fb pixel
Vyhledávání

10 důvodů, proč milujeme Ennia Morriconeho

Jeho hudba staví všechny chlupy na těle a z hlavy ji už nevyženete. A vlastně ani nebudete chtít. Legenda se vrací do Prahy. 15. ledna rozehraje v O2 Aréně další z orgií hudební slasti a kultovních tónů. Poslechněte si desítku jeho nejlepších hitů.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 19.9.2015, 16:52
Morricone se proslavil především díky filmové hudbě. Celkem tento šestaosmdesátiletý skladatel složil hudbu k více než pěti stům snímkům. Mezi nejznámější patří filmy Tenkrát na západě, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Mise, Profesionál, Bio ráj, Nejvyšší nabídka, Maléna nebo seriál Chobotnice. Bez jeho hudby by se filmy, ve kterých se objevila, možná ani nestaly kultovní klasikou. Zvukové plochy jeho písní rozbíjejí všechny stěny, které jsme si okolo sebe kdy postavili a jdou až na dřeň. A nám je potom tak nějak krásně smutno a opravdově.

Jeho loňské pražské vystoupení mělo být poslední. Nejpopulárnější a bez nadsázky nejlepší filmový hudební skladatel, jediný, který má doma Oscara za celoživotní dílo, se ale naštěstí rozhodl, že šedesát let profesní kariéry stojí za oslavu. Tou bude celosvětové turné "60 Years of Music World Tour", v rámci kterého přivítá nadčasového hudebního génia po roce opět i Praha. S nejvyšší pravděpodobností se jedná o opravdu poslední možnost slyšet naživo italského velikána nejen filmové hudby.

Pražský koncert bude vůbec prvním koncertem nového turné. Společně s ním celou šňůru absolvuje Český národní symfonický orchestr. Ten s Morriconem spolupracuje velmi často. Naposledy se setkali při práci na filmu Nejvyšší nabídka režiséra Tornatoreho, za kterou Ennio Morricone obdržel cenu Evropské filmové akademie.

„Pro nadcházející turné jsem připravil zcela nový hudební program. Samozřejmě v něm budou ty nejznámější skladby ze slavných westernů Sergia Leoneho. Mám ale v plánu zařadit i další skladby k filmům, pro které jsem komponoval, a které získaly Oscary," anoncuje italský zvukový mág.

Za poslední dva roky se mu dvakrát podařilo vyprodat největší českou halu O2 Arénu. Potřetí se o to pokusí v termínu 15. ledna 2016.

Vstupenky na pražský koncert jsou v ceně od 1190 korun v prodeji v síti Ticketportal.

A teď už nastražte uši i duši:

1. Muž s harmonikou, film Tenkrát na západě

Kult všech kultů. Legenda legend. Motiv, bez kterého by film Tenkrát na západě neměl smysl. Až si budete zase říkat: "Kde já jsem tohle slyšel?" tak to je Morricone!

2. Chi Mai, film Profesionál

Jean Paul - největší borec, agent, gangster, se kterým by i Chuck Norris s Jamesem Bondem dohromady měli problém. A píseň, která škube srdeční chlopně na cucky.

3. Hodný, zlý a ošklivý ze stejnojmenného filmu

Morricone proslul hlavně díky westernům. Nebo westerny prosluly díky Morriconemu? Jasně, možná na tom má svou zásluhu i Clint Eastwood.

4. Cinema Paradiso, film Bio ráj

Bio ráj je jeden z nejmilejších filmů všech dob. Příběh mapuje život chlapce z malé italské vesnice, který tajně nakoukává do promítací kabiny prvního kinematografu v kraji. Ennio Morricone to celé završil něžnou hudbou, která pohladí a zvedne náladu.

5. The Mission Theme, film Mise

V roce 1986 natočil režisér Roland Joffé film Mise. Hudbu k tomuto historickému velkofilmu neměl na starosti nikdo jiný než italský hudební bůh.

6. Once Upon the Time in the West, film Tenkrát na západě

A už jsme zase na západě. Tenkrát na západě!

7. Death Rides a Horse, film Kill Bill 1

I áčkový mistr "béček" Quentin Tarrantino podlehl Morriconeho umění. Ve filmu Kill Bill hned několikrát.

8. Un momento, film Nespoutaný Django

Jeden z posledních Tarantinových filmů obsahuje rovněž několik skladeb od meastra Morriconeho. Natočit western a nemít v něm skladbu Ennia Morriconeho - na to nemá ani Tarantino.

9. Malene, film Maléna

Guisepe Tornatore, režisér filmu Maléna na Morriconeho talent spoléhá velmi často. Těžko říct, co je lepší - jestli Monica Bellucci nebo hudba, která doprovází její ladné a smyslné kroky.

10. Ecstacy of Gold, film Hodný, zlý a ošklivý

Skladba Ecstasy of Gold změnila pohled na filmovou hudbu. Byl to doslova poprask. Zvuky kojotů, skřípání vodních nádrží, šum prérie. Morricone byl první!

Bonus - Věra Špinarová, Jednoho dne se vrátíš

Nejde zapomenout na Věru Špinarovou. Kde by asi byla, kdyby nenazpívala českou verzi skladby z westernu Tenkrát na západě?

Tak co? Půjdete taky? Uvidíme se v pátek 15. ledna v O2 Aréně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články