fb pixel 8 našich nejkrásnějších divokých orchidejí – G.cz
Vyhledávání

8 našich nejkrásnějších divokých orchidejí

Kdo by řekl, že u nás roste přes šedesát druhů divoce rostoucích orchidejí? Pravda, u některých laik těžko pozná, že jimi jsou, ale většinou se stačí podívat zblízka... Mimochodem jejich název pochází z řečtiny, orchis znamená varle – podle tvaru hlíz vstavačů.

Jana Kalousová
Jana Kalousová 31.3.2014, 16:30

1. Sklenobýl bezlistý

aphyllum_4 Foto: elisajeanluc.fr sklenobyl Foto: wikipedia.org Skleněné býlí bez listí je bizarní orchidej. Roste na podhoubí hub a protože nepotřebuje k životu světlo, došlo u ní k úplné ztrátě chlorofylu. Drobná rostlinka má velmi neobvyklý vzhled – úplně ji chybí listy a opravdu vypadá, jako kdyby byla z průsvitného barevného skla. Je jednou z nejvzácnějších evropských orchidejí. Vyskytuje se hlavně na Brněnsku, ale i v Krkonoších a na Šumavě, například v Boubínském pralese.

2. Tořič čmelákovitý Holubyho

toric Foto: orchidspecies.com toric2 Foto: botany.cz V České republice se vyskytuje pouze v Bílých Karpatech. Květ napodobuje samičky včel rodů Eucera a Tetralonia, a láká tak jejich samečky, kteří při snaze o kopulaci zprostředkují falešné samičce opylení. Pro přežití této orchideje je nutné nejen pravidelné kosení luk, ale i mechanické narušování povrchu půdy, například při hrabání sena.

3. Střevíčník pantoflíček

strevicek Foto: wikipedia.org strevicek2 Foto: luirig.altervista.org Střevíčník se v Česku vyskytuje přibližně na 100 lokalitách, větší počet lokalit leží na Moravě. V Čechách je rozšířen zejména v pohoří Džbán, Orlickém podhůří, Třebovském mezihoří, Českém středohoří, Středočeské křídové tabuli a ojediněle v Pošumaví. Neroste ale v západních Čechách a na Ostravsku.

4. Prstnatec májový

majalis Foto: botany.cz Dactylorhiza_majalis_(plants) Foto: wikimedia.org Prstnatcům vyhovují vlhká stanoviště jako bažiny, vřesoviště, podmáčené louky a obecně plochy, kde je málo stromů a dostatečně tam svítí slunce. Vzácně kvete i bíle. Prstnatce rostou v Evropě, v severní Africe, Severní Americe a v západní Asii. U nás se vyskytuje hojně. Například na Zbýšovsku a v Lužických horách.

5. Vstavač kukačka

camara suchi 409p-782216 Foto: 2.bp.blogspot.com pi00096xm Foto: orchis.de Dříve to byl nejrozšířenější druh celého rodu Orchis na našem území. Dnes patří k silně ohroženým druhům. Jedna z příčin jeho stále vzácnějšího výskytu je citlivost na zvyšování koncentrace minerálních látek v půdě a změnu půdy. Najdeme ho ale například v Bílých Karpatech.

6. Hlístník hnízdák

hlistnik Foto: wikipedia.org Neottia_nidus-avis_Saarland_010 Foto: wikimedia.org Lidově se této orchideji říká hnízdovka a hnízdík, protože se její kořeny podobají ptačímu hnízdu. Hnědé květy medově voní. Hlístník preferuje listnaté lesy, najdete jí na okrajích lesů a v křovinách. V Česku roste hojně po celém území.

7. Kruštík bahenní

kruscik Foto: 4.bp.blogspot.com kruscik2 Foto: 2.bp.blogspot.com Název rostliny naznačuje, že vyhledává vlhká stanoviště - typicky jsou to podmáčené, bažinné nebo rašelinné louky, prameniště, slatiny a někdy může růst i ve starých lomech a příkopech kolem cest. V České republice se vzácně vyskytuje na Šumavě, v Polabí a v Sudetech, početnější populace jsou na Moravě – v Bílých Karpatech, v okolí Brna či Pomoraví.

8. Jazýček jadranský

jazycek Foto: naturamediterraneo.it toric2 Foto: hzbynous.net Má rád louky, okraje lesů a křovinaté suché pláně. V České republice se nachází pouze jedna lokalita, kde ho můžete najít – na západní Moravě u Ketkovic, roste tam okolo 30 jedinců.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články