10 největších obchodních rivalů – G.cz
Vyhledávání

10 největších obchodních rivalů

Ať už jde o letecký, automobilový, burgerový nebo keckový průmysl, vždycky se najdou dva, kteří se chtějí poprat o trůn. Což je fajn, protože tím třetím, co se vzadu směje, bývá zákazník.

Václav Rybář
Václav Rybář 24.5.2014, 17:13

1. Cola vs. Pepsi

cola_createmeaning_com www.createmeaning.com Pepsi, dejte si jí, když dojde kola. I takhle agresivní reklamní slogany byly dřív k vidění. Sodovková řež trvá několik desetiletí a je těžké sledovat, kdo zrovna vyhrává, protože samozřejmě nejde jen o tu černou tekutinu, ale i spoustu přidružených podznaček (Sprite vs. 7 Up atd.). Cola nicméně vede.  

2. McDonald´s vs. Burger King

V kategorii nejzákladnějších burgerů je to perný souboj šaška a krále, přesně tyhle figurky totiž mají za maskoty řetězce McDonald´s a Burger King. Jeden útočí Big Macem, druhý Whopperem. V Americe vede McDonald´s jen o fous, v Evropě je ovšem Burger Kingů o dost méně.  

3. Airbus vs. Boeing

boeing_theoslotimes_com www.theoslotimes.com Boj o dominanci v leteckém prostoru znamená každoroční válku o miliardy dolarů. Na kultovní jumbo od Boeingu se pomalu začíná zapomínat a Airbus přebírá nejen množstevní statistiky, ale díky obřímu A380 vyhrává, i co se týče image.  

4. Marvel vs. DC

Ještě před pár lety to byla celkem vyrovnaná partie, ale Marvel přehrává DC v počtu populárních postav (schválně, kolik jich u DC vyjmenujete nad rámec Supermana a Batmana) a především rozjel neuvěřitelně úspěšné filmové adaptace.  

5. Visa vs. Mastercard

visa_aligatomobile_com www.aligatomobile.com Je dost nepravděpodobné, že máte v kapse jiný kus plastu, než právě platební kartu od jedné z těchto společností. A kdo vlastně aktuálně vede? Příjmy má vyšší VISA, ale Mastercard má vyšší zisk na hlavu i celkově.  

6. Ferrari vs. Lamborghini

Dřív se pralo Ferrari s Maserati, jenže pak obě spolknul Fiat. Enzovi naštěstí zůstal sok největší, zneuznaný výrobce traktorů, který po vyostřené debatě s praotcem Ferrari odešel do dílny a postavil první auto. Zbytek je historie a bitva, která se svádí nejen v garážích, ale i na stěnách dětských pokojíčků.  

7. Adidas vs. Puma

puma_centives_net www.centives.net Jeden z nejslavnějších rodinných sporů všech dob obul celý svět do sportovních kecek. Ve dvacátých letech minulého století bratři Dasslerové založili obuvnickou firmu, ale roztržka mezi nimi vedla po konci druhé světové k rozdělení společnosti a výstavbě dvou továren na opačných koncích města Herzogenaurach. Z jedné se stal Adidas a z druhé Puma.  

8. Canon vs. Nikon

Konkurují si ve všem, od laciných kompaktů přes nejdražší profesionální zrcadlovky. A jejich fanoušci jsou na nejrůznějších eventech jak ultras Sparty a Slavie. Pohrdání by se v řadách fotografů dalo krájet, když na sebe narazí dva znepřátelené tábory. Autor toho článku je samozřejmě zapřísáhlý canoňák.  

9. Sotheby´s vs. Christie´s

Sothebys_valuewalk_com www.valuewalk.com Slavné aukční síně si navzájem přetahují nejlepší kousky ke dražení, protože pověst je v téhle branži prvním a posledním. Sotheby´s byla původně britská, ale dnes má sídlo v New Yorku, Christie´s zůstává v Londýně a momentálně je považována za největší aukční síň, alespoň co se týče letošního obratu. To se ale může rychle změnit, stačí, aby v Sotheby´s ulovili nějakého sólokapra.  

10. Playstation vs. Xbox

V devadesátkách to bylo Nintendo vs. Sega, ještě předtím Atari, Commodore a ZX Spectrum. Ovšem od chvíle, kdy se do všeho vložily Sony a Microsoftu, se nám z toho stává už poněkolikáté černobílý souboj. Playstation 2 vs. Xbox, Playstation 3 vs. Xbox 360 a nejnověji Playstation 4 vs. Xbox One. Ačkoliv v případě Xbox 360 Microsoft dokázal Sony pěkně zatopit, v nejnovější generaci Japonci opět bodují na celé čáře.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články