fb pixel 12+ mimopražských míst, kde kvetou orchideje – G.cz
Vyhledávání

12+ mimopražských míst, kde kvetou orchideje

Kam si zajet na orchideje a možná i na něco jiného?

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 7.3.2015, 13:00

V Botanické zahradě Praha včera začala bohatě inzerovaná výstava orchidejí. Skleník Fata Morgana však není jediným místem, kde si tyto populární květiny můžete prohlédnout. Nebuďme pragocentristé a rozjeďme se po vlasti.

1. Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanická zahrada v České republice byla založena už roku 1876. V moderně zrekonstruovaném skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete rostlinná společenství uspořádaná do čtrnácti botanických témat. V bohaté druhové sbírce najdeme krom velkého počtu orchidejí také viktorii královskou - největší leknín světa, který zde rozkvétá už skoro šedesát let. Návštěvu liberecké botanické zahrady můžete spojit s návštěvou blízké zoologické zahrady, aqvaparku, podivné autobusové zastávky nebo Ještědu.

Více informací najdete na www.botaniliberec.cz

2. Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Výukové zařízení Mendelovy univerzity bylo založeno profesorem A. Bayerem v předválečném roce 1938. Původně soukromé sbírky se do dnešní doby rozrostly až do počtu více než 4000 druhů. Když vás orchideje a další tisíce květin po chvíli omrzí, můžete navštívit jednu z místních stylových kaváren, setkat se s Matějem Hollanem a se smrtí nebo se od místních mistrů nechat ostříhat.

Více informací najdete TADY.

3. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity

Do areálu univerzitního botanického pracoviště se dostanete během výstav, které se zde konají několikrát do roka. Orchideje a další tropické a subtropické rostliny, včetně bromélií, tlustic nebo lilií, rostou ve sklenících, zatímco venkovní areál zkrášlují záhony letniček, okrasných trvalek, ale třeba i léčivek. V Ostravě můžete kdykoli během roku navštívit také zoologickou zahradu, okouknout velkolepý industriál nebo si vyzkoušet boj o život ve Stodolní.

Více informací najdete TADY.

4. Zoologická zahrada Zlín

Součástí zahrady, založené v roce 1930 Tomášem Baťou, je také zahrada botanická. V areálu lešenského zámku můžete krom expozic slonů, goril či klokanů navštívit také tropickou halu Yucatán. V ní se krom fauny a flóry středoamerického deštného pralesa návštěvníci seznámí také s historií zaniklé mayské civilizace. Po cestě ze zoo pak ve Zlíně můžete vzhlédnout k nebesům, a pak dohlédnout až do vesmíru.

Více informací najdete na www.zoozlin.eu.

5. Botanická zahrada Teplice

Jediná botanická zahrada v Ústeckém kraji, usazená na úpatí teplického Písečného vrchu, vznikla v roce 2002 na ploše původního městského zahradnictví z roku 1904. V Tropickém skleníku je krom exotické vegetace různých kontinentů k vidění také orchidejová vitrína, doplněná vzácnými dekorativními rostlinami jiných čeledí. Krom květin je na Píseckém vrchu možné obdivovat také hvězdy a dole ve městě je pěkné pokoupání.

Více informací najdete na www.botanickateplice.cz.

6. Naučný botanický park Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Jen kousek od Teplic, v Ústí nad Labem, je ovšem možné navštívit také tradiční výstavu Tropické orchideje a masožravé rostliny v zahradním areálu Katedry biologie. Orchideje jsou v místních sklenících společně s parožnatkami, kaktusy či broméliemi k vidění během celého roku. V největším severočeském městě je také zoologická zahrada a k libosti jeho návštěvníků se navíc na skále nad údolím Labe tyčí majestátný hrad Střekov. V něm zřejmě sídlí múza, která políbila Goetheho, Wagnera, Maye i Máchu. Na konci dne je pak rozhodně dobré ulevit uchozeným končetinám na nějakém představení ústeckého Činoheráku.

Více informací najdete ZDE.

7. Arboretum Nový Dvůr

V expozičním areálu Slezského zemského muzea se nachází skleníková expozice tropických a subtropických rostlin. V ní si můžete prohlédnout geograficky svébytné rostlinné formace, včetně tzv.„rostlin bez půdy“: orchidejí, bromélií nebo kapradin. Pokud ve vás krom botanika dříme také astronom, vydejte se pak do Opavy, na Planetární stezku.

O arboretu se více dozvíte TADY.

8. Botanická zahrada výstaviště Flora Olomouc

V Bezručových sadech v Olomouci vznikl v šedesátých letech areál se specifickým krajinářským pojetím, s odpočinkovými a naučnými zákoutími. Na výstavišti se však především každý rok koná především výstava Jarní Flora Olomouc. V rámci její hlavní květinové expozice, Divotvorné zahrady, můžete zhlédnout unikátní výstavu orchidejí. Žádný návštěvník Olomouce ale nesmí vynechat krásné jeho historické centrum, a především barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný na seznamu památek v UNESCO. Krásně je ovšem i na 8 km vzdáleném Svatém kopečku, kde se krom premonstrátského kláštera nachází také zoologická zahrada.

Informace o olomouckém výstavišti získáte ZDE.

9. Botanická zahrada Střední zemědělské školy Rakovník

O více než půl století starou zahradu každý den pečují místní studenti. V bohatém sortimentu rostlin najdete krom orchidejí také například jedinečnou sbírku drakovců obecných. Ty jsou charakteristické pachem zkaženého masa, linoucího se z nápadných květů, které jsou k vidění jen několik dní v roce. Zajít se sem dá téměř každý den do dvou hodin. Ovšem i v odpoledních hodinách je v Rakovníku co dělat. Krom návštěvy řady památek, z nichž asi nejvýznamnější jsou dvě gotické brány středověkého opevnění, můžete popíjet zlatavý mok z místního pivovaru. Anebo zlanařit místní rodačku Nikol, aby vás do místního společenského života uvedla ona.

O SZŠ Rakovník a její zahradě čtěte na www.szesrak.cz

10. Botanická zahrada při VOŠ a SZEŠ v Táboře

Druhá botanická zahrada v Čechách vznikla již v roce 1866 při Královské české vyšší hospodářské a průmyslové škole v Táboře. Od roku 2000 je společně s budovou školy kulturní památkou. Po prohlídce místních orchidejí můžete navštívit nádherné historické centrum města, prodchnutého husitským duchem. Pokud na cestách budete potřebovat doplnit cukr, zajděte do místního Muzea čokolády a marcipánu. Pro hračičky tu zas mají spousty Lega, pro milovníky lehkých morbidit zase tohle.

O táborské květeně více ZDE.

11. Botanická zahrada a arboretum Štramberk

Unikátní areál vápencového lomu Dolní Kamenárka tvoří jedenácté zastavení Lašské naučné stezky. Z iniciativy nového majitele Petra Pavlíka začal v roce 1996 zarůstat unikátní vegetací a stal se domovem pro řadu vzácných živočišných druhů. Roste zde 12 druhů divokých orchidejí a mnoho květin, které jinde nenajdete (endemity). Velkým zážitkem je návštěva samotného Štramberka. V tomto horském městečku se nachází tzv.Valašský betlém sestávající z řady roubených domů z 18. a 19. století a nad ním se jako dominanta tyčí věž zříceniny hradu Stallenbergu, které se říká Trúba. Z ní je krásný výhled do kraje, který opravdu stojí za to.

O štramberském lomu se dočtete TADY.

12. České, moravské a slezské louky

Plané luční druhy orchideje můžete najít ve všech našich národních parcích a téměř ve všech chráněných krajinných oblastech. Všem cestovatelským duším, které nepotřebují mít všechno naservírované pod nos a mají spíše badatelské sklony, toulky po vlastech českých, moravských i slezských nelze než vřele doporučit.

A TADY se můžete na 8 našich nejkrásnějších divokých orchidejí podívat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články