fb pixel Zlato a ropa po Putinově mobilizaci zdražují. NATO se podle něj snaží Rusko zničit – G.cz
Vyhledávání

Zlato a ropa po Putinově mobilizaci zdražují. NATO se podle něj snaží Rusko zničit

Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Putin překvapil celý svět, když se ve středu ráno v rámci mimořádného projevu ke své zemi rozhodl vyhlásit částečnou mobilizaci. Jaké to bude mít dopady? Čtěte aktuální komentář od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 21.9.2022, 10:23

Putin vyhlásil mobilizaci

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno pronesl mimořádný televizní projev k národu. Vyhlásil v něm částečnou mobilizaci, jež spočívá v okamžitém povolání rezervistů do vojenské služby. Zároveň potvrdil, že hodlá anektovat ukrajinská území, která ruská vojska nyní již okupují. Ruský prezident uvedl, že země se vší silou bojuje s NATO. Spojené státy a jejich spojenci se podle něj snaží Rusko zničit.

Rusko podle Putina použije k obraně svých území všech dostupných prostředků. Ruský prezident ujistil, že neblafuje. Zřejmě tedy naznačuje, že je ochoten použít také jaderné zbraně, tedy alespoň ty taktické.

Kreml plánuje už o tomto víkendu podniknout referenda v okupovaných oblastech Ukrajiny, tedy v Luhansku a Chersonu, a také v oblastech, které okupuje částečně, tedy v Doněcku a Záporoží. Na základě referenda by pak mělo dojít k jejich anexi.

Z hlediska trhů jde o vystupňování probíhajícího konfliktu, které do situace vnáší novou míru nejistoty. V reakci na Putinův projev tudíž posílilo zlato, vnímané jako pojistka právě pro časy nejistoty. Nahoru zamířila také cena ropy, protože stupňování konfliktu ohrožuje dodávky ruské ropy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články