10 kauz a odhalení roku 2017, ze kterých bychom se jako společnost měli poučit (ale asi nepoučíme) – G.cz
Vyhledávání

10 kauz a odhalení roku 2017, ze kterých bychom se jako společnost měli poučit (ale asi nepoučíme)

Kauza Kevina Spaceyho, Okamura u moci, kasovní úspěch Wonder Woman - to vše jsou výrazné události roku 2017, ze kterých bychom se měli poučit.
Zdroj: koláž G.cz

Do konce roku 2017 zbývá 14 dní, a tak je čas se za ním trochu ohlédnout a sesumírovat, co všechno nám dal a vzal. Za nás rozhodně přinesl několik velkých společenských kauz, zjištění a odhalení, ze kterých bychom si my - jako my lidi obecně - měli něco odnést. Kdybychom to dokázali, příští (a každý další) rok by byl konečně super, bohužel to se děje v ideálním světě, ve kterém nežijeme. Jsme jenom banda opic bez kožichu, která se zase nepoučí...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.12.2017, 08:58

1. Používat sexuální orientaci jako omluvu pro nevhodné chování je kravina

"Pokud jsem se dopustil něčeho nevhodného, nepamatuji si to, každopádně se za to omlouvám. Jo a mimochodem, tak jsem se rozhodl, že jsem gay!" Tak nějak zhruba znělo twitterové prohlášení Kevina Spaceyho poté, co ho herecký kolega obvinil ze sexuálního obtěžování. Tenhle blábol se mu pěkně vymstil - odstřihli ho z House of Cards, v chytaném velkofilmu ho nahradili někým jiným... Ten si prostě v Hollywoodu nějakou dobu neškrtne.

2. Každá kampaň týkající se sociálního problému musí mít hranice, když má fungovat

Když už jsme to MeToo nakousli... Sexuální obtěžování a sexuální násilí jsou bez debaty velké problémy lidské společnosti mnoho let, rozhodně se nejedná o výstřelek posledních měsíců. Je super, že se o tom mluví, bohužel se debaty účastní hlavně lidé, kterých se to vlastně netýká, jen mají potřebu štěkat - naštvané feministky a uražení muži. Myšlenka pěkná, zpracování strašné, výsledkem jsou posměšky a to, že skutečné oběti už nebere vážně vůbec nikdo.

3. S vývojem UI fakt není kam spěchat

Sophia je krásná robotka s velmi vyspělou umělou inteligencí a mimořádný úspěch moderní technologie. Ve své nekonečné moudrosti však není schopna rozlišovat humor a sarkasmus a s klidným obličejem klidně odsouhlasí "zničení lidstva". Pokud jsme skutečně potřebovali důkaz, že vývoj fakt není potřeba tak strašně urychlovat, tady ho máme.

4. Všichni jsme měli víc věřit bitcoinům

Předpokládáme, že se mezi našimi čtenáři najde pár těch, co do bitcoinů neinvestovali, případně se jich levně zbavili s tím, že se to nikdy pořádně nezhodnotí, takže to nebudeme rozmazávat, abychom vás zbytečně nerozčilovali...

5. Člověk vydrží hodně útlaku, ale čeho moc, toho je příliš

O tom se asi nejcitelněji přesvědčil zimbabwský exprezident/diktátor Robert Mugabe, a zejména pak jeho zhýralá, krutá a všemi nenáviděná manželka Grace. Po skoro čtyřiceti letech hrůzovlády je armádní puč v listopadu připravil o moc - tolik radosti na ulicích Zimbabwe dlouho nezažilo.

6. Akční trhák s ženskou hlavní hrdinkou může být kasovní úspěch

I když z filmového hlediska Wonder Woman nebyla tou nejlepší komiksovou adaptací posledních let, udělala obrovskou službu všem ženským hrdinkám. Černovlasá bojovnice je symbolem feministické síly a fakt, že film o ní vydělal tolik peněz, je prostě sám o sobě super.

7. Příroda se dokáže bránit a člověk jí fakt nevládne

Důkazem toho jsou čtyři ničivé hurikány, které se v rychlém sledu po sobě přehnaly přes část Spojených států.

8. Ti, co nejhlasitěji popírají práva LGBT komunity, k ní sami patří, ale neumí to přiznat

Wes Goodman, americký politik, republikán, a ještě donedávna zákonodárce státu Ohio, byl vždy zapáleným odmítačem práv LGBT komunity. Jaké bylo překvapení jeho manželky (ale ruku na srdce, skutečně to bylo tak šokující?), když se přišlo na to, že Goodman vede druhý tajný život jako gay? Po skandálu si oblékl z ostudy kabát a rezignoval.

9. I 70 let po 2. světové válce pořád existují nacisté

Oni se tedy schovávají za označení vlastenci nebo slušní lidé, ale nenechte se zmást. I když vypadají mile, mají kupu roztomilých dětí a rodinný domek s hypotékou, jejich názory ohledně všeho, co není bílé a známé, jsou stejně shnilé jako názory Adolfa Hitlera.

10. Vždycky může být hůř

V roce 2016 bylo strašení uprchlickou krizí na vrcholu, v Evropě došlo k několika velkým teroristickým útokům, zemřelo mnoho kulturních legend - byl to zkrátka příšerný rok a všichni jsem věřili, že ten další bude lepší. No, tak nebyl!

A tady 5 způsobů, jak přežít poslední týden do Vánoc.

Podobné články

Doporučujeme

Další články