fb pixel 10 nejjedovatějších živočichů planety – G.cz
Vyhledávání

10 nejjedovatějších živočichů planety

Aneb na co nesahat, co nehladit, nedráždit a pokud možno ani nejíst. Po přečtení tohohle článku budete rádi, že jste v Česku.

Václav Rybář
Václav Rybář 23.1.2018, 09:00

1. Čtyřhranka Fletcherova

Je průsvitná a tedy skoro neviditelná. Má malé tělo a dlouhatánská chapadla, skrz která umí kreativně dostat spoustu jedu do vašeho oběhu. Zatímco do vás proudí toxiny a žahavé buňky vás drtí svým palčivým stiskem, drží vás zároveň medúza v klinči, takže nemáte kam utéct. Jed zasahuje nervový systém, srdce, kůži, ale už samotná bolest často stačí k tomu, aby člověk ztratil vědomí a utopil se. Jak to, že o téhle příšeře Spielberg nenatočil Čelisti? Možná proto, že čtyřhranka čelisti nemá. Umí vás zabít, aniž by prolila kapku krve.

2. Kobra královská

Kobry jsou smrtelně jedovaté ve všech odrůdách, ale ta královská je nejzákeřnější. Jakmile upoutáte její pozornost, musíte být velmi opatrní. Umí plivat jed na dlouhé vzdálenosti a pokud zasáhne vaše oči, můžete oslepnout a zároveň se vám skrz sliznici dostane jed do oběhu, pokud ho třeba spolknete. Svými jedovými zuby bez problémů prokousne oblečení. Kousnutí je velmi bolestivé, ale jed postupuje extrémně rychle a kousnutím se ho do oběhu dostane tolik, že by spolehlivě zabil několik lidí.

3. Homolice mramorovaná

Malý plž s krásnou lasturkou je vlkem v rouše beránčím. Rozhodně si ho neberte domů na památku, jeho zuby umí prokousnout i neopren a i mírná dávka jedu způsobuje ochrnutí svalů. Na jed neexistuje protilátka, takže doufejte, že na tohle stvoření nenarazíte.

4. Chobotnice kroužkovaná

Modré kroužky na jejím těle jsou poznávacím znamením, ale jako u většiny mořských tvorů si jich všimnete až ve chvíli, kdy je příliš pozdě. Jed této chobotnice, která se vyskytuje od Japonska po Austrálii, je tak potentní, že zabíjí už v malých dávkách a způsobuje oslepnutí, ochrnutí dýchacích svalů a zástavu srdce. Tedy přesně věci, které se vám při potápění nejméně hodí. Ještě něco? Ano, sérum na tenhle jed neexistuje. Příroda je občas hodně zákeřná.

5. Smrtonoš

Jméno hovoří za vše, ne? Křehce vypadající žlutý škorpion žije v Africe, ale třeba i v Turecku, takže ho během dovolené klidně můžete potkat. Zatímco bodnutí od jiných škorpionů je přinejhorším hodně bolestivé, Smrtonoš způsobí rychlé ochrnutí dýchacích svalů, které může vést k selhání srdce nebo udušení.

6. Odranec pravý

Tzv. kamenná ryba. Odranec se totiž svou velikostí a texturou dokáže skvěle maskovat a na dně vypadá jako šutr. Jenže jakmile na něj v moři (nebo dokonce na pláži, kde vydrží být v písku až 24 hodin) šlápnete, máte průšvih. V jeho hřbetních ostnech je totiž jed, který způsobuje rozpad tkání, ochrnutí a srdeční zástavu. Sérum existuje, ale musí se podat velmi rychle, což může být uprostřed oceánu problém.

7. Brazilský toulavý pavouk

Slavný banánový postrach, který se občas někam zatoulá v krabici od banánů, má jeden z nejsilnějších jedů vůbec. Obsahuje serotonin - kousnutí je velmi bolestivé a při vyšších dávkách rychle nastupuje kompletní ochrnutí.

8. Taipan útočný

Už název napovídá, že s tímhle australským hadem si není radno zahrávat. Proti jeho jedu existuje účinné sérum, které se vyplatí vozit s sebou. Taipan útočný totiž žije hlavně ve vnitrozemí, kde je to často do nejbližší civilizace nebo špitálu stovky mil daleko.

9. Šípovité žáby

Čím barevnější žába, tím větší průšvih. Indiáni tyhle pestré tvory lovili, aby z nich extrahovali jed do svých šípů. A moc dobře věděli, proč to dělají. Pralesnička strašná, jedna z nejbarevnějších žab, žije v pralesích střední a Jižní Ameriky nebo na Havaji. Toxin v jejím jedu způsobuje ochrnutí svalů, včetně těch dýchacích, takže smrt přichází rychle.

10. Ryba fugu

Slavná japonská pochoutka, při jejíž neodborné přípravě jde o život i ve chvíli, kdy je ryba dávno po smrti. Zabít vás ale může nejen na talíři v tokijské restauraci, zabijácká je především v živé formě - stačí ji naštvat, stačí se o ni jenom otřít. Tetrodoxin ve velkých dávkách způsobí paralýzu, srdeční zástavu a následně i smrt.

A TADY se podívejte na 8 zvířat, která vás bez problémů přežijí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články