fb pixel 10 nenápadných vizuálních triků hollywoodských filmařů, skrze které si pohrávají s vaší myslí – G.cz
Vyhledávání

10 nenápadných vizuálních triků hollywoodských filmařů, skrze které si pohrávají s vaší myslí

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Většina filmových diváků to vědomě ani nevnímá, ale filmaři využívají bezpočet drobností, kterými svému obecenstvu do hlavy vpraví přesně ty myšlenky a dojmy, jaké si přejí. Někdy je to způsob, jakým kamera snímá scénu, jindy volba barev, může to ležet i v nenápadných detailech a předmětech umístěných v obraze. Tady je desítka takových případů ze známých nebo aktuálních filmů a možná vás překvapí, co všechno jste v nich neviděli.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 23.4.2019, 15:24

1. Hra o trůny

Hlavní ženské hrdinky sedmé série Hry o trůny, Daenerys, Sansa a Cersei, výrazně změnily image. Všechny tři nosí tmavé, většinou jednobarevné šaty. Podle kostymérky oblíbeného pořadu Michele Clapton mají depresivní, neženské outfity postav vysvětlení - reprezentují totiž válku, kterou všechny tři ženy vedou mezi sebou o Železný trůn, ale také blížící se armádu Bílých chodců. Kovové doplňky a prvky na šatech pak mají znázorňovat sílu a moc, které dámy nabyly.

2. Matrix

Tehdy ještě bratři Wachovští vsadili při natáčení společného kyberpunkového masterpiecu na užití barevných filtrů. Skutečný, apokalypsou zničený svět je chladně a depresivně modrý, uměle vytvořený Matrix je naopak zelený stejně, jako v 90. letech byly texty v PC.

3. The Florida Project

Drama The Florida Project nabízí poměrně závažný příběh s depresivním rozuzlením, je ale podáván z pohledu dítěte. Aby ten byl pro diváka uvěřitelnější, film je natočen v zářivých, barevných kulisách, utvářejících takřka pohádkové prostředí.

4. Wall Street

Snímek Olivera Stonea o drsných byznysmenech z Wall Street je kamerou snímán podobným způsobem, jakým se na svět dívá dravé zvěř. Autor filmu tak chtěl své postavy právě k šelmám připodobnit.

5. Neutečeš

Aby překvapivě dobrý nezávislý horor Neutečeš diváka co nejvíc vtáhl do svého světa, rozhodli se ho autoři zasadit do neurčitého "bezčasí", které mělo připomínat sen. Proto jsou hrdinové filmu oblečeni jako z 80. let, ale zároveň používají výdobytky moderní techniky jako čtečky a chytré telefony.

6. Dvanáct rozhněvaných mužů

Klasický thriller o porotě, která musí jednohlasně rozhodnout o vině, či nevině, potažmo tedy o životě, nebo smrti, jedné osoby, staví primárně na houstnoucí atmosféře a nervy drásajícím napětí. Proto film začíná širokými záběry na celou skupinu a kamera se postupně přibližuje a přibližuje, až nakonec zblízka sleduje vystresované tváře protagonistů.

7. Uteč

Na Oscara nominovaný horor nám ukázal, že to největší zlo světa jsou bohatí bílí rasisti. Je v něm mnoho skvělých scén, potenciál stát se kultovní má ale ta, kde Rose spokojeně pije brčkem mléko z vysoké sklenice a k tomu zobe barevné lupínky, které má v misce zvlášť. Ukazuje to nejen čisté zlo její duše, ale i psychotickou mentalitu supermačistů.

8. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

V adaptaci populárního dětského fantasy má zlá Bílá čarodějnice na hlavě vysokou korunu tvořenou ostrými rampouchy. Tenhle doplněk se jí ale v průběhu filmu postupně zmenšuje. Jak totiž slábne její moc, taje i královská čelenka.

9. Zodiac

Ve filmu Davida Finchera hráli Zodiaca tři různí herci, navíc vybraní tak, aby odpovídali rozcházejícím se výpovědím očitých svědků řádění nikdy nedopadeného vraha. Navíc tak chtěl režisér dotvořit záhadnou auru, která je kolem zločince dodnes.

10. Střihoruký Edward

Černý Edwardův zámek a proti tomu ospalé, pastelově barevné městečko, které ho nejprve přijme a posléze zapudí. Tim Burton si s vizuální stránkou svých filmů vyhraje vždy, tady chtěl poukázat na to, jak cizí Edwardovi normální svět připadal.

A tady 10 nesnesitelných filmových scén, které lidé rovnou přetáčejí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články