášky. Režisér Michael Bay se držel zkrátka a natočil drama tak trochu v duchu Černý jestřáb sestřelen.

A tady se ještě podívejte na krátké, ale působivě výtižné a realistické video, které vám ukáže proč svět potřebuje válečné fotografy.


Komentáře