Tohle video vám ukáže, proč svět opravdu potřebuje válečné fotografy – G.cz
Vyhledávání

Tohle video vám ukáže, proč svět opravdu potřebuje válečné fotografy

Protože bez nich by válka byla jedna úchvatná a velkolepá show

Radek Kovanda
Radek Kovanda 8.1.2018, 16:00

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic uveřejnila před časem tohle video nazvané „War Reporters“ (Váleční reportéři), které je součástí její kampaně s cílem pozvednout povědomí o tomto nebezpečném povolání a hlavně jeho důležitosti. „Bez nezávislých reportérů by válka byla jen pěkná show,“ praví se hned v úvodu. „Podpořte ty, kteří riskují své životy, aby nám přinášeli pravdu.“

Počet fotografů, kteří jsou přítomni přímo ve válečných konfliktech, za posledních let poklesl o 40 %, tvrdí organizace. Ale bez nich bychom nikdy nepoznali skutečnou realitu války. Vlády, které jsou v konfliktech zapleteny, je totiž často ve svých oficiálních výstupech ‚lakují‘ narůžovo nebo jako heroické eposy, přestože válka je především násilí, nespravedlnost, strach a strádání.

Na konci videa se objeví i slavná fotka slavného válečného fotografa Jamese Nachtweye: „Byl jsem očitý svědek a tyhle fotky jsou moji svědeckou výpovědí.

Podpořme ty, kteří každý den riskují své životy, aby nám přinášeli nezávislé informace a snímky, velmi odlišné od těch oficiálních, jež nám servírují politici a vlády. Podpořme fotoreportéry, aby mohli pracovat způsobem, který nám přináší různorodý pohled na svět, lidský a složitý, který však jako jediný umožňuje vést nad současnými problémy debatu.

Podpořme ty, kteří nám ukazují, co nám jiní ukázat nechtějí.

A pro odlehčení se na závěr podívejte na těchto úplně jiných 15 reportérů, kteří fakt neměli svůj den.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články