Žižkovský squat Klinika: kde je proboha policejní zásahovka?!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
11.11.2016, 12:20

Pokud žijeme v právním státě, mělo by být levičácké ‚sociální centrum‘ vyklizeno třeba i násilím – čím dřív, tím líp!

Ten bizarní příběh je notoricky známý, takže jen telegraficky. V listopadu 2014 se do budovy bývalé plicní kliniky v pražské Jeseniově ulici nabourala parta anarchistů a levičáků. Šlo o klasický útok na cizí vlastnictví – de facto krádež. Pachatelé v tom přímo navazovali na komunistické zločince, ke kterým se ostatně hrdě hlásili. V „sociálním centru Klinika“, jak svůj squatt nazvali, totiž pořádali třeba veřejné čtení spisů Karla Marxe – muže, který je s Engelsem, Leninem, Stalinem, Gottwaldem a dalšími rudými gaunery spoluviníkem vraždy asi 75 milionů lidí.

Eroze právního vědomí

Už tehdy jsem psal, že Klinika je zločin, respektive útok na samotnou podstatu demokratické společnosti. Eroduje totiž naše právní povědomí. Pokud aktivistům obsazení objektu prošlo, vlastnické právo přestává platit.

Poté, co se za squattery postavila část pražských intelektuálů (ano, takové ty obličeje, které najdete pod každou peticí), dal stát pachatelům až neuvěřitelně velkorysý dárek. V únoru 2015 s nimi uzavřel smlouvu o bezplatné zápůjčce objektu. Útok na cizí vlastnictví byl zlegalizován jen díky politické „tlačence“ tehdejšího náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického (Strana Zelených) a několika dalších politiků.

Teorie rozbitého okna

Smlouva o zápůjčce objektu vypršela začátkem března 2016 – tedy skoro před tři čtvrtě rokem. Od té doby jsou squatteři na Klinice naprosto protiprávně. Stát se proti nim ukázal jako naprosto bezzubý a slabý. Kdybychom nebyli v Česku, ale v běžné západní demokracii, nejpozději do týdne by Kliniku vyklidila policie.

Smlouvy se mají dodržovat z prostého důvodu – pokud to tak není, neplatí nic. Popisuje to sociologická teorie rozbitého okna. Pokud ho majitel domu hned nezasklí, nájemníci si řeknou, že jim všechno projde a na ničem vlastně nezáleží. Vandalismus se rozjede na plné pecky, v domě se začnou vařit drogy, krást a prostituovat… Malá nedůslednost v hájení běžných norem (zasklená okna) prostě spustí lavinu.

Už tady se obyvatelé Kliniky ukázali jako podrazáci. Pokud časově omezená smlouva vyprší, slušný nájemce se sám od sebe vystěhuje. Chápe, že už v objektu nemá co dělat, a uznává právo vlastníka. Squatteři smlouvu se státem nedodrželi. Teď se ale děje něco ještě mnohem horšího.

„My víme, co je nejlepší!“

Začátkem října budova Kliniky konečně získala konkrétního vlastníka a správce. Od státu ji převzala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Squatteři to odmítají respektovat. „Rozhodli jsme se, že v budově zůstaneme. Myslíme si, že fungující autonomní sociální centrum má větší hodnotu pro město než kanceláře SŽDC,“ řekla novinářům aktivistka Jana Bednářová.

Tohle už je naprostý výsměch všemu a všem. Dům squatterům nepatří, smlouva skoro před rokem vypršela, už dávno měli být pryč, ale odmítají odtáhnout pod záminkou, že oni přece vědí líp než majitel, jak dům využít. Přesně stejně po únoru 1948 zfanatizovaná dělnická lůza vyháněla majitele továren a statků. Na Klinice je to asi podobné, jako když do samoobsluhy přijde zloděj a strčí si pod kabát flašku kořalky s mumláním: „Zbytečně se jim to tu válí a já pro to mám lepší využití.“

Platí ještě v Česku zákony?

Tady už končí veškerá legrace. Pokud si má demokratická společnost zachovat aspoň zdání legality a legitimity, musí Kliniku vyčistit policejní zásahovka. Ale co nejrychleji – včera bylo pozdě!

Pro stát plyne z kauzy Klinika zásadní poučení: už nikdy žádnou veřejnou budovu nepronajímat levičákům a anarchistům. Ti lidé jsou prostě křiváci, kteří nerespektují smlouvy a nedrží slovo.

Co by se mělo udělat s obyvateli Kliniky?

Anketa se načítá...

A ještě se podívejte na 5 zajímavých míst, kde se dá s přehledem provozovat sex, když nemůžete souložit doma.


Komentáře

Doporučeno pro vás