fb pixel Velká ovčí záhada: Co přesně v roce 1888 vyděsilo tisíce zvířat k smrti, dodnes nikdo neví – G.cz
Vyhledávání

Velká ovčí záhada: Co přesně v roce 1888 vyděsilo tisíce zvířat k smrti, dodnes nikdo neví

Zdroj: By William Suhr - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86376283

V roce 1888 došlo v anglickém Oxfordshiru k události, která je nazývána jako Velká ovčí panika, a dodnes patří mezi nejzáhadnější události v historii. Desítky tisíc ovcí se tehdy rozutekly po ploše 320 kilometrů čtverečních. Tato událost dodnes zůstává záhadou, jelikož není jasné, co přesně způsobilo takový náhlý strach mezi obvykle klidnými zvířaty.

Martin Miko
Martin Miko 20.2.2024, 11:04

Co se stalo zatoulaným ovcím?

Vše se odehrálo 3. listopadu 1888 okolo osmé hodiny večerní v Oxfordshiru na jihu Anglie. Desítky tisíc ovcí tehdy začaly šíleně a bezmyšlenkovitě utíkat a protlačovat se skrz díry v plotech. Jinak klidní přežvýkavci se doslova vyřítili ze svých ohrad a následně se rozprchli do všech směrů. Místní farmáři se druhý den ráno nestačili divit. Svoje stáda našli rozptýlená až v okruhu 520 kilometrů od svých stájí, což je samozřejmě nemile překvapilo. Čtyřnozí účastníci stád navíc vypadali velmi vyděšeně a všemožně se snažili schovávat v rozích. Tohle nebylo běžné rozehnání ovcí pasteveckými psy, jak usoudili pastýři. Ti by je navíc nedokázali rozehnat do takových vzdáleností. V podstatě to působilo, jako by některé z ovcí celou noc utíkaly do dáli.

Kdo tedy dokázal takové množství ovcí vyplašit? Kdyby se jednalo o žert místních vtipálků, určitě by nedokázali zkoordinovat vyplašení tolika zvířat najednou a na tolika místech. Farmáři se domnívali, že za tím bylo počasí. V tu noc se totiž na nebi objevilo poměrně dost blesků, jenže i tato teorie nedávala smysl. Ovce jsou přeci na bouřky zvyklé a nerozhodí je.

V dopise redakci časopisu Hardwicke's Science-gossip popsali dva místní farmáři incident těmito slovy: „Dovoluji si upozornit na pozoruhodnou událost, k níž došlo v této bezprostřední blízkosti v noci na sobotu 3. listopadu. V době co nejblíže osmé hodině večerní se desetitisíce ovcí složených ve velkých ovčích okrscích severně, východně a západně od Readingu náhle lekly, přeskakovaly překážky, utíkaly z pole a běhaly sem a tam; vlastně muselo po celou dobu docházet k nějakému podivnému zděšení. V neděli brzy ráno našli pastýři zvířata pod živými ploty a na cestách, jak lapají po dechu, jako by je něco vyděsilo. Rozsah události lze posoudit, když se zmíníme, že každý velký farmář od Wallingfordu na jedné straně až po Twyford na straně druhé hlásil, že jeho ovce byly podobně vyděšené, a je také pozoruhodné, že až na dvě nebo tři výjimky byly tímto jevem postiženy všechny horské oblasti severně od Temže. Nikdo z farmářů nedokázal podat rozumné vysvětlení skutečností, které jsme popsali. Noc byla intenzivně temná a občas se v ní blýskalo, ale nikdo z nás nepředpokládá, že by bouřka měla na ovce takový účinek. Předpokládáme, že příčinou bylo pravděpodobně slabé zemětřesení, ale možná, že někdo ze čtenářů Science-Gossipu budete schopni nabídnout uspokojivější vysvětlení.“

Dalším vysvětlením mohl být nějaký atmosférický jev, jenže ten nikdo nezaznamenal. Na scénu dokonce přišel i paranormální vyšetřovatel Charles Fort, který všechny oficiální teorie vyvrátil, ale na druhou stranu nepřišel s žádným uspokojivým vysvětlením. Navíc se o čtyři roky později udála ta samá událost znovu. V roce 1893 opět hlásili farmáři ztráty majetku a spousty vyděšených ovcí. V tu noc navíc nebyla ani bouřka, jen nezvykle temná obloha. Vědec Oliver Aplin se při bádání zajímal, co by za tím mohlo být. Možná se jednalo o dosud nezmapovaný atmosférický jev. Anebo za vším nevysvětlitelným máme hledat UFO?

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Sheep_Panic

https://www.irishtimes.com/opinion/an-irish-diary/2022/11/25/panic-attack-alison-healy-on-the-great-sheep-panic-of-1888/

https://www.historicmysteries.com/unexplained-mysteries/great-sheep-panic/38480/

Podobné články

Doporučujeme

Další články