10 let od jednoho z největších požárů u nás: Sapu z plamenů zahraňovala bezmála tisícovka hasičů

Obrázek uživatele vaclav.roman
06.11.2018, 15:17

Uplynulo 10 let od jednoho z největších požárů v naší novodobé historii. Plameny zachvátily tržnici SAPA 6. listopadu 2008 a od mohutného požáru litvínovské rafinerie se jednalo o největší součinnost hasičských jednotek v Česku. Zásahu se účastnila bezmála tisícovka hasičů.

Dobrý sluha, zlý pán

Přesně byl oheň ohlášen 6. listopadu 2008 v 0:33. Jednalo se o požár skladu s textilem v areálu tržnice Sapa na Praze 4. Jako první vyjela k zásahu hasičská jednotka ze stanice v Krči a postupně se přidávaly další z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, ale i Středočeského kraje. Požár v prostorách bývalého masokombinátu byl ovšem tak rozsáhlý, že byly záhy povolány i jednotky Plzeňského, Královehradeckého, Jihočeského a Ústeckého kraje. Celkem se mimořádně dlouhého zásahu účastnilo 81 hasičských jednotek.

Někteří z hasičů měli ještě v živé paměti obrovský požár tohoto tržiště, který propukl na totožném místě v roce 1999, potom tady hasili ještě několikrát. Hasiči sem pro jistotu už i cvičně. Moc dobře tak věděli, co je zde čeká. I tak byl zásah hodně komplikovaný. Problematická stavba byla projektována jako masokombinát v roce 1976, když se změnil účel jejího využití, muselo dojít k mnoha stavebním úpravám.

První jednotka dorazila na místo zásahu v 0:45, v této pozdní noční hodině zde panovala hustá mlha, která komplikovala hasičům prvotní průzkum. Jasné bylo, že se jedná o požár skladových prostor v plném rozsahu. Bylo nutno přivolat posily. Kvůli podezření, že prostory mohly kromě skladování sloužit také k ubytování, se záchranáři soustředili v první fázi zásahu na vyhledávání osob. Hasiči museli násilím proniknout do velkého množství prostor a provádět monitorování termokamerou. Zdravotní záchranné službě byly předány minimálně dvě osoby vietnamské národnosti.

Požár se šířil velmi rychle, jeho šíření usnadňovaly uskladněné textilie. Intenzitu hoření se nedařilo snížit, a tak byl vyhlášen III. stupeň poplachu. Kvůli tepelnému namáhání se začala propadat střešní konstrukce. Boj se živlem nebral konce, byl vznesen požadavek na letecké hašení a nad tržnici přiletěl vrtulník, který provedl mnoho koordinovaných shozů. Jednalo se o vůbec první použití vrtulníku pro hašení objektu ve městě u nás.

Intenzivní hašení probíhalo až do večerních hodin následujícího dne. Požár se podařilo dostat pod kontrolu, ale to neznamenalo pro hasiče konec zásahu. Dále vyhledávali skrytá ohniska, rozebírali konstrukce. Tyto práce jim zabraly několik dalších dní. Likvidace požáru byla ukončena až 13. listopadu po poledni. Zásah trval neuvěřitelných 181 hodin. Podívejte se na video přímo ze zásahu:

A zde nabízíme premiéru týdne: Lisbeth Salander se vrací jako Dívka v pavoučí síti.


Komentáře

Doporučeno pro vás