fb pixel 10 let od premiéry drsné komedie Po přečtení spalte a 10 zábavných faktů, co o ní asi nevíte – G.cz
Vyhledávání

10 let od premiéry drsné komedie Po přečtení spalte a 10 zábavných faktů, co o ní asi nevíte

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Bratři Coenové patří k těm režisérům, které si prostě zapamatujete. Buď je nechápete a nudí vás, nebo vám sednou, a pak je milujete, ať už vytvoří cokoliv. Přísná komedie Po přečtení spalte patří k jejich nejlepším a nejpopulárnějším počinům a právě uplynulo 10 let od jeho světové premiéry. Pokud je to váš (stejně jako náš) oblíbený snímek, čtěte, co o něm možná nevíte...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.9.2018, 16:13

1. Drsnější, než se zdálo

Po přečtení spalte rozhodně není čistokrevnou komedií. Je to snímek mnoha drsných a temných momentů. Jestli o no to nebude tím, že Ethan a Joel Coenovi psali scénář k filmu zároveň s tím pro kriminální thriller Tahle země není pro starý.

2. Osvědčení parťáci

V době vzniku filmu to byla už třetí spolupráce bratří Coenových s Georgerm Clooneyem (v současnosti se to navýšilo ještě o jednu roli, a to v komedii Ave, Casear!).

3. Hercům vstříc

Autoři snímku většinou mají jasnou vizi, kterou se herci snaží realizovat. U Po přečtení palte to bylo naopak, alespoň zčásti. Většinu herců, které do filmu obsadili, bratři Coenové už znali nebo s nimi někdy pracovali. Proto vymýšleli scény podle toho, jak se jim zdálo, že by to mohlo být pro jednotlivé aktéry zábavné a jak by to mohlo na plátně fungovat.

4. Na tělo

Nejosobnější to měl John Malkovich v roli analytika CIA Osborna Coxe. Roli mu Coenové napsali přímo na tělo.

5. Změna pohledu

Po přečtení spalte byl prvním filmem za 20 let, co tvořili, kdy bratři Coenové nespolupracovali se svým dvorním kameramanem Rogerem Deakinsem. V době natáčení totiž pracoval na Mendesově Nouzovém východu.

6. Účes s přesahem

Postava Frances McDormand má specifický účes, mikádo s ofinou. A nemá ho jen tak - má odkazovat na Lindu Tripp, která vynesla na světlo aféru mezi Billem Clintonem a Monikou Lewinskou.

7. Postavička ze seriálu

Zajímavý účes má i Katie, kterou hraje Tild Swinton. Zrzavé, podivně sestříhané, přisně rovné háro podle herečky evokuje Ednu Krabappelovou ze Simpsonů.

8. Vnitřní debílci

Ethan a Joel Coenovi před natáčením hercům kladli na srdce, aby během práce probudili své "vnitřní debílky". Ostatně, je to film o lidech v krizi středního věku, jejichž osobní a pracovní problémy se dotknou národní bezpečnosti. A to se může stát opravdu jenom úplným debílkům.

9. Retro plakát

Při tvorbě snadno zapamatovatelného plakátu k filmu autoři hledali inspiraci v šedeátkových špionážních thrillerech, písmo na něm pak připomíná font z plakátu na jeden konkrétní snímek, Komedianty z roku 1967.

10. Film ve filmu

V Po přečtení spalte figuruje fiktivní snímek Coming Up Daisy, který, jak ve snímku zazní, je natočen podle knihy Cormaca McCarthyho. Ten ve skutečnosti napsal předlohu Tahle země není pro starý. Ukázky z Coming Up Daisy, které se v Po přečtení spalte objevují, natočil Sam Raimi, dlouholetý Coenovic kamarád.

A tady si přečtěte 5 důvodů, proč zajít na nového Predátora.

Podobné články

Doporučujeme

Další články