Proč máte být na svůj původ hrdí a nenechat se otrávit? Čtěte dále!
(Protože jsem pár let Pražankou, ke svému současnému domovu vztahuji jednotlivé příklady. Místo „Prahy“ si však v rámci území Česka můžete klidně doplnit třeba Brno, Ostravu, Plzeň... a to je asi tak všechno.)
1. Připadáte si zajímaví
Ne že by velká část obyvatel města nepocházela z vesnice. Přesto však může váš původ přinést řadu konverzačních témat nejen na večírcích. Pocházíte ze Sudet? Blýskněte se coby znalec jejich historie a problematiky poválečného vyhnání Němců a předveďte se jako zodpovědní a občané schopní sebereflexe! Vyrostli jste na jihomoravské dědině? Rozpovídejte se o vínech ze sklépku vašeho stréčka a ukažte svou fotku v kroji!
2. Poznali jste a poznáváte rozmanitost, a jste proto vynalézaví
Víte, jak se žije tam i tam, obzory máte proto doširoka rozevřené. Díky zkušenostem navíc můžete být úspěšní a vynalézaví pěstitelé rostlin na parapetech, balkónech i městských zahrádkách. A rozhodně se nebojíte ani městského chovu slepic.
3. Protože jste zažili těžší a prostší vesnický život, vystačíte si s málem...
Dokážete si navařit na celý týden, na chození po bytě i kolem domu vám stačí dvoje tepláky a vzhledem ke skvělým spojením MHD nechápete, proč byste měli jezdit autem víckrát než jednou týdně na nákup.
4. ...a víc si města vážíte!
Pořád ještě nemůžete uvěřit a nabažit se toho, kolik příležitostí město nabízí. A jsou vám přímo na dosah! Ve městě se navíc setkáváte s větší pestrostí lidí. Od těch nudných až po ty extravagantní, od bělochů po černochy, od žebráků po milionáře. Jste rádi, že se vám společně s dmoucí se hrudí hrdého venkovana rozšiřují i obzory.
5. Můžete se smát Pražákům, kteří se fotí s krávou
Pro mnohé měšťáky, kteří v dětství na vlastní oči spatřili maximálně kočku, psa a papouška, může být i několikátý výlet na vesnici stále pozoruhodným dobrodružstvím. A při tvorbě selfíček s kravičkou, slepičkou a prasátkem si připadají jako Steve Irwin na dobrodružné výpravě a o svou velikost se touží podělit s co největším počtem uživatelů sociálních sítí. A vy se kuckáte smíchy.
6. Baví vás neustálé slídění v ulicích a objevování zajímavých maličkostí
Jako venkovské děti, které mají daleko více svobody než děti městské, jste si zvykli na mnohahodinová průzkumná dobrodružství. Svou rodnou hroudu však už máte dávno prozkoumanou a zmapovanou – a teď přichází na řadu město. A v jeho zákoutích máte co objevovat skoro až do konce života.
7. Díky snaze zapadnout poznáte Prahu víc než kdejaký Pražák
Jako každý člověk potřebujete mít svou síť společenských vztahů, a to jak na vesnici, tak ve městě. Ve větším, méně kompaktním městském prostoru snad ještě hustší. Seznamujete se proto jak diví a při důkladném poznávání nových kamarádů a přátel zjištujete o nich i jejich domovech, co se dá. Předem si prostudujete mapu, abyste se pak při návštěvách blýskli znalostmi okolí. Mapy však zkoumáte také před každou přátelskou i pracovní schůzkou. Chcete ukázat, že nejste balíci z Teplákova a žádná betonová džungle vás nemůže rozhodit. A taky že nerozhodí!
8. Jste zdravotně odolnější
Jako malí jste se váleli v bahně a seně, toulali se po kravínech a prasečácích, koupali se v potocích a rybnících, mazlili se se zvířaty od kuřat po krávy a do večera běhali jen v triku po polích a lesích. Vaše tělo tak ‚zná‘ ledacos, je otužilé, imunní vůči nachlazení a odolné proti alergiím. Když vaši kolegové začnou v práci hromadně pochrchlávat, s vámi to ani nehne. Tahle výbava však není navždy, velmi snadno ji během několika málo let dokáže zválcovat stres. Pečujte si proto o ni – nenervujte se!
9. Domovy vašich příbuzných se stávají rekreačními objekty
Zanechali jste na vsi své rodiče, prarodiče, tetičky, strýčky, sestřenky a bratrance? Pak máte výbornou možnost uskutečnit výpravu a pobyt na vesnici častěji, a proto také levněji. Navíc v přátelském, domáckém prostředí.
10. Jste dobře připraveni na budoucí statut lufťáků
Až jednou budete chtít dopřát svým dětem pobyt na zdravém venkovském vzduchu nebo budete potřebovat útočiště při útěku z ruchu velkoměsta, zřejmě dopadnete jako mnoho dalších měšťanů a pořídíte si venkovské (či chcete-li letní) sídlo. Jenže vesničtí domorodci tyhle pražské (brněnské, ostravské...) chataře a chalupáře buď moc nemusí (protože se nedruží, v horším případě se chovají povýšeně), nebo si z nich dělají legraci (třeba kvůli jejich nemotornosti při práci na zahradě). Vy se ale díky svému ‚dobrému původu‘ nejen snadno dokážete vyvarovat častých lufťáckých chyb, ale navíc nebudete muset ani vyvíjet kdovíjaké úsilí, neboť vám to půjde tak nějak samo.
Anketa
A jak jste na tom vy?
A jestli jste ještě nikdy nebyli pořádně v Praze, ale chystáte se, tak bacha na těchto 11 zákeřných zběsilostí, které na vás číhají na Václaváku.