fb pixel Zhoršující se ekologická krize: Jak s ní bojují telekomunikační společnosti? – G.cz
Vyhledávání

Zhoršující se ekologická krize: Jak s ní bojují telekomunikační společnosti?

Zdroj: Huawei

Pro lidstvo to není zrovna dobrá vizitka. Vedle pandemie covidu-19 ho totiž sužují ještě další globální nemoci, a to mnohem déle a pravděpodobně s mnohem dlouhodobějšími následky, než bude mít zmíněný virus. Pandemie znečištění planety, pandemie přírodních katastrof, pandemie špatného přístupu člověka k Zemi.

Speciální projekt 21.4.2021, 13:00

A tak je na čase začít postupně škody, tedy alespoň ty, u nichž to je ještě možné, napravovat. A to i za pomoci toho, co je momentálně lidstvu nejbližší – moderních technologií. Důležitá je technologie řízení spotřeby energie. I když je to běh na velmi dlouhou trať, padají i konkrétní termíny. Telekomunikační průmysl si totiž dal pevný závazek, že do roku 2050 sníží svou uhlíkovou stopu na nulu.

Vše souvisí se vším

Například technologický gigant Huawei toho chce dosáhnout i nižší spotřebou telefonů. Je to jednoduché: Méně spotřebované energie v zařízeních rovná se minimalizace uhlíkové stopy. Cesta to není jednoduchá, ale vyplácí se. Ukázalo se totiž třeba to, že u síťových zařízení představuje uhlíková stopa generovaná ve fázi používání 80–95% z celkového počtu. Přeloženo do „lidské řeči“ - emise uhlíku pocházejí hlavně ze spotřeby energie. Proto je velmi zásadní zajistit, aby technologie snižovaly energetickou náročnost a tím pádem klesala uhlíková stopa výrobků. Přitom vše souvisí se vším, pokrok Huaweie ve snižování spotřeby energie jeho produkty pomohl mnoha průmyslovým odvětvím stát se zelenějšími.

„Ve společnosti Huawei máme zavedený mechanismus pro zlepšení udržitelnosti celého našeho dodavatelského řetězce a naším cílem je používat inovativní produkty a řešení, která pomáhají průmyslovým odvětvím snižovat spotřebu energie a přispívat k budování oběhového hospodářství,“ dodává mluvčí společnosti.

Nezbytnost současného lidstva – mobilní telefon – je ohromný „žrout“ energie. A tak Huawei pracuje na tom, aby baterie měly větší výdrž. Společnost spolu se Softwarovou zelenou aliancí pracuje na podpoře postupů s nízkou spotřebou, což by pomohlo prodloužit životnost baterie.

Úspory ve výši 15 procent

Huawei navíc neustále hledá příležitosti ke snížení emisí uhlíku. „Provádíme ekologické partnerské programy, ve kterých spolupracujeme s našimi dodavateli na snižování spotřeby energie a emisí a budování zelenějšího ekosystému,“ vysvětluje Huawei a dokládá slova čísly.

Předloni nasadila společnost v sekci B ve svém kampusu Bantian své řešení Intelligent Campus Energy Management Solution. Ve druhé polovině roku ušetřila 1,4 milionu kWh elektřiny a celkově snížila emise uhlíku přibližně o 1150 tun. Zmíněné řešení bylo do konce roku 2019 zavedeno ve všech kampusech společnosti a úspory energie dosáhly více než 15%.

Podobné články

Doporučujeme

Další články