10 čertů na zdi: galerie skvělých politických karikatur

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
29.07.2018, 01:50

Na Sardinii přísloví „držet hubu a krok“ rozhodně neplatí. Svou nespokojenost s italským diktátem tu lid vyjadřuje prostřednictvím murales – radikálních politických karikatur.

Každý národ má svůj způsob odporu. Poláci prolévají krev na barikádách, Francouzi stávkují třikrát týdně, Baskové házejí bomby, Češi spoléhají na podvratný švejkovský humor. Sardové, hrdý nezávislý národ, mají svou historii, svůj jazyk, svou kulturu. Součástí jejich kultury je nenávist k Italům, která se ale projevuje dvěma poměrně mírumilovnými způsoby: skrz-naskrz prostřílenými dopravními značkami a tzv. murales.

Murales jsou kresby na domech, jako zvláštní sardinský mix mezi graffiti a politickou karikaturou. V roce 1969 vznikly v horské vsi jménem Orgosolo na východě ostrova první murales, a to v reakci na plakáty na protiitalských demonstracích. Orgosolo dodnes zůstává centrem protiitalského odporu a pochází odtud řada partyzánů a revolucionářů.

Murales čerpají ze sardinské historie, nenávisti k italské vládě a samozřejmě z levicové ideologie, takže na zdi sousedí třeba Lennon a Lenin. Pár nejzajímavějších najdete níže. Všechny fotky pocházejí ze soukromého archivu autora článku.

A na závěr se ještě podívejte na 30 satirických ilustrací, ze kterých vás fakt zamrazí.


Komentáře

Doporučeno pro vás