10 obličejů, které zažily pád na dno a rozbily se

Bolest, neštěstí, zoufalství, beznaděj. To jsou emoce, které rámují tyhle neuvěřitelné portréty lidí, kterým život vyryl do tváře Mariánské příkopy.

Sedmdesátiletý Newyorčan Bruce Gilden, člen legendární fotoagentury Magnum Photos, se proslavil pouličními fotografiemi, ze kterých stříká život a autentičnost. „Pro mě je pouliční fotografie ta, ze které můžete vycítit tu ulici, cítit tu špínu,“ řekl před třemi lety v rozhovoru pro web vice.com.

Fotil ale třeba i spoušť a zmar v lidských duších po ničivém tornádu na Haiti, ruské drogové dealery nebo členy japonské mafie Yakuza. Je známý mimo jiné i tím, že při focení v ulicích New Yorku se vynoří pár desítek centimetrů od své „oběti“, v jedné ruce drží foťák, ve druhé blesk a skoro vždycky uloví dokonalou fotku. V roce 2013 byla jeho práce oceněna prestižním Guggenheimovým stipendiem – grantem, kterým jsou každoročně oceňováni ti nejkreativnější umělci nebo vědci světa.

V roce 2015 vydal knihu plnou fotografií Američanů, kteří spadli na dno, ale neodrazili se od něho. Jmenuje se Face – Tvář. A právě ve tvářích těchhle lidí se zrcadlí, jak moc si sami ublížili. Jejich intimní portréty nasnímané z velké blízkosti ukazují, že drogy a alkohol dokáží zničit nejen kůži a zuby.

Dobré fotky s vámi pohnou. U těchhle se možná i otřesete.


Komentáře