fb pixel 10 let od jednoho z nejzáhadnějších zmizení: existuje naděje, že je malá Maddie McCannová stále naživu? – G.cz
Vyhledávání

10 let od jednoho z nejzáhadnějších zmizení: existuje naděje, že je malá Maddie McCannová stále naživu?

Kate a Gerry McCannovi nepřestávají ani po deseti letech doufat, že se jejich ztracená dcerka najde.
Zdroj: profimedia.cz

Před deseti lety se dovolená britské rodiny McCannových v Portugalsku změnila v noční můru. Jejich tehdy tříletá dcerka Madeleine zmizela beze stop z hotelového pokoje a ani rozsáhlá mezinárodní pátrací akce nepřinesla žádné objasnění toho, kam mohlo děvčátko zmizet a proč. Ani teď po deseti letech není v případu jasno. Existuje vůbec ještě nějaká naděje, že je Maddie, které by dnes bylo 13 let, stále naživu?

Jan Palička
Jan Palička 4.5.2017, 10:49

Když před deseti lety vyrazili Kate a Gerry McCannovi z britského městečka Rothley spolu se svými třemi dětmi na dovolenou do portugalského Algarve, nemohli tušit, že pobyt v letovisku Praia de Luz jim obrátí život vzhůru nohama. V noci ze třetího na čtvrtého května 2007 z hotelového pokoje zmizela jejich nejstarší dcerka Madeleine. Po tříleté holčičce se doslova slehla zem a dodnes není nikdo schopen říct, co se osudné noci stalo a kam a proč vlastně děvčátko zmizelo.

McCannovi večer uložili Maddie spolu s jejími mladšími sourozenci – dvojčaty – ke spánku a odešli s přáteli – manželi Payneovými, se kterými byli na dovolené – do přilehlé hotelové restaurace. Jak McCannovi, tak jejich přátelé chodili pravidelně kontrolovat své spící ratolesti, do apartmánů obou rodin to bylo jen zhruba 50 metrů. V devět hodin večer bylo ještě vše v pořádku, všechny tři sourozenci McCannovi klidně spali. Když ale přišla Kate McCannová do pokoje o hodinu později, čekal ji šok. Malá Maddie nebyla ve své postýlce ani nikde v apartmánu.

Vyděšení rodiče nejprve informovali hotelový personál a místní policii. Velmi záhy byla informována i policie na nejbližších mezinárodních letištích v Portugalsku i sousedním Španělsku. V dětském pokoji byly v době, kdy přišla Kate McCannová zkontrolovat děti, otevřené dveře i okno, ač oba rodiče McCannovi uvedli, že při odchodu a ješte v devět hodin večer byly jak dveře, tak okno zavřené. V postýlce zůstala deka, pod kterou Maddie spala, a její oblíbená plyšová kočička. Policisté začali spolu se psy prohledávat okolí, jenže žádné stopy toho, kam mohla holčička zmizet, se jim nalézt nepodařilo.

Vyšetřování zmizení tříleté Maddie nabralo velmi záhy mezinárodních rozměrů a o případu psala média po celém světě. Policisté nejprve ubezpečovali veřejnost prohlášeními o tom, že Madeleine je bezpochyby naživu. Po několika dnech bezvýsledného pátrání začali ale svůj optimismus mírnit. Veškeré stopy a vodítka vedly do slepých uliček. Svědectví o mužích, kteří byli sv inkriminovanou dobu patřeni, jak nesou kamsi spící dítě, se ukázala být pouze pozorováním jiných dovolenkářů, kteří nesli své vlastní děti. Maddie měla být spatřena i v Maroku nebo na Maltě, nicméně ani na jednom z míst se nepodařilo prokázat, zda spatřenou holčičkou byla skutečně ztracená dcera McCannových, nebo jen dívka, která jí byla podobná.

Vyšetřovatelé nejprve pracovali s verzí toho, že Maddie byla unesena. Když vyšetřování nepřinášelo žádné výsledky, padlo podezření i na Kate a Gerryho McCannovy. Kriminalisté začali prošetřovat verzi, podle které holčička večer zemřela při neznámé nehodě a její rodiče se tragédii snažili zamaskovat. Ani pro tuto verzi se ale nepodařilo vyšetřovatelům najít žádné důkazy. Po více než roce, v červenci 2008, policie vyšetřování odložila, jelikož se nepodařilo najít byť jediné vodítko, které by poodhalilo roušku tajemství zahalujícího zmizení malé Maddie. Vyšetřovací spis čítal ke dni odložení případu přes 11 tisíc stránek.

Během deseti let od večera, kdy Maddie zmizela, se na případu podílely desítky soukromých detektvivů a vyšetřovatelů, případ byl dokonce několikrát znovu otevřen, pokaždé ale marně. McCannovi byli hosty mnoha talkshow a na financování hledání ztraceného děvčátka byl založen zvláštní fond, do kterého přispěly i mnohé známé osobnosti. Odměna za nalezení Maddie McCannové nebo za sdělení informací, které by k němu vedly, v současnosti činí v přepočtu téměř 100 milionů korun. U příležitosti smutého desátého výročí jejího zmizení se McCannovi vyjádřili tak, že neuplyne vteřina, kdy by jim dcerka nechyběla, a že nikdy nepřestanou doufat, že je Maddie živá a zdravá a že se jednoho dne opět setkají.

Naděje, že Maddie, které by dnes bylo již 13 let, žije, stále existuje. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo najít žádné konkrétní stopy ani důkazy, je možnost, že malá holčička byla zavražděna a její tělo nebylo nalezeno, pouze jedním z mnoha vysvětlení, co se mohlo po třetím květnu 2007 stát. Mnozí detektivové jsou spíše toho názoru, že Maddie byla unesena, ať už na objednávku bohatých rodičů kdesi na Blízkém východě, nebo náhodným pedofilním gangem. Obojí by znamenalo, že Maddie by mohla být naživu. Pokud ale od tří let po traumatickém zážitku vyrůstala s jinými rodiči, je možné, že vzpomínky vytěsnila a vůbec neví, že kdy byla Maddie McCannovou a že v Británii žijí její skuteční rodiče, kteří netouží po ničem jiném, než ji opět vidět.

ZDE najdete portréty ztracených žen, jejichž nalezená mrtvá těla dodnes nikdo nedokázal identifikovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články