fb pixel Žena schizofrenička a dcera bez matky: Soukromý život Oldřicha Nového měl k filmovému idolu daleko – G.cz
Vyhledávání

Žena schizofrenička a dcera bez matky: Soukromý život Oldřicha Nového měl k filmovému idolu daleko

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Oldřich Nový byl symbolem vytříbeného vkusu a noblesy. Jako dokonalý gentleman se zapsal do srdcí mnoha žen. Přežil koncentrační tábor, zachránil několik lidských životů a překonal dřinu ve vápencových dolech. Byl hercem, zpěvákem, režisérem, pedagogem i dramatikem. Oldřich se stal legendou a nezapomenutelná melodie průvodní písně jeho největšího filmového hitu Jen pro ten dnešní den se vryla do našich srdcí navždy. Pojďme si připomenout hercův osud.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 27.9.2023, 08:27

Životní tajemství

Nataša Gollová, Lída Baarová, Věra Ferbasová, Adina Mandlová – všechny tyhle slavné krásky Oldřich Nový, král československých gentlemanů, měl. Ale asi jenom na plátně. Pokud ne, dokázal to dokonale utajit před veřejností, věrnými fanoušky i svou manželkou. Ostatně by to nebylo jediné tajemství, které si známý švihák před 40 lety odnesl do hrobu.

V roce 1936 všechny ženy v okolí Oldřicha Nového zaplakaly. Ačkoliv se to po osmi letech známosti zdálo už nemožné, Nový si tehdy přeci jen vzal svou přítelkyni, fotografku židovského původu Alici Wienerovou-Mahlerovou. Byl to Alicin otec, kdo rázně bouchl do stolu a řekl, že by si Nový měl dívku už konečně vzít. Výměnou za vdavky mu budoucí tchán slíbil štědrou finanční podporu na rozjezd Nového divadla a vlastně i pořádné kariéry.

Obřad proběhl 11. června 1936 a 18. února 1937 si manželé Noví přinesli domů uzlíček radosti, čerstvě narozenou holčičku. Problém byl ale v tom, že Alice Wienerová nebyla vůbec těhotná. Tou dívkou byla Nového dcera Jana, jejíž biologickou mámu neznal nikdo kromě herecké hvězdy. Dokonce i na rodný list nechal Nový uvést pouze svoje jméno a samotné Janě její pravý původ taktéž nikdy neprozradil.

Bylo to až v roce 2013, kdy v knize Největší tajemství Oldřicha Nového přišla spisovatelka Blanka Kovaříková jako první s vysvětlením, že se Jana Nová původně jmenovala Blažena Jakešová. Narodit se měla v Rychnově nad Kněžnou. Matka zemřela při porodu, otec už měl dvě děti, naopak postrádal dostatek prostředků se o nové dítě postarat. Tak Blažena skončila v kojeneckém ústavu, kde si ji vyhlédl nový tatínek.

Dvě ženy, jeden muž

Nový svou dceru zbožňoval a hodně ji rozmazloval. Choval se k ní velmi pozorně, což jeho manželku Alici popouzelo a na dívenku dost žárlila. Nepřidala jí ani druhá světová válka, během níž musela nosit židovskou hvězdu na viditelném místě, a tak radši nevycházela z domu. Nový s sebou tedy všude tahal malou Janu, ale odmítl se s manželkou rozvést, i když by tím sobě a dítěti zřejmě zajistil větší bezpečí. Nový tak byl deportován do pracovního tábora Osterode v Sasku. Jeho manželka měla jít do Terezína, kterému se ale nakonec vyhnula. Po válce se opět shledali. To štěstí ale neměla skoro polovina Aliciny rodiny, která v koncentrácích našla smrt. To všechno mělo za následek, že se po válce u talentované fotografky rozmohla silná schizofrenie.

Jak Jana dospívala, mezi pubertální slečnou a otcem začaly vznikat rozpory, hádali se. Janě bylo 22, když se rozhodla osamostatnit a odstěhovala se do Brna. S otcem byla v kontaktu, znovu se ale sblížili až v jeho stáří. Nový dožíval sám, jeho manželka zemřela už v roce 1967. Jana chtěla tátovi, jenž se o ni vždy dobře staral, být nablízku, a tak se za ním vrátila do Prahy.

A tady si přečtěte o podivné posedlosti Alfreda Hitchcocka blonďatými herečkami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články