fb pixel
Vyhledávání

10 důvodů, proč všechny dárky do roka a do dne vyhodíte

Spotřební elektronika je čím dál tím víc skutečně „spotřební“. Protože co koupíte letos, to se dalších zaručeně Vánoc nedožije, záruka nezáruka. A my víme proč.

Václav Rybář
Václav Rybář 30.11.2016, 18:20

1. Plastové součástky místo kovových

plastic

Levná elektronika má téměř bez výjimky svoje ‚vnitřnosti‘ vyrobené z plastu. To snižuje celkovou životnost hlavně v souvislosti s vyzařovaným teplem (viz následující bod), navíc se tvoří mikrotrhliny a při sebemenším pádu, nárazu nebo ‚zatřesení‘ hrozí nevratné poškození. Všechno je jen otázka času, a ten v tomhle případě nebývá nikterak dlouhý.

2. Umístění klíčových prvků v blízkosti zdroje tepla

heat

Tohle je problém u monitorů a televizí. Občas můžete zaslechnout, jak drobně pískají. Součástky jsou totiž uvnitř natřískané na sebe a u zdrojů tepla bývají umístěné součástky, kterým zahřívání nedělá nijak dobře. Životnost se tím prudce snižuje a občas ani nedosáhne zákonem garantovaných dvou let.

3. Nevyměnitelné baterie

baterky

Nejen levné bazmeky, ale poslední dobou i lepší elektro je nabízeno s baterkou, kterou běžný uživatel sám nevymění. Musí zajít do servisu, ideálně autorizovaného, a za mastný poplatek pozorovat chlápka, jak otvírá pouzdro speciálním továrním šroubováčkem. Celá operace je mnohdy tak drahá, že vyjde líp koupit nový výrobek s plnou zárukou.

4. Pouzdra z jednoho kusu

pouzdr

Vyrobit pouzdro tímto způsobem je nenáročné a umožní to větší kreativitu designérů. Jako uživatel ovšem vůbec do přístroje nemáte přístup (viz předchozí bod), a jakmile kdekoliv cokoli praskne, je oprava natolik komplikovaná – vnější pouzdro se musí vlastně vyrobit od nuly celé – a tedy drahá, že se z finančního pohledu jedná skoro o totálku.

5. Podtaktované procesory

unlock

Nešvar, který se objevuje u spousty elektroniky a rádi ho využívají třeba i čiptuneři u aut. Výrobce občas prodává dva modely – pomalý, nebo rychlý, každý pochopitelně za různé peníze. Přitom jde o identický hardware, v němž je softwarová západka – pomalejší model je schopný stejného výkonu jako ten rychlý, ale protože je potřeba vytvořit cenovou politiku, přichází do existence umělá překážka, kterou šikovný tuner nebo softwarová utilita dokáže odstranit.

6. Čítače tisku v náplních

cartrid Inkoust v tiskárně dochází, vyměňte zásobník. Tuhle hlášku vám říká počítač a vy ho většinou poslechnete. Nemáte jinou šanci, protože dovnitř plastové kartridže se nemáte jak podívat. Jenže zásobníky mají jednoduchý čip, který počítá, kolik stránek jste vytiskli. A pokud má pocit, že už jste tiskli příliš, pak bez ohledu na skutečný zbytek náplně v zásobníku prostě začne inkoust škrtit – aby to vypadalo, jako že inkoust dochází. Určující hodnotou totiž není, kolik inkoustu zůstalo v zásobníku, ale počet stránek naprogramovaný v čítači.

7. Zpětná nekompatibilita

connect

Občas se zákazníci drží starého železa jako klíšťata. Proto je potřeba přestat vyrábět hry na staré konzole, aby se lépe prodávaly ty nové. Nebo u mobilů změnit konektor, aby se vydělalo i na prodeji příslušenství. Nová technologie často nepřinese citelné zlepšení, může se jednat pouze o marketingovou kličku.

8. Mooreův zákon

Tady hraje výrobcům elektroniky do karet sám pokrok. Díky neustálému snižování cen hardwaru může mít další generace výrobků rychlejší procesor, detailnější displej, víc paměti atd. atd. A vy přece nechcete mít zastaralý výrobek. Kdykoliv si vaši kamarádi nebo sousedi pořídí něco nového, začnete to chtít taky, aby vám náhodou ‚neujel vlak‘. A proto má váš telefon, se kterým se volá úplně stejně jako s Nokií z devadesátých let, osmijádrový procesor a lepší rozlišení než televize v obýváku.

9. Ukončení podpory

aaaa

Znáte ještě někoho, kdo má Windows XP? Já taky... Microsoft je z toho trochu nešťastný, a když po deseti letech ukončil podporu operačního systému, začal zásobovat internet výstražnými cedulemi o riziku virů, trojských koní a dalšího balastu, který k vám bude proudit nezáplatovanými dírami. Stejně tak herní společnosti po pár letech vypínají herní servery svých starších výtvorů, aby si zákazníci koupili jejich nové tituly.

10. Marketing

Největším přítelem pokroku jste ale vy sami! Prostě tu novou mašinu chcete. Necháte se ovlivnit reklamou, stále kratšími produkčními cykly (novinka každého půl roku), tlakem okolí a dokonce i tou vánoční atmosférou. Kupují všichni, tak proč si taky nedopřát. Svou výbavu tak stihnete vyměnit ještě dřív, než se stihne do vlastních lovišť odkázat sama. A přesně tak to výrobcům vyhovuje.

A TADY máte spoustu důvodů, proč se vydat na výlet do Krušovic.

Podobné články

Doporučujeme

Další články