10 demystifikací Andreje Babiše

Obrázek uživatele Dirk Diggler
18.10.2014, 13:30
Muže zvaného "endrjů" nemáme moc rádi. Už nás ale štve, jak na něj všichni plivou a okopávají mu kotníky. Proto jsme se na něj snažili podívat bez předsudků.
Druhý nejbohatší Čech, ministr financí a předseda politického hnutí ANO Andrej Babiš je snadným terčem. “Jasně, za tenhle článek je podplatil,” říkáte si možná. Nesmysl. Babiš je prostě tak dominantní člověk na české scéně, že novináři ho už z principu musí sledovat, kontrolovat, kritizovat. Ať chce, nebo nechce, bude pro hodně lidí nepřítel. Ale když už je někdo nepřítel, neznamená, že je horší než my a že ho budeme kritizovat emočně a nevěcně. Tady je deset lehkých demytizací něčeho, co mu mnozí vytýkají, ale neprávem. A nebojte, příště vyjde 10 věcí, která nám na něm vadí!  

1. Že nás krmí odpadky?

php76cLCK Babišovy potravinářské firmy samozřejmě produkují i levné potraviny z náhražkových surovin, pro které platí náš článek o “odpadcích” v české kuchyni. Proč ne, když to lidi kupují? Kromě toho ale vyrábějí i dražší prémiové věci, které si rádi kupují i naše zmlsané tlamy. Z produkce Kosteleckých uzenin je to třeba lovecký salám, chorizo, Křemešník nebo výběrová šunka v konzervě, z masokombinátu Krahulčí třeba Poličan, Herkules nebo Gombasecká klobása.  

2. Že tuneluje a krade?

Taky jste slyšeli, že je Babiš podvodník a zloděj? Jenže Agrofert má obrat přes 130 miliard a zisk přes 8 miliard. Jistě si spočítáte, kolik státu odvádí na daních. Zaměstnává přes 34 000 lidí. Přesně jak píše na svém blogu Petr Fojtík: “Agrofert zaměstnává lidi, prezident bulvár”. Více ZDE.  

3. Že z nás vysává dotace?

brassica-napus1 Jasně, třeba ta nešťastná řepka… Babiš prý ždímá stát na dotacích, aby pak uzákoněným přimícháváním bionafty do běžného paliva zvedal ceny pohonných hmot. Vydělává na nás tak prý hned dvakrát. Proč to není pravda, vysvětluje on sám podrobně ZDE. A že využívá jiné dotace a investiční pobídky? To všechno je přece přístupné všem – jen s tím rozdílem, že my si pro ty peníze neumíme sáhnout. Ale kdybychom zvedli své líné zadky od počítače…  

4. Že je to Slovák, co se vecpal do Prahy?

Tak to nám je už úplně šumafuk. Kdo uvažuje takhle šovinisticky, je prostě hlupák. Vidíme to přesně obráceně: etnický Slovák na českém ministerstvu dokazuje, že jsme se oprostili od hloupých národnostních předsudků. Až podobně zasedne etnický Čech v bratislavské vládě, bude to ještě lepší.  

5. Že se chová jako diktátor?

Přesně naopak. V diskusích Babiš argumentuje zcela věcně a konzistentně a vystupuje decentně. Nevzteká se a nerozčiluje se neovladatelně jako Rath a neuráží své protivníky sprostě jako prezident Zeman.  

6. Že je miliardářský kýčař?

DSC2383 Tohle označení sluší spíše domům Martina Romana, kmotra Mrázka a dalším. Třeba Babišovo ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic (ZDE) je ale nápaditá a podařená stavba.  

7. Že jeho ANO je vykalkulovaný marketingový projekt?

Už před Babišem tu byla spousta rychlokvašených politických stran, třeba Věci veřejné nebo Unie svobody. Všechny buď vyhořely ve volbách, nebo v nich vyplavaly skandály a vnitřní strkanice. Nechceme ANO přechválit, ale zatím se v něm nic takového neděje. Nebo děje, ale nemá to takové grády jako u Věcí veřejných. Babiš na to jde prostě pomalu – jako když udíte maso studeným kouřem. A navíc ANO konečně definitivně rozbilo temné dědictví opoziční smlouvy, která od července 1998 svírala českou politiku jako krajta tygrovitá. Pravice a levice se díky ní navzájem tolerovala a neútočila na sebe. Jenže to je za prvé podvod na voličích a za druhé je to nuda. Chceme se dívat na standardní politický boj, ne na to, co si někde v ústraní upekli socani s ódéesáky.  

8. Že je populista?

Jednoduchá a srozumitelná řešení přece automaticky nemusejí být populistická. Když Babiš před volbami o něčem řekne: “Prostě to zařídíme!” a dostane díky tomu hlasy, nejdřív si počkejme na výsledek. Třeba to opravdu zařídí. Pokud ne, začneme do něj kopat, ale nejdřív musí dostat šanci svůj slib splnit.  

9. Že je nudný panák?

130da897e8b23c9c082ba72e108a40c5.640x360 Naopak nás pobavil, jak se všemi vyběhl. Vzpomínáte, jak se s tváří hráče pokeru tvářil, že koupí vydavatele Blesku a Reflexu? Nakonec koupil úplně jiné vydavatelství. Smáli jsme se, jak mu to všichni do poslední chvíle žrali. Tehdejší šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr si ve strachu před nenáviděným Babišem uřízl ostudu jako trám. Babiš si ho prostě vychutnal a totálně ho zironizoval. Už jen pro tuhle mediální grotesku to stálo za to (více ZDE).  

10. Že ovládl Lidovky a MF Dnes?

profimedia-0208085638 Michal Růžička / MAFRA /Profimedia.cz To je pravda, ale průšvih by to byl až ve chvíli, kdy by svůj vlastnický vliv zneužíval k protlačování svých názorů a politických projektů. Cenzuruje snad něco? Zasahuje propagandisticky do obsahu těch novin? V obou denících máme známé, a v pražské novinářské partě se nic neutají. Zatím se k nám nedoneslo, že by se Babiš nechoval stejně neutrálně jako Křetínský (kterému patří Reflex a Blesk) nebo jako Bakala (kterému patří Hospodářské noviny a Respekt).  

Komentáře

Doporučeno pro vás