fb pixel 10 důvodů, proč sledovat Ondřeje Neffa – G.cz
Vyhledávání

10 důvodů, proč sledovat Ondřeje Neffa

Zdroj: nedori

Spisovatel, publicista, překladatel, průkopník internetu a digitální fotografie, to vše je Ondřej Neff. Přečtěte si, proč se pustit po jeho stopách.

Komerční sdělení 10.12.2021, 14:00

Průkopník české sci-fi

Ondřej Neff v 80. letech navázal na americkou sci-fi a své dobrodružné příběhy okořenil humorem a ironií. Psaní má v genech, spisovatelem byl i jeho otec Vladimír Neff. Dokonce už jako dítě vydávala noviny o tom, co se děje u nich doma. Napsal desítky povídek a letos vydal nový román s názvem Ultimus, kterým volně navázal na tři předchozí příběhy z měsíčního města Arkadie. Jeho hrdinové Kuba Nedomý a kyborg Dědek Čuchák v něm čelí z vězeňským dozorcům, robotům, zmutovaným paraorganismům i toxickému šrotu s vražednými sklony. Největší starosti jim dělá hysterická aktivistka Perla, která lpí na dodržování kodexu na ochranu osobnostního práva robotů. Pokud máte rádi sci-fi a baví vás paralely s problémy v současné společnosti, tenhle román musíte mít.

Vizionář

Ve svém románu Tma ze začátku 90. let Ondřej Neff popisuje děj odehrávající se ve přítomnosti, kde přestane technicky fungovat elektřina jako fyzikální jev. Situace vede k rozkladu společnosti a nadvládě hrubé fyzické síly. Energetická nejistota ve spojení s pandemií dělají z knihy Tma čím dál aktuálnější téma, které stojí za to přečíst si právě teď.

Naučil lidi fotit

Málo se to ví, ale Ondřej Neff se v 70. letech živil mimo jiné i jako fotograf. Fotil pro nakladatelství Albatros a byl firemní fotograf Ústředí lidové umělecké výroby ÚLUV. V této době napsal legendární učebnici, která pomohla tisícům začínajících fotografů pochopit základní principy focení. Jeho schopnost vysvětlit složité věci jednoduše, zábavně a především srozumitelně umožnila začátečníkům proniknout do tajů správné expozice, vyvolávání filmů a zvětšování fotek. Jeho návod, jak při focení používat clonu a čas, může být velkou inspirací i pro současné mladé fotografy, pro které je zrcadlovka víc než hipsterský módní doplněk.

Advokát internetu

Ondřej Neff má klasické vzdělání a konzervativní názory, ale současně ho vždycky bavily nové věci, které nadšeně zkoušel, uváděl do praxe a předával o nich povědomí dalším. Jakmile se dalo začít psát na počítači, schoval psací stroj do skříně a vyměnil jej za klávesnici písíčka. Když v 90. letech přišel internet, přispěl k jeho prosazení a udržení. V roce 1998 se státní podnik Telecom rozhodl zvýšit o 62% sazbu na pevných linkách, které byly tehdy prakticky jedinou cestou pro šíření internetu. Ondřej Neff společně se zakladatelem portálu Seznam.cz Ivem Lukačovičem a zakladatelem serveru Mobil.cz Patrikem Zandlem rozjel protestní akci Internet proti monopolu, která vyvrcholila demonstrací před budovou SPT Telecomu. Internet nezdražil, respektive zdražil, ale ne o tolik, a cesta do bezbřehého světa informací byla umetena.

Politický komentátor

Vystudoval koncem 60. let novinařinu a chtěl se věnovat politické publicistice, ale přišla normalizace. K novinářské práci se dostal až v 90. létech. Po několikaletém působení v Mladé Frontě Dnes založil v roce 1996 první český internetový deník Neviditelnypes.cz. Už pětadvacet let zahajuje každé jeho vydání úvodníkem a kromě toho glosuje a komentuje veřejné dění v rozhlase a v Lidových novinách. Má nezávislý pohled, občas mu to vyslouží útoky zleva i zprava. Nezdá se ale, že by mu to vadilo.

Přítel Káji Saudka

Tvorbu Káji Saudka obdivoval ještě dávno před tím, než to bylo cool. Mnohokrát mu říkal, že je to velký malíř, Kája mu to ale nevěřil. V 80. letech, kdy u nás Saudek kvůli komunistické cenzuře nesměl prakticky vydávat, pro něj Ondřej Neff napsal několik scénářů. Nejznámějším společným dílem je sci-fi komiks Arnal a dva dračí zuby, který vyšel v roce 1988 napůl na tajno ve Zpravodaji Československé speleologické společnosti. Název příběhu o mnoho let později inspiroval českého kreslíře Vladimíra Strejčka k založení soutěže komiksových kreslířů s názvem Arnal.

Převyprávěl Julese Verna

Jules Verne je považován za zakladatele vědecko-fantastické literatury. Jeho příběhy napsané v druhé půlce 19. století nás zavedou do tehdy neprozkoumaných vesmírů, džunglí, pralesů, ostrovů, podmořských světů a vesmírů. Verne předpovídal věci, které byly v jeho době fantazií, a přesto k nim později došlo - ať už to byly technické vynálezy nebo společenské jevy. Jeho knihy jsou však poplatné své době a z dnešního hlediska to mnohdy není snadné čtení. Ondřej Neff jako jeho velký fanoušek osm Verneovek převyprávěl tak, aby byly dobře srozumitelné i opravdu mladým čtenářům, a za to mu patří velký dík.

Přiblížil nám slavné autory

Vedle filmů se Ondřej Neff věnoval i překládání významných sci-fi titulů několika (zejména amerických) autorů. V době, kdy je oficiální českoslovenští vydavatelé nenabízeli, přeložil pro české čtenáře sci fi novelu Neuromancer od Williama Gibsona. Právě zde vůbec poprvé zazněly pojmy jako jako kyberprostor, virtuální realita, Matrix a Internet, což vedlo k jejich zpopularizování. Podobným polosamizdatovým způsobem Ondřej Neff zprostředkoval českému publiku možnost přečíst si i několik povídek H. P. Lovecrafta. Kdo ho někdy zkusil v originále, tak ví, že není vůbec snadný.

Rychlopřekladatel na VHS kazetách

Filmoví pamětníci si vzpomenou na konec osmdesátých let, kdy se u nás dalo jít je na filmy vybrané komunistickou cenzurou. Zbytek se mezi lidmi šířil na kopírovaných videokazetách, na nichž všechny dialogy daboval jeden člověk jedním hlasem. Co víc, ten člověk dialogy jen nedaboval, on je simultánně překládal, tak jako dnes Dana Hábová projevy státníků. Jedním z těchto rychlopřekladatelů byl tehdy (kromě Ondřeje Hejmy) také Ondřej Neff. Byl to právě on, kdo jako první v češtině použil při překladu Hvězdných válek spojení „Imperium vrací úder”.

Hrál zombie ve filmu

Že má smysl pro humor se potvrdilo v roce 2004, kdy kývl na nabídku režiséra Marka Dobeše zahrát si v první české zombie komedii s názvem Chocking Hazard. Ačkoli s herectvím neměl žádnou zkušenost, zhostil se role super-zombieho Knýbla. Který publicista tohle může říct? Pyšní se i rekordem co se týká výše honoráře. Dostal za osm natáčecích dnů jednu korunu, přičemž mincí nižší hodnoty naše měna nedisponuje.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články