fb pixel Zendaya je miláček Ameriky 21. století. Od křoví v dětských seriálech k Emmy došla během pár let – G.cz
Vyhledávání

Zendaya je miláček Ameriky 21. století. Od křoví v dětských seriálech k Emmy došla během pár let

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Zendaya je čerstvou držitelkou Emmy! Teprve čtyřiadvacetiletá americká herečka a zpěvačka je zejména v posledních letech nejzářivější hvězdou své generace, módní ikonou a miláčkem sociálních sítí. V showbyznysu se přitom pohybuje už od šesti, až teď se ale jakoby "vyloupla". Takhle to zřejmě vypadá, když dětská hvězda nepodlehne drogám, nikam se zbytečně nedere a tvrdě maká.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.9.2020, 13:16

Zendaya má Emmy

V devadesátých letech se o Julii Roberts říkalo, že je miláčkem Ameriky. Kudrnatá zrzka s obřím úsměvem byla všude a na cokoliv sáhla, to její fanoušci milovali. Nyní totéž platí o Zendaye, čtyřiadvacetileté herečce a zpěvačce a čerstvé držitelce ceny Emmy. Ačkoliv se Zendaya, celým jménem Zendaya Coleman, v showbyznysu pohybuje už od šesti let, skutečný úspěch přišel až před pár lety díky roli ve filmu Spider-Man: Homecoming. Celosvětově zbožňovanou star se ale stala díky seriálu HBO Euphoria, a právě za ztvárnění drogově závislé teenagerky Rue tu Emmy dostala.

Zendaya se do showmanského prostředí tak trochu narodila. Odmalička vyrůstala v divadle, její matka totiž pracovala jako správcová v domě kalifornské shakespearovské divadelní společnosti. Právě tam si malá Zendaya poprvé vyzkoušela hraní - objevila se v Richardu III. či ve Večeru tříkrálovém. Bylo jí pouhých šest let, když začala hrát, a už tehdy se do divadla zamilovala. O tři roky později propadla ještě navíc tanci. Studovala konzervatoř, umění se zcela oddala. Přesto platí, že v showbyznysu je ze všeho nejdůležitější hezká tvářička. První pracovní nabídka tak nebyla ani divadelní role, ani místo v profi tanečním souboru. Byl to part modelky v kampani řetězce Macy's. Díky tomu si jí ale všimli i televizní producenti a do malé role ji obsadili do populárního seriálu televize Nickelodeon, iCarly. Když se pak jako tanečnice objevila v reklamě značky Sears po boku tehdy už zavedené Disney hvězdičky Seleny Gomez, bylo jasné, že už nezapadne.

Euforická

Zendaya se přesto jednou patrně bude umisťovat v nejrůznějších žebříčcích hereček, které začínaly jako zpěvačky. Její první velkou rolí totiž byl part v teenage seriálu Disney Channel Na parket!. Zatímco její spoluhvězda Bella Thorne se vydala klasickou cestou dětských stars a dnes se po několika rolích v béčkových vyvražďovačkách profiluje jako režisérka porno filmů, Zendaya natočila debutové eponymní album a single Replay se stal hitem mezi americkými puberťáky, ostatně stejně jako sama Zendaya. Po slušném úspěchu první desky Zendaya přešla od Hollywood Records, nahrávací společnosti, která spadá pod Disneyho, pod Republic Records a oznámila, že na druhém albu bude spolupracovat s Timbalandem.

Ale pořád ji to táhlo k herectví, a tak šla na konkurz do připravovaného rebootu Spider-Mana s podtitulem Homecoming. Roli MJ dostala bez problémů, s Tomem Hollandem v úloze Pavoučího muže (no, spíše chlapce) fungovali skvěle a film byl trhák. Následovala menší role ve snímku Největší showman, který sice u kritiků propadl, ale právě Zendayu a chemii mezi ní a jejím hereckým partnerem Zacem Efronem (mimochodem rovněž někdejší hvězdičkou od Disneyho) řada z nich vychvalovala. A tak si i širší publikum začalo všímat toho, co Zendayini odrůstající fanoušci už tehdy dávno věděli - je to stoupající hvězda s obrovským charisma i talentem.

Definitivně se to potvrdilo v roce 2019, kdy HBO vypustila seriál Euphoria. Ten se okamžitě stal hranou televizní show číslo jedna a závěrečnou epizodu sledoval rekordní počet diváků. A přitom je to jen další seriál o teenagerech, kteří berou hodně drog, pijí hodně alkoholu, mají spoustu sexu a nevědí, co se sebou. Až na to, že vlastně ne - má to geniální vizuál, geniální soundtrack, skvělý scénář s autentickými dialogy a Zendayu v hlavní roli drogově závislé Rue. V Euphorii je jedno z nejpřesnějších zobrazení toho, jak probíhá deprese, skutečná deprese. Trans dívku tam hraje skutečná trans dívka. Dospělí sice stojí v pozadí, ale tentokrát to nejsou jen polodebilní figurky, které hlavním hrdinům nerozumí a jsou tam vlastně jen tak do počtu, jako tomu v tomto typu seriálů bývá zvykem. Předchozí generace teenagerů měla britský seriál Skins, ta současná má Euphorii. Je to ale tak dobré, že to "ukouká" i dospělý, i když ho to neosloví tolik.

Za svůj výkon Zendaya nyní dostala cenu Emmy a po odložení natáčení kvůli koronaviru nyní už pilně pracuje na sérii číslo dva. Zároveň se objeví v nové adaptaci Herbertovy Duny po boku další aktuálně zářící mladé hvězdy Timothée Chalameta. Zároveň brzy začnou práce na dalším Spider-Manovi. Zendaya se taky upsala k dramatu Malcolm & Marie, kde se objeví vedle hvězdy snímku Tenet Johna Davida Washingtona a s Jakem Gylenhaalem by měla hrát v chystaném thrilleru Finest Kind. Definitivně se tak přeorientovala na herectví a my nemůžeme být šťastnější.

Podobné články

Doporučujeme

Další články