8 zvířat, co vás bez problémů přežijí – G.cz
Vyhledávání

8 zvířat, co vás bez problémů přežijí

Lidé si jako domácí mazlíčky většinou vybírají tvory, kteří mají podstatně kratší životní cyklus než oni. Přitom je tu tolik zvěře, co je věkem trumfne.

Václav Rybář
Václav Rybář 21.1.2017, 10:50

1. Želvy

hedweb_comwww.hedweb.com O dlouhověkosti želv ví každý školák, ale kolika se tedy vlastně dožívají a co mají společného s malou želvičkou, co koupíte ve zverimexu? Želva obrovská se dožije i 250 let, ale je - jak už jméno napovídá - opravdu obrovská. To mají ostatně všechny dlouhověké želvy společného, ta vaše želva nádherná se oproti tomu v zajetí dožívá 25 až 40 let. Výjimku mezi malými želvami tvoří jeden exemplář želvy žlutohnědé, kterému se povedlo dožít 160 let. Jenom pro připomenutí, nejstaršímu člověku všech dob, Francouzce Jeanne Calment, bylo v okamžiku smrti necelých 123 let.

2. Medúza

musicar_rswww.musicar.rs Turritopsis Dohrnii je druh medúzy, který žije věčně. Ne, neděláme si legraci. A dokonce ani nejde o laboratorního mutanta, co utekl a žije teď v newyorských kanálech. Vědci tuhle medúzku objevili už na konci 19. století, ale celé století jim trvalo, než pochopili, jak chytře tenhle druh obalamutil smrtku. Pokud jí hrozí smrt hlady nebo je zraněná, promění se její buňky v zárodečné a tvor se doslova promění v půl tuctu svých potomků. Potomků, kteří jsou jeho dokonalou kopií.

3. Tuatara

commons_wikiWikipedia Commons Hatérie novozélandská je tu s námi už od druhohor. Tedy nikoliv nepřerušovaně, ale jednotlivec se dožívá hodně přes sto let. V novozélandském přírodovědeckém muzeu měli dokonce jednoho samečka, který měl první sex ve 111 letech a bylo z toho hezkých jedenáct potomků. Pánové, kdo z vás to má?

4. Koi

cheddarbay_comwww.cheddarbay.com Ten módní okrasný kapr ze zahradních tůní? Bacha na to, jakmile si ho pořídíte, už s vámi bude napořád. A s vašimi dětmi, vnuky, pravnuky a jejich potomky. Koi se pravidelně dožívá 200 a více let. Nejstarší dochovaný exemplář měl 226 roků. O tom si mohou třebonští kapři nechat jen zdát.

5. Papoušek

fdemmer_devianartfdemmer.devianart.com Někteří papoušci jsou nejen ukecaní, ale i poměrně dlouholetí. Například papoušek ara, oblíbený klecový pták s výrazným zbarvením, se běžně dožívá padesáti až šedesáti let, ale výjimkou nejsou ani jedinci blížící se staleté hranici. Stejně tak existují záznamy o papoušcích kakadu, kterým bylo kolem osmdesáti. Jakmile je naučíte nadávat, bude s nimi jejich vyčítavý skřekot až do smrti. Pravděpodobně té vaší.

6. Velryba grónská

thecanadianencyclopedia_cawww.thecanadianencyclopedia.ca Dvě století jsou pro tohohle mořského obra naprosto standardní životností. V kůži některých uhynulých jedinců se dokonce našly i slonovinové hroty, které používali velrybáři na sklonku osmnáctého století. Právě člověk a znečištění jsou největším nepřítelem. Přirozeného predátora totiž tyhle giganti v moři nemají.

7. Kosatka

alphacoders_comwww.alphacoders.com Zachraňte Willyho, Zachraňte Willyho. Platí to dvojnásob, protože ačkoliv v zajetí se dožívá mnohem kratšího věku, pořád je to úctyhodné stáří z pohledu člověčího. Volně žijící kosatka se dožije stovky bez mrknutí oka, i když většina jedinců má spíš devadesát a něco.

8. Humr

americanlobsterfest_comwww.americanlobsterfest.com Pokud neskončí na talíři, a všichni víme, že to je mnohem pravděpodobnější osud, může se táta humr někde usadit a vychovat mnoho rodinek, protože jeho věk může dosáhnout až 140 let. Až do devatenáctého století ho svět nechával na pokoji, jenže pak ho někdo poprvé rozštípnul a začal podávat s máslem. Jeho životnost se od té doby v restauračním akvárku pohybuje v řádu hodin.

A TADY máte zvířata, která na sobě (na rozdíl od vás) fakt makají.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu