fb pixel 10 nechutných věcí, které s vámi možná sdílejí lože – G.cz
Vyhledávání

10 nechutných věcí, které s vámi možná sdílejí lože

Zdroj: Gilles San Martin

Kdo nebo co jsou nežádoucí hosté v našich postelích? Dobře si ale rozmyslete, jestli to opravdu chcete vědět!

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 24.3.2015, 15:16

Skupina Alltime10s zveřejnila další ze svých žebříčkových videí, tentokrát (a ne poprvé) s poněkud nechutným obsahem. Dala dohromady seznam deseti organismů a látek, se kterými možná i vy vstáváte i usínáte. Pod vašimi potahy se pravděpodobně nachází roztoči, dost možná také nějaké plísně, jedovaté plyny, v nejhorším případě mikroby způsobující závažné choroby. Tady se s některými z nich můžete seznámit. Ale pozor, možná vás na dlouhou dobu přejde chuť spát v ubytovacích zařízeních, a to by byla škoda!

10. Štěnice

Tyto potvory vám ve spánku pijou krev zejména z odhalených částí našich těl. Během noci to mohou stihnout až pětsetkrát. Díky anestetiku, které při tom vstřikují do naší kůže, můžeme pocítit svědění štípanců až týden po pokousání (v případě prvního incidentu). Na svědomí můžou mít například kopřivku, nespavost, v horším případě také například Chagasovu chorobu, způsobující onemocnění srdce. Domů si je můžeme přivézt z exotické dovolené a zatočit s nimi lze bohužel jen přivoláním deratizační firmy.

9. Roztoči

Ve vaší posteli se s největší pravděpodobností nachází od 100 tisíc do 10 milionů příslušníků tohoto druhu. Živí se požíráním kousků vaší odumřelé pokožky. Jejich výkaly jsou významnou částí prachu v bytech a krom toho, že dráždí alergiky, mohou také způsobovat astma. Platí na ně jedině dokonalý pořádek, takže je třeba hodně vysávat, vytírat a prát!

8. Plíseň cladosporium

Se zeleno-hnědo-černými potahy této plísně na zdech nebo na nábytku se pravděpodobně setkal každý z nás. Většinou se jim daří v chátrajících, vlhkých objektech, avšak při nedostatečném větrání mohou prorůstat i vaším bytem. A to klidně i na místech, která nejsou pouhým okem viditelná - pod podlahou, tapetami, dlaždicemi za skříní, ale i ve vlhkých matracích. Vdechování jejích spór může způsobit astma nebo zápal plic a její přítomnost může také vyústit ve vznik onychomykózy (mykotické postižení nehtových plotének). Takže větráme, větráme!

7. Vši

Nejen ve vlasech, ale i ve špinavých matracích se mohou zdržovat staré známé vši. Na vaší krvi si smlsnou většinou v noci a krom svědění můžou být také přenašeči tyfu. Krom užívání speciálních šampónů je proto nutné dbát také na vystříkání bytu insekticidním sprejem, praní podezřelých textilií (na víc než šedesát stupňů), v lepším případě i jejich uzavření do neprodyšného pytle, a to nejméně na tři dny.

6. Jedovaté plyny

Moderní matrace a čistící roztoky bohužel velmi často obsahují těkavé organické látky způsobující migrény, neurologické poruchy nebo dokonce významně přispívají ke vzniku nádorových onemocnění. Nejohroženější jsou přitom děti, jejichž moderní postýlky bývají až čtyřikrát toxičtější než jejich staré modely.

5. Kropidlák (aspergillus fumigatus)

Tato nebezpečná plíseň ulpívá zejména na syntetickém ložním prádle. Tvoří obvykle černé, hnědé, žluté až bílé kolonie, jejichž spóry způsobují alergické reakce. Kolonizovat může nosní dutiny, nižší dýchací cesty, povrch pokožky i lidské orgány, včetně plic a mozku. Následkem toho může u osob s narušenou imunitou nastat i smrt. Stejně jako v případě ostatních plísní je v případě jejího výskytu třeba řádně větrat, prát, ošetřit povrchy jejího výskytu protiplísňovým přípravkem, vyměnit napadenou hlínu v květináčích.

4. Mravenci

Častí návštěvníci lidských obydlí požírají téměř všechno - od červů po maso, když na to přijde, klidně i lidské. Do postele se rádi vydávají v celých rojích a jejich kyselina vstříknutá pod vaši kůži umí zatraceně bolet, v horším případě způsobit anafylaktický šok (silnou alergickou reakci, při které se člověk může udusit). Pokud je doma nechcete, neprodyšně balte všechny potraviny, zneškodněte jejich cestičky, zacpěte otvory jejich průniku a provoňte byt nějakou silně aromatickou látkou, například skořicí, majoránkou, mátou, pepřem nebo jalovcem.

3. Esterichia coli

Tato bakterie se běžně vyskytuje v tlustém střevě, někdy se však stává, že kolonizuje i jiné orgány. Při napadení zbytku trávicího traktu způsobuje průjmy, může ale také napadnout močové cesty a způsobit zánět ledvin. V případě, že se dostane do polštářů, infikuje také dýchací cesty a vyvolává příznaky podobné chřipce. Nakonec může napadnout také mozek. Pro minimalizování rizika nákazy je proto třeba ložní prádlo často a řádně prát.

2. Zlatý stafylokok

Celým názvem ethicilin-rezistentní zlatý stafylokok (MRSA), běžný komenzál, vyskytující se pokožce a sliznicích až třetiny lidské populace, se rovněž často vyskytuje v polštářích, vinou čehož může napadnout i dosud nepostiženého člověka. Přes řezné rány a odřeniny se může dostat do míst, do kterých nepatří a vyvolat různá onemocnění, včetně životu nebezpečné otravy krve. Je bohužel velmi rezistentní proti většině druhů antibiotik. Jeho výskytu lze opět předejít správnou hygienou.

1. Domácí mazlíčci

Od našich miláčků, vyvalujících se v peřinách, můžeme chytit červy, blechy a různé zvířecí nemoci. Vyskytl se ale i případ devítiletého chlapečka, kterého jeho kočka nakazila dýmějovým morem. Takže pokud nedokážete usnout bez dotyku zvířecího kožichu, pokud možno si svá zvířata udržujte hygienicky čistá.

A TADY máte 7 příznaků jara, které s vámi zamávají.

Podobné články

Doporučujeme

Další články