Zvrácený a protizákonný systém odměňování ve finanční správě: Janoušek zavedl prémie za vyměření vyšších daní – G.cz
Vyhledávání

Zvrácený a protizákonný systém odměňování ve finanční správě: Janoušek zavedl prémie za vyměření vyšších daní

Zdroj: Facebook - Alena Schillerová

Daňoví experti upozorňují na nelegální postup, ke kterému docházelo na finanční správě. Berní úředníci byli motivováni, aby se snažili vyměřit co nejvyšší daň. Na tzv. odměnách za přísnost mělo být vyplaceno kolem 200 tisíc korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) toto nařčení však odmítá. Kde je pravda?

Václav Roman
Václav Roman 5.2.2019, 10:11

Zvrácený systém odměn

Nešvarem, na který upozornily Hospodářské noviny, jsou prémie za doměření dostatečně vysoké daně. Je to praxe, která vznikla za bývalého ředitele Finanční správy ČR Martina Janečka. Nová ředitelka Tatjana Richterová to potvrdila, zároveň uvedla, že už tomuto systému odměňování, který sama považuje za zvrácený, učinila přítrž.

O co se jednalo? Finanční úřady více než dva roky vyplácely svým zaměstnancům odměny podle toho, s jakou vervou vyměřovali daně. Mimořádnou odměnu získal například ten, komu se podařilo firmě zamítnout daňový odpočet na výzkum a vývoj, díky čemuž byla vyměřena vyšší daň. Tu pak bylo třeba doplatit včetně penále a úroků z prodlení.

Richterová vyjádřila nad podobnými praktikami znechucení, doslova uvedla: "Lidé by měli být motivováni jinak.“ Odměny, které však byly už pro úspěšné vymahače stanoveny, budou vyplaceny.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ještě nedávno tvrdila, že žádná podobná vnitřní pravidla neexistují a razantně systém, který byl nyní odhalen, popřela. Jsou dvě možné varianty vysvětlení. Buďto nevěděla, že se něco takového děje a nemá svůj úřad pod kontrolou, což je špatně, nebo lže, a to je ještě horší.

Janoušek to podepsal

Postup získání takové odměny byl stanoven v interních dokumentech finanční správy, které podepsal ředitel Janeček. Ty pak byly v únoru 2016 rozeslány na krajská ředitelství. V těchto dokumentech stálo, že šéfové jednotlivých finančních úřadů mohli určit, jak velkou daň musí daňový úředník v dané firmě doměřit, aby získal prémii. Vypsání těchto odměn nebylo nijak centrálně stanoveno, záleželo na tom, jak jednotlivá krajská ředitelství, chtěla své lidi motivovat.

Pro názornost jeden konkrétní případ. Bylo například stanoveno, že cílová odměna ve výši až 25 tisíc korun, bude zaměstnanci připsána, pokud částka vedoucí ke změně odpočtu daně bude rovna nebo vyšší než 12 milionů korun.

A odměny se skutečně vyplácely. Například v Jihočeském kraji bylo vyplaceno 22 speciálních odměn a v Pardubickém kraji 19. Celkově mělo být na odměnách vyplaceno v celé ČR kolem 200 tisíc korun. Podle daňových expertů je takovýto způsob vyměřování daně protizákonný. Kromě toho je podobný postup neetický. Když vzpomeneme na aféru se zajišťovacími příkazy, zbývá se ptát, kolik kostlivců po Janečkovi na finanční správě ještě zůstalo.

A zde si můžete přečíst o aféře kolem zajišťovacích příkazů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články