fb pixel Žena bijící neonacistu kabelkou: Snímek, který obletěl celý svět, se stal slavnější než flákanec – G.cz
Vyhledávání

Žena bijící neonacistu kabelkou: Snímek, který obletěl celý svět, se stal slavnější než flákanec

Zdroj: Hans Runesson - Wikipedia.org

Když budete mlátit neonacisty, tak se možná o pár desítek let později dočkáte i vlastní sochy. O tom se přesvědčila i legendární Danuta Danielsson, jež je po světě známá jako žena bijící neonacistu kabelkou. Před 38 lety, tedy 13. dubna 1985, ji totiž v jihošvédském městě Växjö vyfotil fotograf Hansen Runensson. Na základě této fotografie pak o 30 let později vznikla její socha v životní velikosti. Toto umělecké dílo dlouhá léta vyvolávalo obrovské spory, ale socha stojí dodnes.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 13.4.2023, 01:09

Žena bijící neonacistu kabelkou

Za fotografií ženy bijící neonacistu kabelkou je samozřejmě velký příběh, který sahá až do dob 2. světové války. Jedná se totiž o legendární momentku, na níž je zachycena naštvaná 38letá žena polsko-židovského původu, jejíž matka byla během války vězněna v koncentračním táboře. Tou ženou není nikdo jiný než Danuta Danielsson, které se nezamlouvala neonacistická demonstrace příznivců Severské národní strany (NRP – Nordich Reich Party). A tak se Danuta rozhodla dát najevo svůj názor veřejně a udeřit jednoho z procházejících neonacistů kabelkou. Událost neunikla hledáčku fotografa Hansena Runenssona, který se zrovna nacházel ve městě Växjö, aby zaznamenal neonacistický pochod.

Následující den se fotografie ženy bijící neonacistu kabelkou objevila ve švédském deníku Dangens Nyheter a hned další den v několika britských novinách. Překvapující na tom celém bylo, že švédská média stála na straně „pokojných a nevinných“ protestantů. Nicméně v roce 1985 byl tento snímek od Runenssona zvolen fotografií roku a později dokonce Švédskou společností pro historickou fotografii a časopisem Vi i fotografií století. Fotografie byla zhotovena želatinovým procesem a následně ji galerista Pelle Unger vydal v počtu 12 kopií ve velikosti 58×80 centimetrů. Jejich cena se pohybovala v rozmezí 3 až 6 tisíc EUR.

A kdo byl tím „zmláceným“ neonacistou? Jednalo se o militantního skinheada a člena Norské říšské strany Seppa Seluska, který se v roce 1985 nechvalně proslavil nejen touto fotografií, ale i mučením a následnou vraždou židovského homosexuála. Za tento čin byl obviněn z vraždy a následně odsouzen k mnoha letům vězení. Tato informace však není oficiálně potvrzena.

O Danutě Danielssonové se toho moc neví. Kromě toho, že byla narozena v roce 1947, nenáviděla fašisty, byla polsko-židovského původu a provdala se do Švédska, se o ní ví, že její matka byla během 2. světové války uvězněna v koncentračním táboře Majdanek. Danuta bohužel v roce 1987, tedy dva roky po zveřejnění fotografie, spáchala sebevraždu seskokem z vodárenské věže.

Po 30 letech od neonacistického pochodu bylo ve městě Växjö velké pozdvižení, když lokální sochařka Susanna chtěla postavit sochu Danuty v životní velikosti. To se bohužel nakonec nepovedlo, protože se vedení města obávalo, že by socha mohla být chápána jako propagace násilí. Socha se bohužel nelíbila ani rodině paní Danielssonové. Její příbuzní si totiž nepřáli, aby památka Danuty byla zvěčněna v tomto stylu. V září 2015 se švédský podnikatel Lasse Dining nechal slyšet, že sochu koupí a daruje ji švédské obci Varberg. Varbergská kulturní rada však nakonec tento dar nepřijala. Socha nyní stojí na zahradě vily Lasseho Dininga.

Podobné články

Doporučujeme

Další články