Snad všichni jsme ji někdy pili. Nejlepší je vychlazená na kostičkách ledu. Řeč je o legendární Coca-Cole. Myslíte si, že o ní víte všechno?
Coca-Colu vyrobil roku 1886 lékárník John Styth Pemberton. V tu chvíli se ještě jednalo o bezejmenný nápoj. Lékárník začal limonádu prodávat poprvé v lékárně Jacobs’ Pharmacy dne 8. května 1886 – takže letos oslaví 136 let. V tom roce se prodávalo v průměru devět nápojů denně. Až účetní firmy Frank Robinson pojmenoval nápoj „Coca-Cola“. Měl za to, že dvě „C“ budou v reklamách vypadat dobře (ano, vypadají), a vytvořil slavné logo typem písma Spencerian. Coca-Cola se poprvé začíná hromadně plnit do lahví v roce 1899.
Coca-Cola, která se vyrábí z vody a koncentrátu, jehož recept je přísně tajen, poté prošla pozoruhodným vývojem, během něhož byl dokonce změněn původní recept, ale na základě přání zákazníků byla opět obnovena originální receptura. Ta vydržela až do dnešních dnů.
Dnes je Coca-Cola snad nejoblíbenějším a nejprodávanějším nealkem v dějinách lidstva a můžeme též tuhle červenobílou parádu označit za nejznámější značku světa. Nyní již fakta.
1. Coca-Cola se řadí mezi nejcennější značky světa, v roce 2015 její hodnota činila 83,8 miliard dolarů.
2. Značku Coca-Cola zná 94 % světové populace.
3. První Coca-Cola v plechovce byla vyrobena v roce 1950, a to pro potřeby americké armády.
4. V původním složením Coca-Coly najdeme kokain. Ten byl ale v USA klasifikován v roce 1914 jako ilegální droga, a tak i Coca-Cola musela změnit své složení. Což se ovšem stalo až v roce 1929.
5. Nejvíce coly na hlavu se nevypije v USA, ale v Mexiku a na Islandu.
6. Kdyby se všechny láhve Coca-Coly na světě poskládaly na délku k sobě, více než 1 677krát by dosáhly ze Země na Měsíc a zpět.
7. Coca-Cola už letěla i do vesmíru. Bylo to v roce 1985 na palubě raketoplánu.
8. Coca-Cola užívaná po lžičkách pomáhá při žaludeční nevolnosti. A jak pomáhá při kocovině, ach!
9. Coca-Colou se dají čistit skvrny na porcelánu, skvrny na nerezových výrobcích a hadřík namočený do nápoje pomůže zbavit rzi z kovových věcí. Kyselina fosforečná totiž údajně rozpustí během čtyř dnů hřebík.(Zkusili jste to někdy? Je to fáma.)
10. Coca-Cola se také dostala do několika receptů, dají se do ní nakládat steaky a může být i základem omáčky k pečené šunce. Někteří ji prý zase používají k odstranění skvrn na oblečení a přidávají ji do pračky k pracímu prášku. Je to nápoj ryze renesanční.
Já mám také svoji oblíbenkyni, věrně mi sekundovala u psaní tohoto článku.
A ZDE si můžete něco přečíst o další pochoutce, tentokrát o Nutelle.