10 měst, kam vás s autem nepustí – G.cz
Vyhledávání

10 měst, kam vás s autem nepustí

Ekologické zóny? Rezidenční parkování? Přestaňte reptat, jsou místa, kam vás se spalovacím motorem nepustí vůbec. A bez výjimky!

Václav Rybář
Václav Rybář 28.2.2018, 12:50

1. Saas-Fee

saasfee

Po malebném švýcarském městečku se prohánějí jen unifikované elektrické multikáry, které patří místním penzionům a hotelům. Sváží turisty z velkého parkoviště, na kterém jsou všichni návštěvníci nuceni nechat svá vozidla. V uličkách Saas-Fe je tak dokonale božský klid... a spousta lidí na kolech a bruslích.

2. Zermatt

o-ZERMATT-570

Další švýcarská bašta ekologie. V Zermattu prý auta nesmí jezdit, aby bylo hezky vidět na Matterhorn. Kde není znečištěné ovzduší, tam prý nevzniká tolik oblačnosti. Jestli chcete bájnou horu a nádherné městečko vidět, musíte zaparkovat v několik kilometrů vzdálené vísce a dopravit se do Zermattu vlakem. Upřímně? Stojí to za to.

3. Ostrov Sark

o-SARK-570

Pitoreskní britský ostrov je plný nádherných políček, cestiček mezi nimi a spokojených zvířat. Pokud se tu chcete napást, musíte mít kolo nebo kvalitní boty. Přístup sem mají povolený pouze traktory. Není tu letiště a nejsou tu heliporty, takže se sem dostanete výhradně lodí. Trvale tu žije na šest stovek lidí.

4. Fes-Al-Bali

o-OLD-FEZ-570

Marocké staré město hostí 156 tisíc obyvatel. Některé křivolaké uličky jsou tu široké pouhých 70 centimetrů a na řadě míst jsou vykázána nejen auta, ale dokonce i bicykly. Turistovi i místnímu tak nezbývá, než vyrazit po svých a nějak se v bludišti uliček zorientovat.

5. Ostrov Mackinac

o-MACKINAC-ISLAND-570

Hrouda uprostřed jezera v americkém Michiganu oficiálně zakázala motorová vozidla v roce 1898 (nebylo to trochu předčasné?). Od té doby jsou tu povoleny pouze koňské povozy a kdo se sem vydá, ten rychle pochopí, že bryčky nejsou jedinou retro věcí na tomhle ostrůvku. Pokud jste blázni do vintage, budete to tu milovat.

6. Hydra

o-HYDRA-GREECE-570

Maličké, spíše do výšky než do šířky stavěné městečko na stejnojmenném řeckém ostrově, nahradilo auta koňskými a oslími silami. Popravdě tu není potřeba využívat čehokoliv jiného, kromě vlastních nohou, ale tu možnost máte. Místní obyvatelé si dokonce mohou požádat o výjimku pro elektrický invalidní vozík, ale jen s potvrzením od lékaře.

7. La Cumbrecita

cumbrecita2

Argentinský pokus o Zermatt, který se ohání ekoturismem. Naštěstí tu nemusíte šlapat, abyste si rozsvítili nebo ohřáli vodu ve vaně. Auta ale musíte nechat na parkovišti a hezky po staru chodit po ulicích z kočičích hlav.

8. Ostrov Lamu

Lamu

Keňský ostrůvek byl nedávno označen jako světové přírodní dědictví, a tak musely automobily ze hry ven. K ostrovu smí jen malé loďky a po souši se lidé přemisťují na oslech. Na ostrově je jich víc než starousedlíků (tři tisíce oslů na dva tisíce lidí).

9. Giethoorn

o-GIETHOORN-570

Holandské Benátky cca šedesát kilometrů od Amsterdamu. Necelé dvě stovky mostů tu přetínají bezpočet vodních kanálů, po kterých se můžete pohybovat v lodních taxících. Idylka pro všechny, kterým se nechce do Itálie.

10. Benátky

o-VENICE-ITALY-570

Italská potopa, která na gondolové dopravě chytře odírá turisty, jež si nepořídili po vzoru Jamese Bonda obojživelné auto. Zvědavost je přesto přilákala, aby si kýčovitou turistickou past prohlédli ještě předtím, než se nad ní zavře voda definitivně.

A TADY se podívejte na 10 výstižných obrázků, co je ve skutečnosti Amerika.

Podobné články

Doporučujeme

Další články