Omán je ideálním místem pro ty, kteří se rádi vyhnou mainstreamovým a hodně navštěvovaným místům. Pohltí vás tu ruch tržišť i klid palmových hájů, skalnaté hory a také úchvatné ománské pouště.
Omán je také zemí s bohatou historií, plná hradů a skvostných mešit. Pojďte si přečíst, proč se rozhodně vyplatí do této země vycestovat.
Poušť Wahiba Sand
Poušť Wahiba Sand by se určitě měla objevit ve vašem itineráři při cestě do Ománu, a to pro svou úchvatnou atmosféru písečných dun. Asi po 3-4 hodinách na jih od města Muscatu dorazíte do městečka Al Wasil, které je výchozím bodem do pouští oblasti Wahiba nebo Shargiya Sands.
V písečné poušti pak najdete hned několik stanových městeček, kde můžete strávit noc a potěšit zrak při pohledu na noční oblohu plnou hvězd.
Ve dne vás místní zavedou na 200 metrů vysoké duny, svezou na velbloudovi nebo vám ukážou, jak žijí Beduíni. Pro vyznavače adrenalinových sportů je zase jako dělaná jízda na dunách v terénním autě. V každém případě si odvezete domů nezapomenutelný zážitek.
Mešita sultána Kábúse - Sultan Qaboos Grand Mosque
Velkolepá stavba je hlavní náboženskou stavbou v Sultanátu Omán a najdete ji ve městě Muscat. Mešita pojme až 20 tisíc věřících a její interiéry jsou bohatě zdobené.
Modlitebnu zdobí mohutný pozlacený lustr a 20 tun vážící tkaný perský koberec.
Dokončení takového koberce zabralo 4 roky a do jeho výroby bylo zapojeno až 600 ženských tkadlen.
Mešita se skládá z hlavního modlitebního sálu, dámského modlitebního sálu, krytých průchodů, shromažďovacího sálu a knihovny, která obsahuje až dvacet tisíc knih. Mešita má také krásnou rozlehlou zahradu.
Wadi Shab kaňon
V Ománu kromě výletu do pouště můžete zažít i další divoká dobrodružství. Země je totiž plná tzv. vádí – sezonních koryt řek, které se dostávají do skal. Všude tu jsou také jeskyně, některé z nich nejsou ani doposud prozkoumané.
Vydejte se například do kaňonu Wadi Shab a narazíte na jednu z nekrásnějších scenérií v celém Ománu. Z městečka Tiwi vás převeze loďka na druhý konec zálivu a odtud už můžete vyrazit pěšky do kaňonu. A kochat se zdejší překrásnou přírodou.
Připravte se na skalní útesy, rozeklané skály a úzké cestičky. Odměnou vám po náročné štrece bude koupání v říčce, kde se budete moci zchladit a také vplout úzkou dírou do podzemní jeskyně s vodopádem. Pokud bude ale po dešti a v průniku by bylo moc vody, rozhodně se nesnažte vplout dovnitř, jinak bych vás mohl strhnout proud. Jinak je plavání v jeskyni bezpečné a budete mít poté na co vzpomínat.
Ďáblova díra - Bimmah Sinkhole
Pokud ve vás Wadi Shab vyvolá další touhu po objevování přírodních krás Ománu, vydejte se do Bimmah Sinkhole neboli „Ďáblovy díry”. Je to propast napuštěna mořskou vodou a obklopená parkem Hawiyat Najm, kde místní i turisté rádi piknikují a odpočívají.
Nemusíte se ale bát, do 30 metrů hluboké jeskyně vedou pohodlné schody. Voda v jámě je příjemně teplá a je plná Garra rufu rybiček. V jámě si kromě plavců užijí i lezci, jelikož se na stěnách jeskyně skvěle leze.
Pláž Mughsail
Jenom asi hodinu od města Salalah na vás čeká ta nejklidnější pláž Ománu. Na pláži, která je 8 kilometrů dlouhá totiž nenajdete žádné obchody, ani restaurace, tudíž tu ani neproudí davy lidí a vy si tu budete moci v klidu odpočinout.
Pláž má pozvolný vstup do moře a je lemována vápencovými skálami s otvory s tryskající mořskou vodou (tzv. suflérkami). Jediný čas, kdy na této pláži bude více lidí je čtvrtek a pátek, kdy sem v odpoledních hodinách jezdí místní na piknik.. Také můžete vyzkoušet jízdu na paddleboardu, windsurfing nebo kiteboarding
Město Nizwa
Dalším místem, které nesmíte v Ománu vynechat je město Nizwa. To bývalo hlavní městem celého státu, a to díky bohatství z okolních oáz. Nizwa byla také centrem vzdělávání, umění a imámů. Kolem města najdeme i středověkou pevnost Nizwa Fort, která byla jednou z nejdůležitějších při obraně města. Můžete si tu zaplatit průvodce, který vás pevností provede a uvnitř si vyfotit nádherné cimbuří, oblíbené hlavně pro pěkné fotografie na sociální sítě.
Nizwa je také známé jako město mešit a nadšenci do umění ocení hlavně překrásné mozaiky uvnitř staveb. Navštívit tu můžete také tradiční trhy (souky) s keramikou, plodinami a zvířaty.
Okolí Nizwy je plné palmových farem a také uvidíte tradiční zavlažovací systém falaj Daris, která patří na seznam světového dědictví UNESCO.
Hora Jebel Shams
Ten nejhezčí pohled na okolí můžete vidět z nejvyšší hory Ománu Jebel Shams. Tato v překladu „Sluneční hora“ se tyčí nedaleko města Nizwa a asi 200 kilometrů od Muscatu.
Letní teploty tu dosahují 20 stupňů a v zimě je to až kolem nuly. Jebel Shams tvoří dva vrcholy, severní a jižní. Na severní vrchol se bohužel nedostanete, protože tam sídlí ománská armáda. Dostanete se ovšem na ten nižší jižní, k němuž vede cesta skrze úchvatnou krajinu, horské vesnice a terasovitá pole.
Za vidění také stojí kaňon pod horou přezdívaný jako arabský Grand Kaňon. Cesta do kaňonu není nijak náročná a trvá asi 3 hodiny. Odměnou vám bude výhled na mnoho hor a na několik opuštěných budov pod skalním převisem, ve kterých kdysi žili pasáci koz. Můžete se tu i ubytovat pod stanem, ale počítejte, že bude spát doslova na kamenech.
Závěrem o Ománu
Omán vás určitě uchvátí svou přírodou, historií i svou atmosférou. Na své si přijdou jak dobrodružné povahy, které mohou zdolávat divoké hory nebo pouště, tak milovníci historie, kteří mohou zase obdivovat pohádkové mešity a starobylé hrady. Omán je také velmi bezpečnou zemí a není tolik zatížený turismem. Vydejte se ho tedy prozkoumat a objevovat.