Živé vysílání smrtelné nehody by mohlo posloužit jako naučná pomůcka pro mladé řidiče

Obrázek uživatele Martin Miko
10.7.2017, 11:07

Sociálními sítěmi i takřka všemi tuzemskými médii proplula zpráva o tragické nehodě u Obrnic, při které havarovaly dvě mladé dívky ze severních Čech. Při vysoké rychlosti a nedbalé jízdě prorazily protihlukovou stěnu a jedna z dívek následným zraněním podlehla. Celý záznam včetně příjezdu policie a vyprošťování dívek zaznamenal smartphone zraněné dívky v živém vysílání na Facebooku. Pravděpodobně se jedná o nejvirálnější smrt za volantem poslední doby. Děsivě naturalistické video by nicméně mohlo posloužit jako cenná učební pomůcka.

Dopravních nehod přibývá, těch tragických ubývá

Dle policejních statistik zemřelo od začátku července na českých silnicích 12 lidí z celkového počtu cca 1800 dopravních nehod. Velký podíl za těmito statistikami mají mladí nezkušení řidiči. Počet smrtelných nehod však v meziročních statistikách Policie ČR z dlouhodobého hlediska klesá. Za vším jsou s největší pravděpodobností modernější vozidla s lepšími ochrannými prvky pro řidiče. V případě zmiňovaných dívek za nehodou stály dva nejriskantnější faktory - nedbalost a nezkušenost spojená s vysokou rychlostí.

Živé vysílání z Facebooku, kde dívky při jízdě z Mostu do Bíliny nabourají do protihlukové stěny, se šíří sociálními sítěmi rychleji než Kazmova One man show a nebála se ho vysílat ani seriózní česká média. Je to správně? Možná, že ano. Z určitého úhlu pohledu se jedná o autentické preventivní video a odstrašující příklad zejména pro mladou generaci. Na rozdíl od ochranné kampaně Nemyslíš, zaplatíš za desítky milionů korun stálo toto facebookové video lidský život. A ten se nedá vyčíslit penězi. Nicméně pokud by zhlédnutí videa alespoň jeden život mladého člověka, který díky němu sundá nohu z plynu, zachrání, můžeme konstatovat, že mladá řidička nezemřela úplně nadarmo. Samozřejmě, že by bylo nesprávné video z morálního i etického hlediska promítat na středních školách v rámci výuky. Navíc to ani není zapotřebí, jelikož si k videu najdou cestu děti samy.

Zhlédnutí videa by u dětí a mladistvých mohlo mít výrazný preventivní efekt. Zatímco sledování profesionálně natočené kampaně s herci je pro mladé lidi nepřesvědčivé, na videu nehody u Obrnic havarují dvě reálné dívky, které mohly být kamarádkami každého z těch, kteří se na video podívají. Jedna z nich za frajeřinu zaplatí životem. Pomůže toto drastické svědectví k tomu, aby se mladí lidé podobnému hazardování se životem na silnicích vyvarovali?

Rychlost a nedbalost vedou ve statistikách

Dle dopravní policie jsou navíc nepozornost při řízení vozidla a vysoká rychlost nejčastější příčinou tragických nehod na všech vozovkách. V roce 2015 stály tyto dvě příčiny život téměř 200 lidí. Ostatně dle těchto čísel by měla dopravní policie zakročit proti řidičům, kteří překračují rychlost jen z důvodu, aby dorazili domů o pět minut dříve, jelikož právě oněch 5 minut může stát život nejen je, ale i další lidi, kteří se k nehodě připletou bez vlastního přičinění. Zajímavé je, že statistiky smrtelných dopravních nehod nezaznamenaly téměř žádné řidiče, kteří byli v době řízení pod vlivem omamných látek.

Dle výpovědi řidičů, kteří jízdu automobilem kolem místa nehody absolvují pravidelně, nejde o nebezpečnou zatáčku. Ovšem za předpokladů, že jedete podle pravidel silničního provozu a sledujete situaci na vozovce. V případě, že by dívky jely předepsanou devadesátikilometrovou rychlostí, nemuseli bychom všude na internetu sledovat online video, při kterém mladý člověk přijde o život.

Streamovaná tragická dopravní nehoda se navíc dostala i do zahraničního tisku a šíří se dál.

A zde je článek o levicovém extrémismu, který je nebezpečnější než pravicový.


Komentáře