fb pixel Zlodějova radost: brzy budete moct v obchodě nakrást zboží za 10 tisíc, aniž by to byl trestný čin – G.cz
Vyhledávání

Zlodějova radost: brzy budete moct v obchodě nakrást zboží za 10 tisíc, aniž by to byl trestný čin

Po 16 letech pravděpodobně přijde změna v oblasti trestního práva. Rozhoduje se, jestli se hranice škody u trestného činu posune ze současných 5 tisíc korun na 10. Konkrétně se jedná o přečiny krádeže, podvodu a zpronevěry. Lidem se tenhle návrh zákona příliš nelíbí, protože podle nich nahrává zlodějům a v mnohých případech to pouze oddálí jejich trest.

Martin Miko
Martin Miko 6.11.2018, 10:40

Zloději budou stejně krást dál

Ministr spravelnosti Jak Kněžínek (ANO) má v plánu po dlouhých 16 letech zvýšit hranici pro spáchání trestného činu z pěti na deset tisíc korun, což znamená, že nyní bude muset zloděj čmajznout zboží ve dvojnásobné hodnotě, aby se to klasifikovalo jako trestný čin a celou záležitost řešil soud.

Na jednu stranu je to logické. Když spočítáte minimální i průměrnou mzdu z roku 2002, dojdete k závěru, že za těch 16 let se obě sumy v průměru zdvojnásobily, takže by se logicky měla zdvojnásobit i hranice. Zároveň ale tento zákon nahrává zlodějům a podvodníkům, kterým se tak akorát oddalují tresty. Bez ohledu na výši napáchané škody se však u činů jako je kapsářství, vloupání nebo vykradení vozidla vždy jedná o trestný čin.

Zvýšení této hranice se samozřejmě nelíbí majitelům obchodů ani občanům, kteří se na sociálních sítích, jak to v obdobných případech bívá, pobuřují. Je logické, že novela zákona má snížit počet osob ve vězeních, ovšem u mnoha deviantů a kleptomanů pouze oddaluje jejich pobyt v nápravném zařízení. Ministr spravedlnosti je přesvědčen o tom, že posunutí této hranice kriminalitu nezvýší, a navíc tvrdí, že kdo krade dnes, ten bude krást dál. No, v tom má samozřejmě pravdu.

Souhlasíte se zvýšením hranice na 10 tisíc korun? Podpoří to zloděje v dalších krádežích, nebo je to naopak poučí v tom dál nekrást? Napište nám do komentářů, klíčenku si budete muset někde čmajznout.

A tady čtěte, že chce vedení Prahy zvýšit poplatky za Airbnb a vydělat tak na nové mosty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články