fb pixel Zemřela Stanislava Lekešová, jedna z legendárních televizních hlasatelek – G.cz
Vyhledávání

Zemřela Stanislava Lekešová, jedna z legendárních televizních hlasatelek

Zdroj: YouTube.com

Včera po težké nemoci zemřela rozhlasová a také televizní moderátorka Stanislava Lekešová. Na rozhlasové Dvojce moderovala například pořad Je jaká je nebo Host do domu, televizní diváci si ji zase mohou pamatovat jako moderátorku legendárního pořadu Sama doma. Její první angažmá na televizní obrazovce, které ji proslavilo, bylo ale úpně jiné. Stanislava Lekešová začínala jako televizní hlasatelka. Teď se nám chce úplně říct, že se z bývalých televizních hlasatelů stává ohrožený druh. A vůbec to nemyslíme ve zlém.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.12.2019, 15:33

Mediální krajina se neustále mění a proměňuje, zanikají, ale i vznikají nejrůznější, dřív třeba nepředstavitelná, povolání. Tak například před třiceti lety by se vám lidé vysmáli, kdybyste řekli, že děláte fotografa pro Rozhlas. Na druhou stranu si nikdo neuměl moc představit Českou televizi bez televizních hlasatelů.

Možná, že patříte k mladší generaci, které tahle z dnešního pohledu bizarní práce už moc neříká. Ale věřte, že po drtivou většinu historie České televize, a televize obecně, byli hlasatelé nepostradatelnoh součástí každodenního vysílání.

V podstatě šlo o to, že se před filmem nebo pořadem zjevil na obrazovce například Saša Hemala nebo právě Stanislava Lekešová a ve stručnosti vám řekli, co vás teď čeká, jestli je režisér něčím slavný, jestli se na to můžou dívat děti a popřál vám, ať se dobře bavíte.

Pro X let vysílání Československé televize pod ostrým dohledem KSČ navíc hlasatel sloužil bohužel občas také jako nositel ideologického kontextu. Tedy, teď uvidíte západní film, lidé se mají dobře, ale nesmíte zapomenout, že je to jen špinavá propaganda… a teď už příjemnou zábavu.

Fenomén hlasatele alespoň v Česku pomalu dojel na nezájem diváků, který ČTčku vyšel z průzkumů, a na časovou neefektivitu. Chytře sestříhané upotávky totiž řeknou více za krátký čas a televizi se tak uvolní prostor pro jiná sdělení, jako je například sponzoring pořadu - to přece generuje peníze... Na rozdíl od hlasatelů, kteří peníze naopak stáli.

Od roku ’98 hlasatelé postupně ubývali, oproti předchozím živým vstupům se začaly spoty předtáčet, až se nakonec v roce 2005 vytratil hlasatel z obrazovek úplně. A bohužel se nám asi všichni ti distingovaní gentlemani a chytré dámy pravděpodobně dřív nebo později vytratí úplně. Jak jsme se zamýšleli hned na úvod článku - z bývalých hlasatelů se stává ohrožený druh.

Podobné články

Doporučujeme

Další články